Andrea za hranicou (2014) (seriál)

„Andrea za hranicou“ chce byť inšpiráciou pre slovenskú a českú mládež, ako naplno prežiť cestovanie a to bohužiaľ nevyšlo. Podobný formát cestopisov teraz fičí. Preafektovaný a amatérsky prejav tvorcov zaráža. Takto by natočil svoju dovolenku skoro každý, no nie každý by sa na to pozeral. Nudné cha-cha-chi-chi komentáre Andrejky neberú konca. Premrhaný potenciál miest ktoré prešli úriam kričí.

Apocalypto (2006)

Táto téma patrí k mojím obľúbeným. Mayská civilizácia pochádza od roku 7000 pr.nl. Preto sa nečudujem, že to bola veľmi rozvinutá a civilizovaná spoločnosť. Na jednej strane Mayovia poznali matematiku, astronómiu, kovy, písmo či kalendár. Na strane druhej vykonávali kruté ľudské obety. Až do doby keď v roku 1520 zavítali na ich územia Španieli... Ak máte radi históriu, aj keď v tomto filme ide len o vymyslený príbeh je tento film určený práve pre vás.

Apollo 13 (1995)

Houston, máme problém. Tento odkaz sa ozval z kozmickej rakety ďaleko od Zeme. Výbuch kyslíkovej nádrže na Apollo 13 ohrozil nielen poslanie, ale aj životy troch astronautov. Dej filmu, podľa skutočnej udalosti, ma prinútil prežívať problémy posádky takmer na živo, aj preto, že jeden člen posádky mal český pôvod. Nemohol na Mesiaci zanechať púzdro s československou vlajkou, ktorú si z úcty k svojej matke vybral. Nedostatok kyslíka a vody, narastajúci obsah oxidu uhličitého v kabíne, obavy zo zostupu v atmosfére nakoniec vyvrcholili, po takmer šesťdňovom lete, do šťastného pristatia na hladinu Tichého oceánu.

Banderovci (2010) (TV film)

Dokument sa snaží vytvoriť dojem, že banderovci boli produktom doby. Históriu v tej dobe ale niekto vytváral. Vytvárali ju fanatickí ľudia. Bola to myšlienka nacionalizmu. V každom štáte v ktorom bola bieda sa týmto skupinám ľahko preberala moc. Pamätníci dodnes spomínajú na strach, ktorý im naháňal už len samotný pojem banderovci. Mali heslo Ukrajina Ukrajincom bez Rusov, Poliakov a Židov, proti ktorým bola odhodlaná bojovať "do poslednej kvapky krvi". Pri pacifikácii národnostných menšín len roku 1930 vypálili poľské trestné oddiely viac ako 800 ukrajinských a bieloruských dedín. Sympatie Ukrajincov mala spočiatku Ukrajinská sovietska republika. Avšak ďalší vývoj v ZSSR - násilná kolektivizácia, likvidácia tzv. kulakov a ďalších stredných vrstiev, prenasledovanie náboženstva a cirkví, centralizmus, národnostná netolerancia a porušťovanie obyvateľstva - pôvodnú podporu značne oslabili. Pod vplyvom stalinských zločinov, represálií, vyhľadávania tzv. buržoáznych nacionalistov a umelo vyvolávaných hladomorov (1933 - 1934) rástol extrémny nacionalizmus.Vojnu Nemecka proti Sovietskemu zväzu a Poľsku pokladalo za jedinú reálnu možnosť dosiahnutia nezávislosti Ukrajiny. Keď sa banderovci po prepadnutí ZSSR ocitli v Ľvove o sedem hodín skôr ako nemecké vojsko, z haličskej metropoly vyhlásili 30. júna 1941 obnovenie samostatnosti Ukrajiny. Nacistické vedenie však odopieralo hovoriť o nezávislom štáte a dalo sa na cestu teroru voči vedeniu banderovcov, ktoré odmietlo odvolať tento akt. Banderu, Stecka a iných internovali do koncentračného tábora v Sachsenhausene. Banderovskí ilegálni pracovníci pôsobili takmer v každej obci a osade na západnej Ukrajine. Ako odpoveď na predošlú ukrajinofóbnu politiku poľskej vlády sa jedným z hlavných objektov útokov banderovcov stali oddiely Armie Krajowej - Poliaci, potom komunisti, sovietski kolchozníci, Židia. Vyhýbali sa bojom s nemeckými jednotkami. Nemci, uvedomujúc si jej silu, začali banderovcov podporovať muníciou, proviantom a dôstojníkmi školiteľmi, z väzenia prepustili vedúcich činiteľov OUN a UPA Banderu, Buľbu-Borovca a iných.Roku 1943 sa na podnet Meľnyka a so súhlasom Adolfa Hitlera z haličskej mládeže sformovala 14. granátnická divízia Wafen SS Galizien, ktorá sa roku 1944 podieľala na potlačení Slovenského národného povstania. Banderovské podzemné hnutie existovalo na západnej Ukrajine až do roku 1950, jej pozostatky do roku 1953, ich členovia vraždili straníckych a sovietskych pracovníkov, miestnych boľševických a kolchozných aktivistov, útočili na miestne bezpečnostné oddiely, podpaľovali vládne a úradné budovy, kolchozy, sovchozy atď. Pri diverziách, sabotážach a teroristických činoch počas najvyššieho stupňa činnosti banderovského nacionalistického podzemia (1944-1946) zahynulo okolo 30 000 predstaviteľov orgánov sovietskej moci a stá tisíce miestnych obyvateľov. Severovýchodné Slovensko, susediace s juhovýchodným Poľskom a časťou západnej Ukrajiny, sa stalo cieľom vpádov jednotiek banderovcov už krátko po skončení vojny. Prvé menšie skupinky sa vyskytli v oblasti Spišskej Starej Vsi a Medzilaboriec začiatkom augusta 1945, v priebehu roka pribúdali prípady ohrozovania miest a obcí Svidníka, Stropkova, Sniny, Humenného, Medzilaboriec, Prešova či Giraltoviec. Tieto skupiny pochádzali prevažne zo západnej Ukrajiny a postupne mali až niekoľko sto členov. Chceli sa uchýliť na Slovensko, aby sa vyhli bojom s Poliakmi a so Sovietmi. Koncom roka 1945 banderovské vpády na východné Slovensko zosilneli a zagresívneli. Medzi najviac postihnuté obce patrili Nová Sedlica a Zboj. Vláda ČSR vydala rozkaz posilniť ohrozený priestor o vojenské jednotky prevelené z Popradu, Trnavy, Žiliny a Moravy, neskôr aj o guľometné roty, čaty protitankových kanónov a rotu obrnených áut, pričom skupina mala až 2 500 mužov. Čs. jednotky prehradili všetky dôležité smery a hliadkovali v priestoroch banderovského výskytu. Do konca roka 1945 sa im podarilo oddiely UPA vytlačiť za čs. hranice. Najväčšie problémy so zneškodňovaním banderovcov nastali roku 1947. V lete sa mnohé banderovské skupiny pokúsili prebiť cez územie Československa do americkej zóny v Rakúsku a Nemecku, kde mali zahraničné vedenie a zároveň istotu, že ich americké úrady nebudú stíhať. Začiatkom júla sa jednotky Chromenka a Burlaka dostali až do masívu Nízkych Tatier a pokračovali na Západ. Dostali sa do obkľúčenia a začiatkom septembra sa vzdali. Viacero menších skupín prechádzajúcich slovenským územím bolo v priebehu jesene 1947 zneškodnených, niekoľko jednotlivcov či malých skupín prešlo. Roku 1947 čs. orgány zneškodnili 350 banderovcov, z ktorých približne 60 zahynulo, 260 bolo zajatých a 30 sa dobrovoľne vzdalo. Stratám sa nevyhli ani čs. jednotky - v boji padlo približne 30 vojakov. Na vyčíňanie banderovských skupín doplatilo okolo 20 civilistov, ktorí sa stali obeťami prevažne protižidovských akcií v novembri a decembri 1945. Televízne štúdio Ostrava vyvolalo emócie, no prehliadlo množstvo faktov o banderovcoch. Porovnávať banderovcov s husitmi mi pripadá nemiestne.

