Chyť mě, když to dokážeš (2002)

Catch me if you can pôsobí ako taký slušňácky, family-friendly Vlk z Wall Street. Všetko robí s mierou, tak aby to bolo prípustné a dostupné pre široké spektrum divákov. Tým pádom je z toho pomerne nápaditý a zábavný mainstream, ktorý pôsobí ako taký mix všetkého možného. Tento Spielberg ma až tak nezaujal, ale na jeden večer strávený pri televízii je to ako stvorené.

Jára Cimrman ležící, spící (1983)

Úvod filmu je hodne sľubný, plný výborných gagov a skvelých fórikov, ktoré krásne rozprávajú o smolnom živote pomyselného Járu Cimrmana. Žiaľ, po úvodnej 20 minútovke nastáva vo filme pomerne veľký útlm, naberá pomalšie tempo a pôsobí, akoby už všetko, čo mal v rukáve vytiahol. Pozerať sa to dá, ale potom to už nie je žiadna sláva.

Warrior (2011)

Warrior je pre mňa jednou zo záhad filmového sveta, ktorú sa mi asi nikdy nepodarí samému rozlúsknuť. Len tak pre info, fighterské filmy milujem, ale niekedy nestačí len mlátiť sa hlava nehlava preto, aby som film velebil. Po dejovej stránke veľmi ploché, iritujúce, bez štipky nejakého ducha. Aspoňže sa ten Tom Hardy pekne mračí a zlostí.

Forrest Gump (1994)

Forrest Gump je jeden z tých filmov, ktorých nikdy nebudete mať dosť. Edit: Beriem späť, opozeral som sa toho.

Hanebný pancharti (2009)

Takémuto štýlu vojnových filmov asi úplne nerozumiem, no toto bol pravdepodobne prvý Tarantino, pri ktorom som sa miestami veľmi nepekne nudil. A tomuto problému nepomohla ani opätovná projekcia po dlhšom čase, kedy som tajne veril a dúfal, že možno prehodnotím, čo som vyššie napísal. Na mňa to proste nefungovalo, a aj keď vojnové filmy z obdobia druhej svetovej vojny priam zbožňujem - tak proste nie. Nehanební bastardi na mňa pôsobia strašne nezáživne, pracujú s podmanivým a uvedomelým nápadom, no ich prevedenie na plátno skôr pôsobí ako nudná a zdĺhavá 2 a pol hodinová odysea. Veľké plus dávam filmu za frajerského Brada Pitta a démonického Christopha Waltza, ktorý svoju rolu zvládol priam majstrovsky. Nevadí, skúsim to ešte raz za nejakých pár rokov.

Perníkový táta (2008) (seriál)

S Breaking Bad som mal jeden veľký bytostný problém, ktorý určite veľa z vás pri sledovaní dlhších seriálov zažili. Na počiatku som sa nechal absolútne vtiahnuť do deja, vlastne som nemal ani jedinú výhradu, pretože všetko šlapalo ako švajčiarske hodinky. Avšak ako išiel čas začal som každou ďalšou epizódou vedome nadobúdať pocit, že vlastne prvotné čaro tak nejak vyprchá. I keď väčšina ľudí tuna bude hlasno nesúhlasiť a tvrdiť vám, že každou novou sériou to vlastne naberá ešte ostrejšie a vypeckovanejšie tempo, mne osobne omnoho viac vyhovoval štýl a charakter seriálu, ktorý bol k videniu prevažnú časť prvých dvoch sérii. Ukončené sledovanie po tretej sérii, ale nevylučujem, že sa k tomu ešte niekedy časom nedopracujem.

Gauneři (1992)

Vždy som mal dojem, že Reservoir Dogs sú oproti večne velebenému Pulp Fiction tak trochu v pozadí Tarantinovej tvorbe, i keď podľa mňa sú minimálne rovnocenne silnou a kultovou záležitosťou. Dokonca by som si dovolil v tomto prípade tvrdiť, že majú v mnohých smeroch naviac - tak napríklad herecké obsadenie je ešte o čosi kvalitnejšie, a keď nie, tak má vo filme minimálne väčší priestor vďaka komornému a napätému prostrediu, do ktorého je film zasadený. Dokonca sa odvážim prehlásiť, že veľmi veľa aspektov scén, ktoré uvidíte v Reservoir Dogs máte možnosť zhliadnuť aj v jeho nasledujúcom snímku. Akurát tu mi to pripadá efektívnejšie, hravejšie a zaujímavejšie, keďže film disponuje skvelou zápletkou a perfektným vyvrcholením. Vo vymenovaní by som samozrejme mohol pokračovať, ale podľa mňa to je zbytočné. Pretože ak budete chcieť, k tomuto filmu si určite cestu nájdete. Odporúčam pozrieť pred Pulp Fiction, ale to sa veľa ľuďom zrejme nepodarí ani nepodarilo.

„Čtyři vraždy stačí, drahoušku“ (1970)

"Masovej vrah, pan Kejml, právě zavraždil 4 členy orchestru. Nelíbilo se mu, jak hrají." Za mňa spoločne s Adélou zrejme najkultovejšia a najsrdcovejšia záležitosť, hlavne vďaka neustále sa vynárajúcim spomienkam z detstva, ktorého neodmysliteľnou súčasťou boli práve tieto filmy. Oldřich Lipský je majster komédie a frašky, a tak hravo zvláda parodovať všetky možné stereotypy v krimi žánri. Toto je proste geniálny výkvet českej tvorby, a celkom sa čudujem, že niečo takto americky ladené vôbec mohlo za komunizmu vzniknúť. Myslím, že toľko pamätných hlášok nenájdete ani v Pulp Fiction. Klobúk dole, Oldo.

Medaile cti (2018) (seriál)

Vojnoví nadšenci sa potešia, ostatní sa na to nemajú veľa dôvodov pozerať. Tak či onak je Medal of Honor dobre spracované a podané posolstvo pre ďalšie generácie. Pridal by som viac hraných pasáží, a ubral trochu tej americkej hrdosti , ktorá celým rezonuje naprieč celým seriálom a myslím, že finálny efekt by pôsobil ešte lepšie. Ale aj tak veľmi dychberúce a zaujímave rozprávanie výnimočných príbehov o ľuďoch, ktorý ozaj dokázali nemožné. Sem tam boli aj slzičky.

Buchty a klobásy (2016)

Pre mňa je Sausage Party jednou z najhorších skúseností vrámci filmov, ktoré som videl v kine. Asi som tento štýl zábavy úplne nepobral.