Pouto nejsilnější (1945)

Asi tak prvu stvrthodinku divak netusi, co sa tam deje a preco je hlavnej hrdinke tak spatne, ale od chvile, ked zacne hlavna hrdinka vypravat svoj nestastne zamilovany pribeh, ma konecne vtiahla do nudne rozbiehajuceho sa pribehu, ktory uz potom nudnym nebol. Prekvapila ma kratka minutaz rezisera Davida Leana, o ktorom som si myslel, ze on nevie natocit film, ktory by bol kratsi ako 120 minut, kedze som od neho poznal iba filmy ako LAWRENCE Z ARABIE (1962), DOKTOR ZIVAGO (1965) alebo CESTA DO INDIE (1982). Film ma 3 nominacie na Oscara za najlepsiu reziu, herecku v hlavnej ulohe Celia Johnson a za scenar, avsak Oscara za reziu dostal William Wyler za vojnovu dramu NEJLEPSI LETA NASEHO ZIVOTA (1946) a za herecku v hlavnej ulohe dostala sosku Olivia de Havilland za dramu KAZDEMU DLE ZASLUH (1946)... 15.10.2010 _______ Celia Johnson - (Laura Jesson) +++ Trevor Howard - (Dr. Alec Harvey) +++ Stanley Holloway - (Albert Godby) +++ Joyce Carey - (Myrtle Bagot) +++ Cyril Raymond - (Fred Jesson) +++ Everley Gregg - (Dolly Messiter) +++ Marjorie Mars - (Mary Norton) +++ Hudba: John Hollingsworth, Percival Mackey +++ Nemecka Cinema - 100%

Sociální síť (2010)

BAFTA Awards - 3 : Rezia / Adaptovany scenar / Strih + 3 nominacie: Najlepsi film / Herec v hl. ulohe Jesse Eisenberg / Herec vo vedl. ulohe Andrew Garfield _______ David Fincher si vybera velmi zaujimave namety, aj ked skoda, ze uz prestal natacat tie kvalitne psychothrillery, ale na druhej strane nevadi, pretoze kazdy jeho novy film je velmi kvalitny. Kevin Spacey si zahral psychopata vo Fincherovom thrilleri SEDEM (1995) a tentokrat ako producent filmu spolu s Fincherom nam tentokrat ukazali, ako vznikal Facebook, ako sa prislo k tomu napadu ale hlavne, ako sa kvoli tomu daju stratit najlepsi priatelia, ked sa jedna o velke peniaze. Film strieda casove roviny, pretoze divakovi ma byt jasne, ze Mark Zuckerberg, ktory je pod Facebookom podpisany sa bude sudit s tymi, ktori tvrdia, ze Facebook bol ich napad. Mozno budu niektori divaci sklamani, ze sa tam jednalo iba o vzniknuti Facebooku a Fincher sa nevenoval i negativam tohto internetoveho fenomenu, ale mne to nevadilo, pretoze to bolo z mojho pohladu velmi zaujimave. Dokonca i samotny Sean Parker, ktoreho si zahral Justin Timberlake mi pripomenul NAPSTER, program na stahovanie hudby zdarma z pocitacov inych uzivatelov. Sam som tento program pred 10-timi rokmi pouzival a este dnes pocuvam skladby, ktore som si vtedy stiahol, ale pamätam si aj to, ake problemy mal Napster neskor, ked Seana Parkera mnohe skupiny vratane Metallicky zazalovali z porusovania autorskych prav a tak musel platit tucne odskodne a vlastne aj toto je vo filme spomenute. Vdaka tomuto filmu som sa dozvedel zaujimave veci ohladom Facebooku, ale aj o problemoch okolo neho. A este jedna malickost. Cely film som si myslel, ze bratia Winklevossovci su dvaja herci. Neviem, ako to ten Fincher robi, ze nikde nebolo vidiet ziadne triky, teda sa jednalo o tu istu osobu herca Armieho Hammera. _________ Jesse Eisenberg - (Mark Zuckerberg) +++ Rooney Mara - (Erica Albright) +++ Justin Timberlake - (Sean Parker) +++ Bryan Barter - (Billy Olsen) +++ Armie Hammer - (Cameron Winklevoss / Tyler Winklevoss) +++ Joseph Mazzello - (Dustin Moskovitz) +++ Andrew Garfield - (Eduardo Saverin) +++ Produkcia: Kevin Spacey, Scott Rudin +++ Hudba: Trent Reznor, Atticus Ross +++ (Videl v kine 12.10.2010) +++

