Pařba ve Vegas (2009)

Skvělý komediální drink pro plnoleté. Bylo mi velmi sympatické, že si film na nic nehraje a jednoduše hustí do diváka zábavu v čisté podobě. Nenucené vtípky a hlášky vše jen dokreslovaly. Jo a už dlouho jsem se u závěrečných titulků tak nesmál.

Proč bychom se netopili (2009) (seriál)

Tento seriál jsem viděl poprvé v roce 2009 zrovna když jsem měl jet na vodu, poprvé. Docela se zájmem jsem tento seriál shlédl. Toto léto se ČT rozhodla udělat letní reprízu, co taky jiného o prázdninách dávat, než seriál o vodácích. Bohužel, bylo vidět, že Nikolaev buď měl nějaké špatné období, nebo byl svázán pokyny z ČT, ale moc se mu to nepovedlo. Pokud bych to měl brát, jako exkurzi do života vodáka, tak tady není co vytknout. Snad i ta atmosféra, není úplně špatná. Co je ale opravdu neodpustitelné, jsou dost nevýrazné, až stereotypní postavy a jejich vzory chování. Technicky jde o podprůměrnou záležitost, podle fotek se točilo pozoruhodným partyzánským způsobem. Obraz je někdy dost rozklepaný, hlavně při záběrech z dálky, celé je to pojato jako spíš dokument (střídání záběrů na osoby, téměř žádné celky atd.) Děj je více méně předem daný a bez větší inovace. Dramatické prvky téměř žádné. Epizody jsou moc dlouhé a občas je vidět, že se muselo těch 55 min nějak vynuceně zaplnit. A to je někdy nuda.Pokud to shrnu: jako letní večerníček dobrý, ale na víc to nemá.

Souboj s mozkem (2009) (studentský film)

Pochopit kamarády Honzy Šípka není v lidských silách. O to se ale ani dokument nesnaží. Jemnou formou pozoruje podivuhodné lidi kteří žijí někde na pomezí vlastního světa a toho reálného. Všichni tři si to více či méně uvědomují, ale to jim nijak nebrání tvořit a zabývat se tím, o čem si myslí, že dává smysl. Většinovou společností nijak zvlášť neopovrhují. Oni ji nepotřebují, ona nepotřebuje je. Jsou to silné osobnosti, nelehké s nimi vyjít. Paradoxně, nejvíce "normální" byl Shaddack, hacker a technologický mág, který skoro nevychází ven. Vašek se potácí v mlhavém, nekonečném snu a na skutečnost se dívá skrz kameru. Luboš, který se ze začátku zdá pouze jako výstřední umělec, na konci ukáže svoji pravou tvář, když chce svoji část dokumentu hodit do koše. Myslím, že nikdo nemůže tyto lidi soudit. Je to jejich věc, jejich život, jejich realita. Divák může jen mlčet a sledovat.

Squat Wars (2009)

Zajímavá sonda do tématu squatingu v České republice. Pro nezasvěcené je to dobrý úvod, jak alespoň pro začátek porozumět o co vůbec jde a pochopit lidi, kteří se tímto směrech chtějí ubírat. Nenásilně a věcně podané. Především tak vidíme, výpovědi bývalých účastníků squatování a autentické záběry a fotografie. V rámci krátkometrážního DIY dokumentu dobrý počin, ale možná by stálo za to, popřemýšlet o něčem více hlubším a zkusit více zmapovat alespoň poslední vyklizený squat Milada, který v roce 2009 rozpoutal celospolečenskou debatu a mnozí občané se o squat dozvídali vůbec poprvé, neměli možnost se dozvědět více o celém hnutí squatingu a oficiální média byly naladěná pro vyklizení (hysterie podobná CzechTeku), takže s odstupem doby by nebylo vůbec o věci se podívat, kdo se pro vyklizení tolik zasazoval. Každopádně, Squat Wars má cenu vidět.

Sviňky (2009)

Skvělé realistické drama, s vydařeným obsazením postav, hlavně kluk Tomek je zde až neuvěřitelně realisticky vyobrazen...bohužel kvůli pozdnímu času na ČT2 jsem nedokoukal celé, takže to budu muset někdy napravit.

