Životy těch druhých (2006)

BAFTA Awards - 1: Najlepsi cudzojazycny film + 3 nominacie: Najlepsi film / Rezia / Herec v hl. ulohe - Ulrich Mühe / Scenar ________ Jeden zo smutnych pribehov z komunistickych cias byvaleho Vychodneho Nemecka konkretne z roku 1984. Zo zaciatku trosku zdlhave, ale po chvili ma zaujalo odpocuvanie a sledovanie dramatika tajnou policiou Stasi, ktory chcel tajne zverejnit pravdu v zapadonemeckom casopise Spiegel o nedemokratickom systeme vo Vychodnom Nemecku napriklad o pocte sebevrahov z prenasledovania nelutostnym rezimom. Myslim si, ze toto je vynikajuca ukazka komunistickeho systemu prenasledovania ludi a Oscara za najlepsi cudzojazycny film si podla mna zasluzil. _______ Martina Gedeck - (Christa-Maria Sieland) +++ Ulrich Mühe - (Kapitán Gerd Wiesler) +++ Sebastian Koch - (Georg Dreyman) +++ Ulrich Tukur - (Podplukovník Anton Grubitz) +++ Thomas Thieme - (Minister Bruno Hempf) +++ Hans-Uwe Bauer - (Paul Hauser) +++

Co horšího se může stát? (2001)

Celkom som sa na tuto komediu tesil hlavne kvoli hereckej dvojici Lawrence / DeVito, ale zial ani oni nedokazali zachranit niektore az prilis trapne komicke situacie, ktore mi smiesne neboli. Napriklad zena, ktora ide vytahom dolu, otvoria sa dvere, policajti mieria na nu pistolami a ona im nastrieka jedovaty plyn do oci, pretoze uz predtym bola ohrozovana, ale ci toto mal byt zamer na vtip, to neviem. Alebo preklad posunkovou recou vulgarnymi slovami, ktory som uz niekde videl v lepsom a humornejsom podani, bol tuto skor trapny. Najdu sa aj tu obcas komicke situacie typu zlodej okradol zlodeja, ale myslim si, ze film s takymto hereckym obsadenim mal naviac...18.12.2008 ____ Martin Lawrence - (Kevin Caffery) +++ Danny DeVito - (Max Fairbanks) +++ John Leguizamo - (Berger) +++ Glenne Headly - (Gloria Sidell) +++ Bernie Mac - (Strýko Jack) +++ William Fichtner - (Detektív Alex Tardio) +++ Producent: Martin Lawrence +++ Hudba: Tyler Bates +++

Detektivové z Hollywoodu (2003)

Jedna z akcnych komedii o dvoch policajtoch, ktorim ten humor takmer vobec nefungoval, aj ked sa o to snazili. Pre porovnanie z filmami ako SMRTONOSNE ZBRANE (1987 - 1998) alebo BAD BOYS (1995, 2003) je tento film len slabym podpriemernym odvarom, ktory sa mozno prave na tieto typy filmov pokusal nadviazat. Mozno sa tu najde par scen, na ktorych som sa pousmial, ale bolo ich malo. Asi som mal sam dost velke ocakavania, ked reziserom tohto filmu je samotny scenarista BAD BOYS 2 Ron Shelton. Skoda, lebo taketo filmy mam rad... 17.12.2008 ____ Harrison Ford - (Joe Gavilan) +++ Josh Hartnett - (K.C. Calden) +++ Lena Olin - (Ruby) +++ Bruce Greenwood - (Bennie Macko) +++ Isaiah Washington - (Antoine Sartain) +++ Lolita Davidovich - (Cleo Ricard) +++ Lou Diamond Phillips - (Wanda) +++ Robert Wagner - (sám seba) +++ Hudba: Alex Wuman +++

Pro pár dolarů navíc (1965)

