verlit

Zuzana Chapmanová

Česko

<< předchozí 1 2
    • 16.1.2017  09:51
    Sherlock - Série 4 (série) (2017)

Překombinované a slabé. Úlety mám normálně ráda, ale tohle mi přišlo jako dívat se na někoho, kdo onanuje - jeho to určitě hrozně baví, ale divák z toho zas takový zážitek nemá.

• 26.12.2016  18:08
    Slíbená princezna (TV film) (2016)

Jedna hvězda za pár vtipných hlášek, které už jsem sice zapomněla, ale při sledováním jsem se jim zasmála. Kdyby z toho neudělali takovou splácaninu, mohla tza stylizace být i zajímavá, ale nakonec to bylo, jakoby dort nevařili jen pejsek s kočičkou, ale taky ježek, ptakopysk a lenochod. Minimálně.

• 14.9.2016  18:09

Interakce mezi postavami a hlášky se mi líbily víc, než v předchozích dílech, ale to scénáristické zoufalství je prostě...zoufalé! Opravdu chcete postavit rozuzlení na faktu, že na místě vraždy byla náhodou fotopast? Čekám, že ve čtvrtém dílu se po vraždě zeptají kolemstojícíh, jestli viděli, kdo to udělal, dotyčného zatknou a to bude všechno.

• 6.9.2016  20:47

Takovou sobeckou, nedospělou sisinku, jako je hlavní (spolu)hrdina, aby člověk pohledal. Jak může někdo považovat tenhle film za romantický, to je mi dost záhadou. Pokud chce někdo vidět opravdu dobrý film o umírání, je jich na výběr dost . Tenhle klidně vynechte.

• 6.9.2016  10:00
    Grantchester (TV seriál) (2014)

Další detektivka, kde je v hlavní roli pátrače kněz, zjevně mají kněží v Anglii detektivní vlohy vrozené. Jako parťáka má policistu, který tentokrát netrvá na tom, aby se mu kněz nepletl do řemesla, ale naopak se dobře doplňují a fungují jako tandem. Příběhy jsou temnější než v případě otce Browna a mají proměnlivou kvalitu. Pár opravdu dobrých stahuje dolů pár...nepříliš dobrých. Otravná je linie milostného tápání hlavního hrdiny, která je natahovaná a vyždímaná jako pětkrát vylouhovaný sáček čaje (abychom byli věrni anglickým metaforám), naproti tomu postava jeho "Watsona" v podobě gay pastora dojme mnohem víc, než zhrzené hrdinovo srdce. Přijatelné, když máte - jako já - detektivní absťák :-)

• 6.9.2016  09:57

Je pár let po svatbě Lizzie a pana Darcyho, šťastně vychovávají syna a na ples v Pemberly míří neohlášená návštěva. Co se stane, když se lesem toulá neznámá žena, pan Wickham je podezřelý z vraždy svého nejlepšího přítele a Georgiana váhá mezi láskou a povinností? No prostě, dámy…když budete mít chřípku a chandru a čokoládu…tak víte, co máte dělat :-) (P.S. Žádní muži v mokré košili, bohužel)

• 6.9.2016  09:56
    Dickensian (TV seriál) (2015)

Kdo by neznal do detailu všechny příběhy Charlese Dickense. No, popravdě, u nás prakticky nikdo. V Anglii se ovšem jeho dílo probírá ve školách do nejmenšího detailu, takže všechny postavy, vystupující v tomto seriálu, jsou divákům důvěrně známé. Český divák je tu a tam o něco ochuzen, ale hlavní hrdiny Davida Coperfielda, pana Scrooge či Cratchitovy z Vánoční koledy nebo Olivera Twista nejspíš identifikuje i on. Pokud ano, teprve docení propletené osudy, kombinující známé postavy a příběhy v nových souvislostech. Dozvíme se tedy například, jak vlastně zemřel Jacob Marley, který ve Vánoční koledě vyleká svého obchodního partnera návštěvou ze světa duchů. Zjistíme, proč stará slečna Havishamová z Nadějných vyhlídek nikdy nesvléká své svatební šaty a proč se vzdala lady Deadlocková z Ponurého domu své dcery (už jste se ztratili? Já vás varovala - mimochodem BBC adaptace Ponurého domu s Gillian Andersonovou v roli právě lady Deadlock stojí docela za kouknutí). I pokud Dickense neznáte jako své boty, je to příjemné viktoriánské pokoukání s kriminální zápletkou a starosvětskou atmosférou.

