• Krátkometrážní

Můj soused Totoro (1988)

Jedna hvězda za vynikající hudbu a animaci, druhá za půvabnou atmosféru upomínající na dětství. Je to sice příjměně uplynulá hodina a půl, ale kultovní status Totora jde mimo mě - schází mi tu příběh a s tím i jakákoli pointa. Jeden z nejnadhodnocenějších animáků od studia Ghibli.

Párty Hárd (2019)

Zklamání, Řezník natočil už o dost drsnější a hard věci.

Samurai Champloo (2004) (seriál)

Potulný vagabond Mugen, stoický samuraj bez pána Jin a nevinná servírka Fuu. Tahle trojice mi uvízla v paměti a druhé shlédnutí tohoto anime mě jen utvrdilo ve výjimečnosti této záležitosti. Samurai Champloo je ve své podstatě road movie převedené do anime. Ústřední trio se vydává na cestu za Slunečnicovým samurajem. Cestou potkává nebezpečné nepřátele, legendární figury a zažívá absurdní situace. Ústředním tématem zde ale zůstává vyrovnání se s minulostí. Každá z hlavních postav má svou vlastní cestu, ale po dobu 26 epizod se jejich osudy propojí v jeden, ačkoli nedobrovolně. Mugen, Jin i Fuu si všichni projdou vlastními výzvami a finální zkouška ohněm je donutí střetnout se s vlastními démony i slabostmi. Anime nezapomíná nastínit možnou budoucnost pro každou postavu, ale nikdy nedělá více než jen možný náčrt. Víc není potřeba, z jejich života vidíme jen krátkou chvíli, jen pár dobrodružství. Jak Samurai Champloo začíná, tak i končí – s třemi lidmi, co sami kráčí každý po své trase. Jejich společné putování za Samurajem vonícím po slunečnicích nemohlo trvat věčně. Přesto nakonec mezi nimi vzniklo pouto, přátelství, a tím pádem i hodnota. Je to ukončení jednoduché, ale neskutečně intenzivní. Možná to zní jako klišé, cítím z toho ale spíš koncept zen-buddhismu. Animace je plynulá, téměř tekutá s expresivní kresbou, která občas hraničí s karikaturou. Zvláštní důraz je kladen na choreografii soubojů. Parádní soundtrack japonského hip-hopu a anachronismy prolínají celou show, podpořenou výborným voice actingem (zvlášť Mugen má charismatu na rozdávání). Epizodický ráz seriálu je narušen hned několika příběhy na pokračování. Champloo se nebere, na rozdíl od svého staršího sourozence, Cowboye Bebopa, příliš vážně, ale zůstává mu určitý přesah do života. Některé situace jsou téměř čistě komediální, některé zas naopak celkem vážné. Největší slabinou Champloo je nevyrovnanost epizod – některé jsou hodně kvalitní, některé výrazně slabší. Spojení všech těchto kvalit vytváří anime s neskutečně, občas až do extrému vyhnaným ‚cool‘ nádechem. Nikdy ale neztrácí samo nad sebou nadhled a moc dobře bere vyhánění do extrémů jako parodii sebe sama. Finální počet si u mě Champloo zasloužilo až na druhé zhlédnutí a to především finální pointou. Lidé v našem životě přicházejí a odcházejí. Přátelství jako vzniklá hodnota zůstává.