Top Gear: Bolivia Special (2009) (pořad)

Tento speciál je asi opravdu nejdrsnější, ale když dnes již víme že do 4000 m. n. m. vyjede i Trabant, mají hoši z TG trochu problém obhájit jejich auta. Nicméně, speciál má uvolněnou atmosféru a opět krásné scenérie ve kterých auta projíždí a kromě Bolívie se v druhé polovině dostaneme i do Čile a to je teprve nádhera, jinak výběr aut, naplánování cesty a lokace bez debat super. Jelikož je cesta fakt náročná nejen pro auta, ale i pro naši trojici, tak je zde méně vtípků a klasických naschválů, ale o to více je zde prostor věnován autům samotným, což jsem vítal, protože některé vtípky z jiných speciálu občas nepadly tak úplně na úrodnou půdu. Bolivia Special je skvělí i v tom, že můžete během sledování hádat které auto dojede a které ne a jelikož se cesta mění každou chvíli, není rozhodnuto až do samotného konce, který všechno rozhodně.

Vyprávěj (2009) (seriál)

Uf, tak dokoukáno. V roce 2009 bych nečekal, že z celkem povedeného rodinného seriálu vyvine utahaná, pseudosága Dvořákových. Seriál se postupně zvrhl v přehlídku bizarností, kdy se autoři snažili skloubit jak historické milníky, tak i "obyčejné" problémy průměrných lidí. Scénář je v základu dobrý, ale strašně se na něj nabalilo balastu. Nejvíce mi ale přišlo vtipné, jak se autoři snažili podat zcela korektní vysvětlení událostí některých historických událostí. Např. roku 89 je věnováno několik dílů, ale o válce v Iráku jen kratičká zmínka o unesených novinářích. Celkově vzato, 115 dílů bylo příliš a v posledních dvou sérii bylo dost vaty kdy se nic nedělo. Pak je tedy otázkou, co přesně tvůrce vedlo k tak megalomanskému projektu, který dle mého nezvládli.

Bunkr smrti (2008)

Celkem slušný "classic" horor, který je bohužel postaven na docela primitivních základech, tzn. nápady zřejmě tvůrcům došli někdy v polovině. Film je natočen v duchu strašné vážnosti, žádná ironie hlavních postav, žádné vtípky, které by tu hustou atmosféru alespoň trochu oživili. Je zde také mnoho technických chyb které diváka praští do obličeje a dost tak zkazí zážitek z filmu. Koncept jako takový se mi líbil, toto téma by ale určitě zasloužilo hlubší odkaz v samotném filmu. Jo a ty hvězdičky jsou za gore scény "ala Kulhánek", to jediné zde bylo perfektní.

Děti noci (2008)

Přesto, že jsem toho moc neočekával, nebyl jsme zklamán. Irena Hejdová tomu dodala docela zajímavý a osobitý scénář a atmosféra filmu se vymanila z ubohosti českých "černých komedii o životě". Přestože, postavy působí trochu fádně, jsou vlastně docela dobrým realistických odrazem a dají se jejich činy a citové posunky chápat. Issovou nepokládám za nějakou extra třídu, ale zde mi ani tak nevadila že je tak nevyrovnaná a nesnesitelně protivná zároveň. Škoda, že Mádl je zde spíše jako druhé housle, myslím, že má na víc a v tomhle filmu se to mohlo využít.. Jinak, ostatní jsou jen figurky a režisérka je moc nechce pouštět před kameru aby se něco více dělo a děj měl gradaci. Děti noci tedy jen jednoduše vyprávějí tady a teď a nějaký hlubší význam si divák neodnese, přesto si myslím, že na české, novodobé poměry jde o nadprůměrný snímek.

Dostaňte agenta Smarta (2008)

RETRO KOMENTÁŘ: Čekal jsem více šíleností a větší parodovaní 007, takhle je to spíše podprůměrná akčňárna, se slabými vtipy...o ději ani nemluvě.