• 6.9.2016  09:52
    Endeavour (TV seriál) (2012)

První dvě série vynikající. Skvělý hlavní hrdina, výborné (a místy mrazivé) zápletky, zajímavé vedlejší postavy, Oxford na pozadí, i ta opera se snese. Pro milovníky inspektora Morse povinné, pro ostatní doporučené. Jen neudělejte tu strašnou chybu a nekoukejte se na sérii 3! Netuším, jestli změnili scénáristu nebo se jen opil či zbláznil, to jsem nezkoumala. Nicméně ze dvou sérií velmi slušné krimi se stal absurdní paskvil, u kterého člověk netuší, jestli se má smát nebo plakat, ale co by měl především udělat, je včas vypnout televizi. Série 3 opravdu NE!

• 6.9.2016  09:49
    Houdini and Doyle (TV seriál) (2016)

Svést dohromady slavného mága Houdiniho a neméně slavného autora detektivek a milovníka spiritismu Arthura Conana Doyla nebyl vůbec špatný nápad. Bohužel, příběhy trpí nudnou melodramatičností (zvlášť motiv Doylovy manželky v kómatu je otravně natahovaný), snahou o urputný humor a dost dlužné zůstávají i jejich detektivní zápletky. Půlku z nich jsem zapomněla dřív, než jsem si pustila další díl.

• 6.9.2016  09:47
    Maigret klade past (TV film) (2016)

Atkinsonův Maigret sice postrádá Gabinovu monumentálnost (lepší slovo mě nenapadá), ale s tichou hloubkou, kterou postavu zahrál, jsem spokojená. Příběh už dneska působí trochu staromódně a styl filmu se tomu přizpůsobil, takový příjemný návrat do minulosti s dlouhými záběry bez rychlého střihu. Bohužel, casting paní Maigretové je naprosto mimo (nesnáším tyhle rádoby aktualizace archetypu, daného předlohou!) a scénář mohl být přece jen trochu lepší. Čtyři hvězdy za Atkinsonův herecký výkon.

• 6.9.2016  09:42

Streepová výborná, Grant výborný, Helberg roztomilý, ale když ono to celé bylo "vo ničom". Hrdinka zoufale touží zpívat, ale nevíme vlastně proč. Vymyslí si vystoupení v Carnegie Hall, ale nevíme vlastně proč. Otravná divačka se změní v horlivou zastánkyni, ale nevíme vlastně proč.Celé je to jaksi plytké a popisné, scény, ve kterých máme být napjatí a dojatí nemají žádný emociální náboj a závěru chybí katarze. Nuda.

• 6.9.2016  09:32

Skoro se bojím, že to bude trademark seriálu, že budou všechny případy vyřešeny nikoli klasickou prací (sběr stop, výslechy, ověřování a vylučování vyšetřovacích verzí), ale prostě jakýmisi záhadnými momenty vnuknutí. Zcela bezdůvodně hlavního hrdinu napadne: "Třeba to bude takhle", načež to všichni vezmou za bernou minci a ukáže se, že to tak je. WTF?! Kamera dobrá, Krušné hory hrají jako o život, ale chybí tomu to základní - napětí a příběh. Dám šanci třetímu dílu, ale moc nadějně to nevidím.

• 6.9.2016  09:26
    Rapl - Nástřel (S01E01) (epizoda) (2016)

Skvělé úvodní a závěrečné titulky, dobrá atmosféra, zoufalý scénář a slabé herecké výkony, v některých případech hraničící s ochotnickým divadelním představením. Škoda, těšila jsem se, ale kriminálka prostě potřebuje děj, potřebuje zápletku, stopy, napětí a vyvrcholení a nic z toho se prostě nekonalo. Dvě hvězdy, zatím.

• 11.8.2016  15:53

Všechny vtipné scény byly v traileru, příběh je i pro dnešní předškoláky příliš naivní. Zbývá jen smutek nad tím, že vyplácali slušnou animaci na tak slabý čajíček.

