Dead Snow: Rudý vs. Mrtvý (2014)

V mojom ponímaní sú hororové komédie niečo, čo má ozaj skvelý potenciál a uplatnenie na sobotňajší večer s kamarátmi pri nejakom tom pivku - a Dead Snow je na to vyslovene ako stvorené. Oproti prvému dielu je toto priam o úroveň, ak nie dve vyššie, ale aj inde. A to nie len po tej humornej stránke, ktorá tomu veľmi prospela, ale aj po kvalitatívnej. Wirkolovi sa tento počin proste podaril. Dobre som sa pobavil.

Dealer (1996)

Najväčšie perly kinematografie nepotrebujú miliónový rozpočet, celebritných hercov a ani ostrieľaného režiséra na to aby boli dokonalými. A Refnov prvý (a možno aj najgeniálnejší) počin je toho jasným dôkazom. Prvý Pusher, i keď je z celej trilógie najamatérskejší, najmenej precízny a nie tak dôkladný ako jeho pokračovania, má v sebe jednoducho takú tú neskutočnú voľnosť, o ktorej dáva všetkým najavo a nahlas kričí - Fuck you, I am The Pusher! Refn si tu robí čo chce a všetko mu prechádza ako by to bola samozrejmosť, nemôžem si pomôcť ale to ja proste žeriem na plnej čiare, keďže som veľký fanúšik gangsteriek a všetkého im podobného. Pusher funguje ako švajčiarske hodinky aj s tým málom, ktoré má a ponúka toho viac než by mohol. Psychadelická jazda na heráku, prášku do pečiva a laktóze, po ktorej sa cítim jak ozajstný ''gangsta'' - hovorte si čo chcete, ale ak niečo má mať prívlastok kult tak je to rozhodne tento film! (musím podotknúť) A ešte by som mal dodať ako pravý Sodomagor - ZNK vole.

Dealer II (2004)

Po epickej, neprekonateľnej Pusher 1 bola laťka neskutočne vysoko postavená a preto sa tak trochu čudujem, že dvojka nestratila tú chuť a tempo, ktoré boli už raz ponúknuté. V pokračovaní si už snáď všetci všimneme zlepšenie v réžii a v takej tej celkovej zohranosti snímku oproti jeho predchodcovi, takže by som asi ani nemal čo vyčítať po toľkých zlepšeniach, ktoré sú jasne viditeľné, možno jediným (pre mňa ani nie) menším problémom je dej, ktorý (je vidieť, že ) bol narýchlo zostrojený. Bolo to vtipné, bolo to Refnovsky skvelé a malo to tú správnu šťavu - Ja to posraté Dánsko a Madsa proste zbožňujem a preto nemôžem ináč.

Dealer III (2005)

Od tohto momentu po dopozeraní posledného dielu tejto nadpozemskej trilógie musím všetkým odkázať, že velebím Refna za jeho životné dielo Pusher Trilogy. Zasa si nemôžem pomôcť a jediné na čo sa zmôžem je dánskeho borca len chváliť (a asi sa aj k nemu začnem modliť). Pusher III je ako orgazmus - síce trvá krátko ale stojí za to. Refnovi srbskí deduškovia Milo (kuchár roka) a Radovan ( Řezník alias Martin Pohl) si užili svoju (snáď) poslednú životnú jazdu a všetkej tej nepodarenej hávedi (narážam najmä na albáncov a poliakov...) vrátane Kodaňského ''cukríkového'' King Konga natrhali prdel. Úžasné, bravúrne, famózne... Takúto eufóriu som nezažil snáď nikdy.

Dirty Teacher (2013) (TV film)

1 hviezda za pani učiteľku.

Divoké historky (2014)

Ten trápny pocit, keď ty Pasternaka jednoducho nepoznáš :'(.

Django (1966)

Trvalo veľmi dlhú dobu, než som sa konečne dostal k tomuto legendárnemu spaghetti westernu, ktorý podľa viacerých definuje tento subžáner ako taký. Musím povedať, že pôvodný Django je absolútne nekompromisný a jeho predstavenie divákovi patrí medzi jedno z najlepších v histórii westernov - otrhaný sympaťák, ktorý za sebou ťahá záhadnú truhlu je setsakramentsky štýlový a nekompromisný, charizmatický, ale zároveň strašidelný. Presne tak na mňa pôsobil aj celý film. Bol zablátený, špinavý, surový a na nič sa nehral, no aj tak dostatočne zaujímavý na to, aby udržal moju pozornosť. Až na pár nudných pasáží a Corbucciho občas nešťastné strihy, ktoré som už adresoval pri zhliadnutí jeho filmu Veľké Ticho sa jedná a skvelý zážitok. Akurát mi je ľúto, že Tarantino nečerpal trochu viac z tejto predlohy, pretože ako podklad by bol tento film veľmi vďačným a sľubným.

Dravci (1999)

''Eat to live. Don't live to eat.''

"Gentlemen! you can't fight in here! This is the War Room!" Povedal by som, že tento "raný Kubrick" je patrične odlišný od jeho neskorších filmov, a to či už obsahovo, alebo aj vizuálne. A Dr. Strangelove to ani trošku neškodí, ba naopak. Čiernobiely obraz pridáva filmu mrazivú atmosféru, a prevažne na tej, a samozrejme, aj na hereckom koncerte Petera Sellersa a George C. Scotta, zakladá úspech snímku. Zápletka okolo atómového konfliktu počas Studenej vojny je tak silná a nadčasová, že to bude zrejme aktuálne aj za 1 000 rokov. Navyše paradoxne, podobných ľudí, ktorých Kubrick vyzobrazil pomocou hlavných funkcionárov, a to či už šialeného nacionalistu, fanatického fašistu, podvodníka alebo konšpirátora tu máme doteraz. Popravde som zrejme ešte ani nevidel také dobré a trefné znázornenie vojny. A je výborné vidieť, že Kubrick poukazuje prevažne na to, ako sa počas vojny "strieľa" za stolmi vysoko postavených ľudí. Za pomoci ostrej, ale inteligentnej satiry si tiahne svoje bremeno a ukazuje, že v boji niet lepšieho a horšie - tam je iba víťaz a porazený. Film o tom, ako vo vojne je to posledné, na čo ľudia myslia morálka alebo vyššie dobro. No a najhoršie na tom celom je, keď si človek uvedomí, že to koniec koncov nie je žiadna sranda, ale skutočný obraz dnešného sveta.

Earth (2007) (TV film)

Život nie je krásny, Zem áno .