Pátá loď (2017)

Tak predne - pokud mate male deti, nebo jste pred par lety meli batolata, budete mit docela zmordovany nervy. Ja mel a to bylo to nejsilnejsi, co jsem z filmu mel. A rozhodne nebudu sam. Syrovost snimku je skutecne neco, co na vas pusobi a vytvari presne tu spravnou atmosferu. Detska naivita, chovani odkoukane od nepovedene matky a babicky, zkusenost divky, co se musela mnohdy starat sama o sebe, detske hry. To vse velmi dobre namixovane do deje, ktery by se nejspis asi nestal. Detsti herci jsou vyborni, hlavne Vanesa uplne skvela. Maly film rozpoctem, velky film dusi a sdelenim.

Baahubali 2: The Conclusion (2017)

Na jednicku jsem si zvyknul po chvili, tenhle kousek uz jsem zvladal daleko obtizneji. Zkratka uz to bylo sci-fi, kteremu se mnohdy verit nedalo a tak se divak spatne sziva s dejem. Krome toho, ze zde casto neplati fyzikalni zakony, je tu kupa nepochopitelneho kyce, kde to uz je skutecne prehnane. Tezko byste hledali zaber hlavniho hrdiny, aby mu podbizive nevlaly vlasy. Jsou to narcisticke orgie, ktere jsou samoucelne a zbytecne vas rusi. Na zacatku filmu se dozvite, ze veskera zvirata jsou digi. Ne, nemuseli to psat, vetsinou to bohuzelo docela dobre poznate. Myslim, ze tvurci se dostali tam, kde to uz uplne nezvladli.

Prezident (2014)

Skvela jizda, kde se seznamite s atmosferou revoluce, jejimi dopady, bezohlednosti, moci strelnych zbrani v rukou podprumernych lidi. Nejistota dalsi chvile vam provazi celym filmem a vy stale nevite, zda-li mate drzet palce hlavni fugure, nebo co ji vlastne prejete. K rozhodni vam chybi jedno - prvnich deset filmu, kde by byl dodstatecne popsan autokraticky prezident vc. jeho rozhodnuti o zivote jinych. Rozhodne vam nesmi ujit.

Štvanice (2012)

Pokud se chystate film shlednout tak, jako ja (na nekolik casti, protoze nemate v kuse tolik casu, nebo usnete :) ), pak film radsi vynechejte. Neposloupnost scen, kde dej nebezi aspon jako dva tri casy, ale je to michanina vsech scen, vam udela v deji gulas a vy nemate sanci se v tom vyznat. Nejsou tu ani hollywoodske pomucky v deji pro blbé. Shlednout pouze jako jeden celek (coz by melo byt vzdy, ale neni). Studene vypraveni, do ktereho se nevcitite, nezijete ho, neprozijete zadne napeti, emoci jen jako safranu, nic noveho vam film nerekne - ojojoj, minusu je dost. Plusy? Hledam je tezko. Snad tema.

Tři zločinci ve skryté pevnosti (1958)

Japonsky film se slovenskymi titulkami. Sedesat let stary film a presto poutave natoceny. Dobrodruzna jizda, ktere mistama nerozumite, protoze oni maji sva pravidla chovani a my je nezname. Ovsem Kurosawa je, aspon v tohle snimku, vylozeny vypravec. Dokazal se obklopit skvelymi herci, kteri hraji skvele uz od prvni sceny a nepolevi. To je proste radost.Kurosawu jsem trochu ignoroval, neznal jsem ho. A ted me ma! Nadherne jsou natocene lidske povahy - zbabelost, zavist, vycuranost, sobeckost.

Trestanec (2017)

Retrospektivni vypraveni s druhou dejovou linkou, ktera se zabyva soucasnosti hlavni figury. Nejvetsi hodnota filmu tkvi v tom, ze proste nevite, co bude dal. Film neni natocen podle obecneho scenare, podle ktereho je natocena vetsina filmu z prostredi zlocinu a vezeni. A neni spatne vedet, jak tenhle svet funguje a dost vas to prekvapi.

Circle: Uzavřený kruh (2017)

Ten film skutecne vam nedal prozit to, co proziva hlavni hrdinka. Koukate na pribeh z povzdali a divite se, ze se takhle absurdne muze nekdo chovat a vubec nedomysli sve kroky a presvedceni. Hlavni je kariera. Vy se ale divite, jak je to prihlouple prosazovat ty napady a dav mu jeste tleska. V tuto chvili by se to skutecne stat nemohlo. Ignoruje se tady lidske soukromi, zneuziti, antimopolni urad, atd atd. Pres tyhle nelogicnosti ma film jednu velkou hodnotu, a tou je zpoved, jak by to mohlo dopadnout a to vse, o co byste prisli, vam v prubehu deje velmi dobre dochazi. Co se tyka hercu, tak Tom Hanks je skvely, skvely. Emma chvilemi nevedela, co hrat. Prislo mi, ze v jistych chvilich je mimo filmovy casoprostor.

Mumie (2017)

Premira akce, o to mene deje, kupa hloupejch efektu, ktere nemaji vubec zadne opodstatneni. Mam pocit, jako kdyby produkcni dali filmarum pokyn, hlavne at tak vsechno lita, jiskri, pada, exploduje, at je to jizda. Bohuzel uz to nikdo neukociroval tak, aby to taky melo smysl pokazde, kdyz se to objevi. Rozhodne ale je to popcornova zabava, ktera vas neotravuje. Dokoukate ji, budete si pamatovat Toma a jeho oblicej, ktery je stale jako nechapajici - vykulene oci a otevrena pusa. Skoda, ze se z toho udelal uplne klasicky americky akcnak, ktery nevybocuje vlastne vubec v nicem.

Wonder Woman (2017)

Jen tak tak, ze ne jedna hvezda. K cemu to vlastne ma byt? Zabava to moc neni, nema to poradny pravidla, kazdou chvili ma ji hlavni hrdinove nove schopnosti. A to nejsou mantinely a pravidla, podle kterych by se film odehraval. Takze je to volny, jak trenky na snure. Skoda dvou hodin.

Útěk z Colditzu (1955)

Zacatek skutecne odlehceny humorem a ja se tesil, ze to bude pokracovat napric celym filmem. Ovsem jak to tak byva, mnoho postav dej komplikuje, nezbyva prostor na budovani srandy i napeti a nakonec to preci jen neni zadna velka slava, ale aspon pripomenuni skutecnosti, ze neco takoveho bylo a nejaky utek se taky podaril.