Šakal (1997)

Sakala z roku 1973 som nevidel, takze nemozem porovnavat, ale aj po niekolkorocnom zopakovani filmu sa mi tento thriller stale pozdava a je to stale skvela napinava zabava. Bruce Willis si zaporaka zahral s chutou asi podobne tak, ako aj Tom Cruise vo filme COLLATERAL (2004). Aj napriek tomu, ze v prvej polovici filmu sa toho vela neudeje okrem zaujimaveho sledovania Sakala v podani Brucea Willisa a jeho chameleonskych predstaveniach roznych fiktivnych postav (to mi pripomenulo Vala Kilmera vo filme SVATY (1997), len aby sa dostal k svojmu cielu a pritom ho nikto nenacapal, ma film bavil pocas celeho filmu a nenasiel som tam takmer ziadne nudne chvilky. Prekvapuca bola aj uloha trestanca Richarda Gereho, ktory mal pomahat agentom pri chytani Sakala, pricom prave on bol zo vsetkych najinteligentnejsi a kludne sa aj z neho mohol stat agent, aby hladal dalsich zabijakov :-) K piatej* hviezdicke chybalo naozaj malo... 15.10.2010 ______ Bruce Willis - (Šakal) +++ Richard Gere - (Declan Mulqueen) +++ Sidney Poitier - (FBI agent Carter Preston) +++ Diane Venora - (Majorka Valentína Koslová) +++ J.K. Simmons - (FBI Agent T.I. Witherspoon) +++ Jack Black - (Ian Lamont) +++ Tess Harper - (Prvá dáma) +++ Produkcia: Michael Caton-Jones, Mark Gordon +++ Hudba: Carter Burwell +++ Nemecka Cinema - 75%

Bláznivá střela 2 a 1/2: Vůně strachu (1991)

Dvojka v nicom nezaostava za jednotkou, nasmial som sa rovnako. Tie vazne Drebinove ksichtiky pri jeho najväcsich trapasoch ma jednoducho rozosmeju v kazdej casti. Zaujimave je aj to, ako sa scenaristi zahravaju s menami hlavnych zaporakov - pokial v jednotke bol nejaky Vincent Ludwig, v dvojke zase Hapsburg, obe mena naramne pripominajuce akychsi vladarov niekolko storoci dozadu :-) Uz som zabudol, kto bude zaporakom v trojke, ale na nu sa vrhnem o par dni... 14.10.2010 _______ Leslie Nielsen - (Frank Drebin) +++ Priscilla Presley - (Jane Spencer) +++ George Kennedy - (Ed Hocken) +++ O.J. Simpson - (Nordberg) +++ Robert Goulet - (Quentin Hapsburg) +++ Richard Griffiths - (Dr. Albert S. Meinheimer / Earl Hacker) +++ Anthony James - (Hector Savage) +++ Produkcia: Jim Abrahams, Jerry Zucker +++ Hudba: Ira Newborn +++

Likvidátor (1996)