V druhej casti pribudli hned dvaja slavni herci navyse - Lee Van Cleef, ktory je rovnako dobry a rychly pistolnik, ako aj Eastwood, takze sa mi vynarali hned 2 otazky, ci bude bojovat proti Eastwoodovi a ci ma sancu Clint zvitazit. Ale nakoniec sa to vsetko ubralo inym smerom, mne sympatickejsim, ze sa obaja radsej spoja proti zlocincovi menom El India a jeho bande, ktori chcu vykradnut banku. A v tej bande je aj druhy slavny herec Klaus Kinski, ktoreho nebezpecny pohlad som si vychutnal potom, ako si Lee Van Cleef dovolil na jeho obleku zapalit zapalku :-) Z mojho pohladu je druha cast lepsia ako jednotka, dnes som uz zvedavy len na tretiu udajne najlepsiu cast. Sergio Leone je proste majstrom westernov... 17.12.2008 ____ Clint Eastwood - (Monco) +++ Lee Van Cleef - (Douglas Mortimer) +++ Gian Maria Volontè - (El Indio) +++ Klaus Kinski +++ Maria Krupp - (Mary) +++ Luigi Pastilli - (Groggy) +++ Hudba: Ennio Morricone +++

Pro hrst dolarů (1964)

Tak toto je presne taky western, aky mam rad a aky by mal byt. Neviem preco, ale nejak neviem prist na chut SIEDMYM STATOCNYM (1960), aj ked tym nechcem povedat, ze by to bola somarina, ale proste nepovazujem ho za jeden z najlepsich westernov a pritom aj Vinnetouvky ma velmi bavili. Clint Eastwood je jednoducho aj s tou svojou cigaretou cool a vie postrielat behom pol sekundy hned troch zlocincov naraz. Pacilo sa mi tu, ako dokazal postvat hned 2 bandy proti sebe, Baxterovcov a Rojovcov. Zaverecna prestrelka nema chybu a hudba Ennia Morriconeho tomu pridava tie spravne grady. Pocas filmu som premyslal, kde som ten oblek C. Eastwooda videl a spomenul som si na NAVRAT DO BUDUCNOSTI 3 (1990), kde bol podobne obleceny aj Michael J. Fox a vlastne aj preto si tam vymyslel meno Clint Eastwood :-). ________ Clint Eastwood - (Joe) +++ Marianne Koch - (Marisol) +++ Gian Maria Volonté - (Ramón Rojo) +++ Wolfgang Lukschy - (John Baxter) +++ Sieghardt Rupp - (Esteban Rojo) +++ Joseph Egger - (Piripero) +++

Báječná Angelika (1965)

Toto je asi jedina cast, ktora ma zo vsetkych zaujala najmenej a niekedy sa pytam, ci vobec mala zmysel. Jedine stretnutie s Nicolasom stalo za to, aby som vedel, ako sa bude dej uberat dalej... 14.12.2008 ____ Michele Mercier - (Angelika) +++ Jean Rochefort - (Desgrez) +++ Claude Giraud - (Philippe de Plessis-Bellieres) +++ Giuliano Gemma - (Nicolas) +++ Jean-Louis Trintignant - (Básnik Špina) +++ Hudba: Michel Magne +++

Angelika, markýza andělů (1964)

Chcem podotknut, ze Angeliku som prvykrat videl asi pred 19-timi rokmi v obdobi, ked v telke dali dobry film naozaj len raz za cas, ale vtedy ma nezaujimali tie romanticke obkecavacky, ale hlavne zivotunebezpecne sceny. Kolkokrat uz chceli Angeliku zabit, znasilnit alebo zbicovat? Z mojho pohladu je to film predovsetkym pre neznejsie pohlavia, avsak po niekolkych rokoch som si z nostalgie tento film opät pozrel a taktiez aj vdaka prekrasnej hudbe Michela Magneho. V tejto casti bolo zaujimave to, za akeho "netvora" Peyraca sa to ma Angelika vydat...14.12.2008 ____ Michele Mercier - (Angelika) +++ Robert Hossein - (Jeoffrey de Peyrac) +++ Jean Rochefort - (Desgrez) +++ Claude Giraud - (Philippe de Plessis-Bellieres) +++ Giuliano Gemma - (Nicolas) +++ Hudba: Michel Magne +++