Bony a klid 2 (2014)

Prvá 1/2 ujde, no potom sa to začalo kaziť. Sklamanie z Jakuba, Veroniky, Jana Potměšila, ich potenciál zostal nevyužitý. Skombinovali Príbeh kmotra a Babověsky. 1* za výkon Roman Skamene.

Česko Slovensko má talent 5 (2015) (pořad) odpad!

Otras celý talent.. Uvrieskaná Diana a sfetovaný homo Jaro. Roztrasená dvojica moderátorov bez vtipu. Semifinále zbytočné a celé zle. Zmanipulovaná celá sutaž. Zbytočné hlasovanie. Češi ani hlasovať nemohli kedže to tam nešlo v priamom prenose. Prima to dala až na druhý deň vrepríze. Kto postúpi už vedeli dopredu. Vybrali svojich jasných favoritov. V tejto sutaži nešlo o talent ale o životný príbeh. Predpokladám, že zvíťazí opäť niekto, kto bude nepoužiteľný ale si to "zaslúži".

Dějiny světa (2012) (seriál)

Celé je to o tom ako si privlastniť niečo čo má iný. Ako vládnuť nad niekym kto má menej síl, ako vytvoriť pre skupinu vyvolených moderný svet plný blahobytu a potom sa snažiť s chudobnými a zo zotročenými žiť v "mieri" s hrozbou jadrovej apokalypsy.

Doktor Živago (2002) (TV film)

Mám rád filmy týkajúce sa histórie, preto som si nemohol nechať ujsť filmové podanie tohto príbehu. Démonicky Sam Neill, krásna Keira Knightley či predtým málo známy Hans Matheson, sú fakt dodrí. Spracovanie deja bolo veľmi pekné a realistické. Niekomu by sa však mohlo zdať veľmi dlhé. Mne také však neprišlo. To asi preto, že bolo rozdelené na dve časti. Historický román z revolučného Ruska sa hodí k večernému vegetovaniu pri telke. Bol pekný zážitok.

Dunaj, k vašim službám (2023) (seriál) odpad!

Biedne herecké prejavy korunujú nezmyselné zápletky, vymyslené príbehy  a dejové zvraty. Najsmutnejšie na celom je to, že si tvorcovia vymýšľajú históriu. Napriek tomu, že obdobie fašizmu prinieslo množstvo tragédií tvorcovia sa uchýlili k jalovému prekladu českej predlohy, ktorá sa ani doma nestretla s pochopením. Malo to skončiť druhou sériou ako v Česku. To čo zosmolili v trojke a štvorke spolu s biedou hereckých preafektovaných prejavov prerazilo pomyselné dno našej tvorby.

Dva a půl chlapa (2003) (seriál)

Beriem štyri hviezdy, nechávam 1, ako spomienku na 1.-8. sériu. Posledný diel "Mr. Walden, He Die. I Clean Room." Bol dno. Spmínať Sračko-Slovensko v kontexte so špinavým hotelom v 12.minúte a 30.sekunde bola posledná kvapka. Takže Mr. Walden, He Die......for me.