70%. Nadalej sa drzim stvrtej hviezdicky, pretoze ak by som znizil na 3*, musel by som najst dalsie desiatky filmov, kde by som musel znizit hodnotenie o 1* kvoli prehnanym alebo nerealnym zaberom. Odpustam Chuckovi Russellovi tu scenu s lietadlom, z ktoreho Arnold vypadne a to nechcem opisovat, co vsetko sa tam stane, ale zaujimalo by ma, ako sa podarilo pristat Jamesovi Caanovi, pretoze to mohol byt krasny akcny zazitok, asi tak ako vo filme BOEING 747 V OHROZENI (1996) a Kurtom Russelom, ale to uz odbacam od filmu. V podstate po par komediach som mal tuzbu vidiet Arnolda v nejakom drsnom akcnom filme. Sice tento film sa moze hanbit v porovnani s jeho filmami z 80-tych rokov, ale stale je to celkom slusna zabava, kde sa nesmie premyslat o zemskej gravitacii, ale jednoducho sa treba iba zabavat. Reziser Chuck Russell zacinal horormi a to celkom slusnou tretou castou NOCNEJ MORY Z ELM STREET: BOJOVNICI ZO SNA (1987), o rok neskor SLIZ (1988), po pauze sa pustil do fantasy komedii MASKA (1994) s Jimom Carreyom a s Cameron Diaz. S filmom DOTEK ZLA (2000) s Kim Basinger uz u divakov nemal take stastie a vlazne dopadol aj jeho akcny dobrodruzny fantasy snimok KRAL SKORPION (2002) s Dwayneom Johnsonom... 14.10.2010 _______ Arnold Schwarzenegger - (John Kruger) +++ James Caan - (Robert Deguerin) +++ Vanessa Williams - (Lee Cullen) +++ James Coburn - (Séf ochranky svedkov Beller) +++ Robert Pastorelli - (Johnny Casteleone) +++ James Cromwell - (William Donohue) +++ Joe Viterelli - (Tony) +++ Produkcia: Arnold Kopelson, Chuck Russell +++ Hudba: Alan Silvestri +++ Nemecka Cinema - 75%

Oběti války (1989)

V porovnani s vietnamskymi dramami od Olivera Stonea, napriklad s CATOU (1986) alebo NARODENY 04. JULA (1989) s Tomom Cruisom sa mi tento pozdaval omnoho viac. Ale nie preto, ako v nom boli zobrazeni americki vojaci, ale kvoli pribehu, ktory ma z tych spominanych filmov zaujal jednoducho najviac. Nevadila mi ani pritomnost komika Michaela J. Foxa, ktoreho mam zaskatulkovaneho ako Martyho McFlya z trilogie NAVRAT DO BUDUCNOSTI, pretoze sa mi do tejto ulohy hodil a vobec ma to neiritovalo. Myslim si, ze reziser Brian De Palma ma talent, z jeho filmografie by som rad spomenul filmy: CARRIE (1976), OBLECEN NA ZABIJENI (1980), ZJIZVENA TVAR (1983), NEUPLATNI (1987), CARLITOVA CESTA (1993) alebo MISSION: IMPOSSIBLE (1996)... 14.10.2010 _______ Michael J. Fox - (Eriksson) +++ Sean Penn - (Tony Meserve) +++ John C. Reilly - (Herbert Hatcher) +++ John Leguizamo - (Antonio Diaz) +++ Don Harvey - (Thomas E. Clark) +++ Ving Rhames - (Reilly) +++ Stephen Baldwin - (Vojak) +++ Hudba: Ennio Morricone +++ Nemecka Cinema - 100%

Tobruk (2008)

Filmu davam 3*, ale ta namaha a odvaha natocit vojnovy film v severnej Afrike, kde sa nebude 100 minut len debatit o vojne, ale aj skutocne bojovat ma prinutila dat aj stvrtu*. Chvilami som mal pocit, ze sa divam na vojnovy film omnoho drahsej zahranicnej produkcie, pretoze strelby, vybuchy, piesocna burka, samy prach po vybuchoch bolo natocene na velmi vysokej urovni a to maju Vaclav Marhoul a tvorcovia filmu odo mna poklonu. Napokon to, co zazili nasi vojaci v tom obdobi, by nechcel zazit nikto... 11.10.2010 _______ Kryštof Rímský - (Kutina) +++ Michal Novotný - (Růžička) +++ Matěj Hádek - (Zrzek) - Jan Meduna - (Jiří Pospíchal) +++ Petr Vaněk - (Jan Lieberman) +++ Hudba: Richard Horowitz, Sussan Deyhim +++