Podezřelý (1987)

Zrucne natoceny thriller z pravnickeho prostredia. Tento den nezacal pre advokatku Cher zrovna najlepsie, najprv jej nejaki grazli ukradli retiazku a este hned v ten den dostane od sudcu prikaz na obhajobu Liame Neesona, ktory udajne zabil nejaku zenu, pricom jej plany na dovolenku sa rychlo rozplynuli. V porote je aj Dennis Quaid, ktory bude potajomky Cher pomahat s dokazmi o Andersonovej nevine. Chvilkami su tam napinave sceny s vyraznou hudbou Michaela Kamena, avsak treba si pockat na prekvapivy zaver. Je to tak na jedno pozretie...13.12.2008 ____ Cher - (Kathleen Riley) +++ Dennis Quaid - (Eddie Sanger) +++ Liam Neeson - (Carl Wayne Anderson) +++ John Mahoney - (sudca Matthew Bishop Helms) +++ Joe Mantegna - (Charlie Stella) +++ Philip Bosco - (Paul Gray) +++ Hudba: Michael Kamen +++

Mandžuský kandidát (1962)

Staci rozlozit karty, dat mu rozkaz, aby zabil konkretneho cloveka a on to urobi bez vedomia, ze prave zabija svoju priatelku. Na druhy den si nic nepamäta. Zaujimavy scenar, ktory musel byt v 60-tych rokoch este zaujimavejsi, ale aj na dnesnu dobu je to slusny thriller. Prekvapiva bola aj Angela Lansbury, ktoru poznam len zo serialu To je vrazda, napisala, ktorej viac zalezalo na manzelovej kariere, ako na vlastnom synovi. Najlepsi a najnapinavejsi bol zaver filmu. Treba vidiet a urobit si vlastny nazor... 13.12.2008 _____ Frank Sinatra - (Major Bennett Marco) +++ Laurence Harvey - (Raymond Shaw) +++ Janet Leigh - (Eugenie Rose Chaney) +++ Angela Lansbury - (Iselin) +++ Produkcia: John Frankenheimer +++ Hudba: David Amram +++

Madagaskar 2: Útěk do Afriky (2008)

Hned na uvodnej scene spolocnosti DreamWorks SKG som sa nasmial na chlapcovi, ktory si pomocou balonikmi prileti a sadne na mesiac, aby si spokojne chytal rybky a zrazu spoza mesiaca ho nakopu styria tucniaci, len kvoli tej rybke, aby si na nej mohli pochutnat :-) Su animaky, ktore su vyvazene aj pre dospelych a uznavam, ze tento animak je viac urceny detom, ale podla mna je tu skvela Zimmerova hudba, zabavny scenar, pricom sa neustale striedaju ine postavy a nie je to chaoticke, teda ani nudne. Mam pocit, ze sa mi tato dvojka pacila este viac, nez jednotka, ale na porovnanie by som si musel jednotku opät pozriet. Ta babka ovladajuca bojove umenie s levom nemala chybu a taktiez aj tucniaci mi chvilami pripominali tych z HAPPY FEET. Takze podla mna je to bezchybna rodinna zabava, pricom by vam 90 minut malo ubehnut ako po masle... 10.12.2008 ____ Ben Stiller - (Alex) +++ Chris Rock (Zebra Marty) +++ David Schwimmer - (Melman) +++ Jada Pinkett Smith - (Gloria) +++ Sacha Baron Cohen - (Julien) +++ Bernie Mac - (Zuba) +++ Alec Baldwin - (Makunga) +++ Hudba: Hans Zimmer +++ Videl v kine 09.12.2009 +++ Videl v kine 09.12.2008 +++