Faunův labyrint (2006)

Nečakal som boh vie čo. O to väčšie prekvapenie to pre mňa bolo. Značne naturalisticky pojatý príbeh z fašistického Frankovho Španielska s prvkamy fantasy sveta, do ktorého sa utieka pred realitou malé dievča. Síce sa dala tá fantasy časť rozpracovať obšírnejšie, ale to až tak nevadí. Rozhodne má tento snímok veľmi zaujímavú poetickú atmosféru, síce značne ponurú, ale zaiste podmanivú. Na konci som dokonca držal slzy na krajíčku. Určite to stojí za vzhliadnutie.

Farscape: Mírová operace (2004) (TV film)

Tento film a jeho vznik je taký malý zázrak. Nikto vlastne neveril, že sa môže natočiť. Po prekvapujúcom zrušení natáčania seriálu Farscape po jeho 4. sezóne a neuzavretom konci príbehovej línie sa medzi fanúšikmi na celom svete strhla hotová hystéria za jeho záchranu a návrat na obrazovky. Táto kampaň nemá vo svete obdobu a len dokumentuje neskutočnú vernosť fanúšikov tohto seriálu. Tí založili web stránky a spoločne bombardovali sci-fi channel a producentov celé mesiace žiadosťami o záchranu seriálu. Celá kampaň bola profesionálne riadená a fanúšikovia si dokonca za nemalé prostriedky zakúpili reklamný čas v TV. Po 15 mesiacoch sa splnil sen mnohých a namiesto 5. série sa natočila aspoň táto 2. dielna miniséria, ktorá začína presne na mieste, kde skončila v 4. sérii. To taktiež znamená, že ten kto nevidel celý seriál, nemá šancu pochopiť dej. Scenár bol pôvodne napísaný pre 5. sériu, ktorá mala mať 22 dielov a tento scénar bol mnohokrát prepracovaný do finálnej podoby tejto minisérie. Pre fanúšikov Farscape je to lahôdka v každom smere. Producenti si dali záležať aj na technickom spracovaní a herecké výkony sú tradične fantastické a odzrkadlilo sa na nich nefalšované nadšenie predstaviteľov pre tento seriál a taktiež skvelá, priam rodinná atmosféra, ktorá medzi nimi vládla v zákulisí. V každom ohľade je to hlavne víťazstvo fanúšikov a mne ostáva len dúfať, že to ešte nebolo všetko a niekedy sa snáď dočkáme nejakého pokračovania tohto sci-fi skvostu. Každému odporúčam vidieť, ale až po prezretí celého seriálu. Určite nebudete sklamaní.

Farscape (1999) (seriál)

Farscape je bez akýchkoľvek pochybností najlepší sci-fi seriál všetkých čias. Každý fanúšik sci-fi, ktorý ho doteraz neobjavil si môže búchať hlavu o stenu. Seriál NEMOŽNO hodnotiť po pozretí iba niekoľkých častí. Každý kto prestal pozerať spravil obrovskú chybu. Seriál sa postupom času neustále zlepšuje. Nejneskôr po polovici prvej série ho väčšina miluje. Čo sa týka technického prevedenia, masiek a efektov, tie sú možno zo začiatku slabšie, čo súviselo s menším množstvom peňazí, ale od druhej série sú efekty a masky absolútne fantastické a porovnateľné s filmovými efektami a vysoko prevyšujú napr. spomínanú Battlestar Galacticu a ostatné seriály. Len dodám, že väčšina austrálskeho tímu pracovala na flime Matrix. Tvorcovia si dali maximálne záležať na exteriéroch, každý svet je odlišný, vďaka čomu je to po vizuálnej stránke pastva pre oči. Postavy sú napísané úžasne a počas celého seriálu prechádzajú veľkým osobným vývojom na rozdiel od iných seriálov, kde sú postavy rovnaké v prvej aj v desiatej sérii. Obrovským pozitívom, ktoré sa prejavilo na kvalite bolo to, že sa seriál natáčal v Austrálii a preto v ňom nie sú typycké americké klišé. Čo sa týka obsadenia, tak sa tu zišlo neskutočné množstvo talentovaných hercov. Za všetkých spomeniem Claudiu Black a Bena Browdera, medzi ktorými fungovala neuveriteľná chémia. Celý seriál je plný skvelého humoru, akcie, ale aj dramatických scén. Ale hlavne je o vzťahoch a emóciách. Bohužiaľ v našich končinách je tento seriál takmer úplne neznámy. Môžem každému vrelo odporučiť a to nielen fanúšikom sci-fi, ale všetkým ktorí majú radi inteligentné seriály. Upozorňujem ale, že sa stanete s veľkou pravdepodobnosťou na ňom závislí.