Divoká stvoření (1997)

Po tom, ako som sa 2 x nasmial pri komedii RYBA MENOM WANDA (1988) som necakal, ze ma tato komedia s rovnakou trojicou hercov az tak sklame. No dobre, na niektorich scenach to uslo, ale inac to bolo obrovske sklamanie. Zrejme to mal na svedomi scenar, za ktory herci nemozu, alebo aj iny reziser, kedze Wandu natocil Charles Crichton spolu s Johnom Cleesom. Proste cakal som na nieco dobre a zrazu bol zaver filmu. Mozno si Divoka stvoreni budem musiet niekedy zopakovat, kedze na CSFD ma prekvapivo az 71% a aj nemecka Cinema mu dala vysoke hodnotenie... 08.10.2010 _______ John Cleese - (Rollo Lee) +++ Jamie Lee Curtis - (Willa Weston) +++ Kevin Kline - (Vince McCain / Rod McCain) +++ Robert Lindsay - (Sydney Lotterby) +++ Michael Palin - (Adrian ´Bugsy` Malone) +++ Ronnie Corbett - (Reggie Sea Lions) +++ Produkcia: John Cleese +++ Hudba: Jerry Goldsmith +++ Nemecka Cinema - 75%

Pýcha a předsudek (2005)

Nikdy by som nepovedal, ze by som mohol niekedy prist na chut romanom od Jane Austenovej a to som necakal ani pri tomto filme. Vobec netusim, cim to bolo, ale bavilo ma to a to mam niekedy problem zapamätat si mena postav, ak ich je tam prilis vela. Ale v tomto filme to vsetko fungovalo a zapadlo do seba ako puzzle, takze ma zaujimal jasny skryty zaujem Keiry Knightley o lasku na prvy pohlad chladneho pana Darcyho, dalej preco bohaty pan Bingley zrazu stratil zaujem o jej sestru Jane, ale najviac ma potesila uloha tak trochu flegmatickeho otca vsetkych piatich dcer Donalda Sutherlanda hlavne v zavere filmu :-) Len skoda, ze som nemohol vidiet reakciu nesympatickej grofky Judi Dench na to, co sa stalo v zavere filmu, bud to Markiza stopla o nieco skor, alebo to reziser naozaj nenatocil, ale to je jedno. Film ma prekvapivo bavil, mal krasnu hudbu, (hlavne melodie na klaviri) a to je naznak toho, ze sa mozem pomaly pustit aj na nenavideny a nudny ROZUM A CIT (1995), ktory som videl v case, ked som vyrastal asi len na akcnych blockbusteroch :-). Nemecka Cinema ohodnotila tento film iba na 25 %, co je pre mna nepochopitelne. Na Oscara bola nominovana Keira Knightley za herecku v hlavnej ulohe, avsak z Oscara sa v tejto kategorii mohla tesit Reese Witherspoon za ulohu v drame WALK THE LINE (2005) . _______ Keira Knightley - (Elizabeth Bennet) +++ Rosamund Pike - (Jane Bennet) +++ Jena Malone - (Lydia Bennet) +++ Talulah Riley - (Mary Bennet) +++ Carey Mulligan - (Kitty Bennet) +++ Donald Sutherland - (Pán Bennet) +++ Brenda Blethyn - (Pani Bennetová) +++ Matthew Macfadyen - (Pán Darcy) +++ Simon Woods - (Pán Bingley) +++ Tom Hollander - (Pán Collins) +++ Judi Dench - (Grófka Catherine de Bourg) +++ Produkcia: Eric Fellner +++