Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Akční
  • Dokumentární
  • Komedie
  • Krimi
  • Sci-Fi

Recenze (51)

plakát

Expendables: Postradatelní (2010) 

Spíše zklamání. Z avizovaných akčních hrdinů 80. let je zde Stallone a Lundgren (camea Willise a Schwarzeneggera nepočítám), s přimhouřením jednoho oka Rourke a obou očí Daniels. Statham a Li jsou "novější" kousky, o zbytku tvořeném bývalými wrestlery, ultimátními zápasníky atd. raději nemluvit. Škoda, možnosti by se jistě našly - místo Crewse bych si dovedl představit Carla Weatherse nebo Billa Dukea, a pokud chtěl Stallone v týmu ex-wrestlera, nabízel by se např. Jesse Ventura... Akční scény sestříhané tak zběsile, že stěží stíhate sledovat, kdo se zrovna s kým bije; digitální krev si tvůrci rovněž mohli odpustit. Klasický "nešvar" akčních filmů - bezedné zásobníky palných zbraní - nahrazuje hlavní postava bleskovým nabíjením svých pistolí v průběhu závěrečné bitvy, na druhou stranu je pro změnu zarážející množství náloží, které ústřední pětice během akce v paláci vytahuje bůhví odkud... Scéna v kostele parádní, bohužel v českém dabingu není tak zábavná, jako ve slovenském (chyběla mi např. hláška "Čo som já schudol, to si ty pribral."). Nezbývá než doufat, že "dvojka" bude povedenější a že se skutečně dočkáme dalších slavných jmen z doby akčnímu žánru zaslíbené. "Co to dělá ? - Věší piráta. - Neblázni... Gunnare, co děláš ? - Věším piráta."

plakát

Proč žít... a proč umírat (1972) 

Nudný, nevýrazný a v řadě momentů nedotažený film. Nebýt účasti Spencera (který - jak správně zohlednili Němci na výše umístěném plakátě - je skutečnou hlavní hvězdou filmu; zbytek vč. Coburna tvoří pouze kompars, o Savalasovi a jeho max. 10-ti minutovém intermezzu nemluvě), bych jej zřejmě přešel bez povšimnutí. Dovolím si upřesnit některé zdejší komentáře v otázce počtu hlavních hrdinů - nebylo jich 10 ani 12, ale 9 : plukovník (Coburn), seržant z pevnosti a 7 trestanců (z celkových 8 odsouzených, poslední v řadě pod šibenicí - náboženský fanatik - byl oběšen). SPOILER Prvního zabili na jakési farmě, kam šel koupit mulu (jedna z neuzavřených věcí - jak skupina následně naložila s jeho vrahy), zbytek padl v pevnosti. KONEC SPOILERU Spencerovi to zde nečekaně "zapaluje" (člověk jej má tak nějak zaškatulkovaného jako méně chápavého a myšlenkově pomalejšího ranaře) a namluví se víc, než snad ve všech komediích s Hillem dohromady. I přesto není ve filmu jediná zapamatováníhodná hláška, snad jen... "Seržant Brent...se hlásí dobrovolně !"

plakát

Ochránce (2004) 

Druhý nejlepší Lundgrenův film (po Univerzálním vojákovi), který jsem měl možnost vidět. Rozjezd je hodně pomalý, leč od okamžiku, kdy na zachovalém rumunském zámečku padne první výstřel, nabere snímek nečekané grády. Aktéři pálí jako u Verdunu, počty mrtvých záporáků rostou geometrickou řadou a rovněž hlavnímu hrdinovi se záhy začne povážlivě tenčit tým. Za zmínku stojí i dva - vcelku překvapivé - dějové zvraty. Lundgren působí značně vyžile, narozdíl od Seagala si nicméně stále udržuje přijatelnou váhu a odvádí svůj standardní výkon. Z ostatních herců nemá nikdo příliš šanci zaujmout, snad jen James Chalke, věrný Lundgrenův souputník z posledních let (pamatoval jsem si jej z Retrogradu a podle IMDB spolu hráli v dalších min. 4 filmech včetně tohoto). "Šéfe, mám tu návštěvu - a není příjemná !"

plakát

Přímý kontakt (2009) 

Příšerná záležitost, spadající spíše do kategorie "C", než-li mezi klasická "béčka". Lundgren sice v porovnání s řadou svých předešlých snímků vypadá až nečekaně dobře, ale tím výčet pozitiv končí. Bitky a přestřelky nejsou tak zběsile sestříhané jako např. u většiny soudobých Seagalových děl, leč hlavní hrdina sráží veškerou akci dolů naprostou absencí rychlejšího pohybu - celý film odehraje ve vysloveně pěším tempu, včetně "útěku" před Hummerem v jakémsi nádražním podchodu. Děj začíná dávat částečně smysl až v samém závěru, určité pasáže (opakované vyvražďování civilistů, několikavteřinová "milostná" scéna aj.) jsou nadbytečné a záporáci vysloveně směšní. Vrcholem je použití scény z Van Dammova filmu "Teror ve vlaku", přičemž za do očí bijící považuji především armádní náklaďák, opatřený výrazným slovenským znakem na dveřích (pro nezasvěcené - "Teror ve vlaku" se totiž odehrával na Slovensku, zatímco "Přímý kontakt" v Bulharsku). "Přidělal jste mi pěknou řádku problémů... - To mě mrzí."

plakát

Království (2007) 

Nemastné, neslané. Jedna akce na začátku (teroristický útok), druhá na konci (přepadení kolony a následné osvobozování uneseného kolegy), a mezi tím cca hodina nudy, snímané roztřesenou kamerou, což výsledný dojem z filmu ještě více devalvovalo. Z poměrně omezeného hereckého ansámblu vyčnívá duo Foxx - Barhom (lehce mi evokující Jeana Rena), ostatní nemají čím zaujmout (zprvu jsem se domníval - vzhledem k nevýraznosti zbylých tří členů týmu - že Foxx bude jediný přeživší). Některé postavy (např. generál Abdulmalik, vedoucí vyšetřování) byly zcela nevyužity. Závěrečná cca čtvrthodina výborná, jak již napsal DaViD'82, skutečně připomínající scény z "Černý jestřáb sestřelen", leč rozpačitý pocit z celého snímku nezlepší. "Na jaké straně dveří je Alláh ? - To se brzo dozvíme..."

plakát

Napiš si svou smrt (1998) 

Nečekaně povedený a napínavý snímek, jemuž jsem se chystal udělit nejvyšší ohodnocení, bohužel odbytý konec mne donutil jít o hvězdičku níž. Zajímavý a poměrně originální příběh, který diváka udržuje v napětí až do samého závěru, zpestřený faktem, že samotný pachatel zůstává dlouho skryt a ve své skutečné podobě se prvně objeví až v poslední cca 20-timinutovce filmu, v kombinaci s velmi dobrým hereckým výkonem hlavního představitele, jehož jsem si zpočátku jako uhlazeného právníka vůbec nedokázal představit, vytváří ve výsledku skutečně nadprůměrný filmový počin. Škoda výše zmíněného zakončení, kdy jako by tvůrcům došly nápady, jak celou záležitost rozumně vyřešit a zvolená možnost působí poněkud nesmyslně (za současného stavu věci by porota musela rozhodnout přesně opačně). "Já...ho chci zabít ! - Škoda koberce..."

plakát

Hodnej polda, zlej polda (2006) 

Komediální scény výborné (zejména úvodní přetržení mrtvoly nemělo chybu, skvělá je i pasáž, kdy "nedobrovolně" zhulení detektivové dostávají sodu od šéfa), zbytek bohužel slabší, na čemž se výraznou měrou podílí poněkud přemrštěná stopáž snímku. Z postavy znázorňující komisaře NHL Garyho Battmana (arogantní zakrslík) bylo krásně poznat, že se jedná o kanadský film :-) Herci vesměs neznámí a nevýrazní, včetně obou policistů a hlavního záporáka. "Smrdí to tu jako na Woodstocku !"

plakát

Striking Range (2006) 

Podprůměr. Překombinovaný děj, nesympatičtí herci (s jednou výjimkou), přehršel zcela nevýrazných záporáků (o kterých se divák nedozví prakticky nic), nepodařené bitky a přestřelky. Již úvodní scéna, kdy hlavní hrdinové během osvobozování jakýchsi rukojmích nenuceně klábosí o zálibě rodinného příslušníka v počítačových hrách, působí - zjevně nechtěným - komediálním dojmem. Zhruba o půl hodiny později se situace (téměř) opakuje, během vyvádění ohroženého klienta z domu plného útočníků řeší ústřední postavy filmu svůj bývalý vztah :-) Potěšil pouze Tom Wright, alias jamajský policista Charles ze Seagalova "Muže s cejchem smrti". "Promiňte, nejsme pozvaní a nemáme domluvený termín. Chceme unést a mučit pana Billingse."

plakát

Johnny Skidmarks (1998) 

Slabý, nudný a nezáživný film, s nesympatickými herci a zoufalými dialogy (vrcholem je "seznamovací" scéna v bufetu). Akce minimální, napětí žádné, hlavní záporák snadno předvídatelný. Na druhou stranu překvapila nečekaná morbidita snímku (rozřezaná mrtvola, hlava v mrazáku, detailní odstraňování střepu z oka), pozitivně hodnotím i závěrečný souboj + následnou honičku s "nezničitelným" padouchem. Škoda nevyužitého potenciálu u postavy vyšinutého prodavače - tahle figurka měla rozhodně dostat více prostoru :-) Potěšil John Lithgow, alias ústřední záporák z Cliffhangera. "V pohodě, všechny jsou stejný. - Jasně, 2 prsa a zadek... - Jerry, já mluvím o stolech."

plakát

Téměř smrtonosná past (2001) 

Uživatel "tailguner" to vystihl přesně : naprostá blbost, leč s několika (daly by se spočítat na prstech) vtipnými momenty, u nichž se člověk od srdce zasmál. Vyzdvihl bych zejména odstřelení šaškujícího hlídače, scénu s rozžhavenou tyčí a závěrečný odlet vrtulníku s přichyceným záporákem ("Podej mi ruku !"). Potěšil Asiat zjevně suplující mého oblíbence Al Leonga alias teroristu Uliho. "To je jako...pizza čtyř bot."

Ovládací panel
1 bod