• 22.7.2014  17:49

Hm. Nic moc. Možná je to okouzlující pro Amíky, ale pro člověka odkojeného Karlem Zemanem a Cimrmany je to čajíček. Mdlý a bez chuti. Forma drtivě zvítězila nad obsahem, který se neobtěžovat přijít a poslal omluvenku. Dokonalé panoptikum pozoruhodných postav, které jsou divákovi, bohužel, naprosto ukradené, protože příběh je vyprávěný z odstupem, který jakoukoli nepatrnou citovou angažovanost zadusí v zárodku. Vtipné scény nejsou vtipné, dramatické nejsou dramatické, napínavé nenapínaly. Konec působil dojmem, že to autora přestalo bavit, což celkem chápu, mě to přestalo bavit už v polovině. Jediné hezké scény byly ty, které trochu připomínaly zmíněného Karla Zemana, ale to jaksi nestačí. Škoda nevyužitého potenciálu, mělo to mnohem na víc.

• 21.6.2014  20:40
    Výlet (2002)

To je tak ze života, až je bolestné to sledovat. Jenže kdo by odolal? Já tedy ne.

• 21.6.2014  20:36

Drásavé, pomalé a divné, jako zlý sen. Doufám, že takový středověk doopravdy nebyl. Ale jsem ráda, že byl takový stvořen v tomhle filmu.

• 21.6.2014  20:23

Půl pohádka, půl living history instruktáž. A víte co? Mě se to líbí. Vaculík byl sice mnohem sympatičtější ve své žebrácké podobě, ale s tím se dá žít. Na pohádku sympaticky málo cukerínu a střet s realitou dokonce málem uvěřitelný. I ten závěr potěšil.

• 21.6.2014  19:56

Totální, surrealistický úlet. Jako u každé básně, zvlášť takhle ujeté, nemá smysl řešit děj nebo "co tím chtěl autor říct", mnohem lepší je si to prostě užít.

• 21.6.2014  19:22
    Fargo (1996)

V podstatě to neumím vysvětlit. Objektivně na tom filmu vlastně nic tak extra není. Ale já ho prostě žeru! Od bělostné úvodní scény, přes absurdně neschopné zločince, přehlídku postav, které trochu připomínají ty "malé české lidičky", co je o nich každý druhý český film, ale nahlížené bez růžových brýli a nostalgické smířlivosti, až po geniální hlášky ("he was kind of funny looking!" ) Prostě srdcovka, no.

• 21.6.2014  19:16

Občas se nějakým všeobecně oblíbeným filmem prostě minu a Shawshank je jeden z nich. Nikdy jsem nepochopila, proč právě tenhle film kraluje žebříčkům. Pro mě je to hodně zdlouhavě vyprávěný celkem tuctový příběh se solidními hereckými výkony. Jeho hrdinové mě nicméně nechali chladnou, na rozdíl např. od Útěku z Alcatrazu mi bylo celkem jedno, jestli se jim povede nebo nepovede utéct a jediná emoce, kterou ve mě film vzbuzuje, je úžas, co tam ostatní vidí a já ne.

• 21.6.2014  19:01
    Truman Show (1998)

Dnes, v době reality show, které jsou jen krůček od Trumanova světa, už hlavní myšlenka možná nepůsobí tak revolučně, ale to nic nemění na tom, že Truman Show je jeden z mých nejoblíbenějších filmů (a také jediný, ve kterém je Carrey snesitelný). Mix scén opravdu vtipných i těch až překvapivě vážných skvěle funguje a funguje dokonce i závěr, který mohl být potenciálně sentimentální slabinou. "...to poslední, co bych udělal, je že bych ti lhal"...je pro mě jedna z nejmrazivějších scén, které jsem kdy viděla.

• 21.6.2014  18:53

Je málo filmů, které osloví i po letech, a není to jen z nostalgie. Je málo filmů, které mají tak dokonale namíchané naprosto všechno, co má opravdový film mít. Ještě méně je filmů, které mohu shlédnout, aniž bych si říkala: "Je to skvělé, až na...(ten konec, tu scénu tam a tam, ten herecký výkon atd.) Tenkrát na západě je jeden z nich. Všechno tam je a všechno je to dokonalé. A samozřejmě miluji Cheyenna!

• 21.6.2014  18:49

Kdybych znala a měla ráda film Mary Poppins, kdyby se mi alespoň líbila knížka, jistě bych filmu dala vyšší ohodnocení. Protože mě ale neortodoxní vychovatelka nechává chladnou a film jsem neviděla, jen mi z děje okatě trčely momenty “teď má divák poznat, že tvůrci dávají dohromady tu a tu scénu” a “teď má být divák nostalgicky okouzlen “tak takhle to tehdy vzniklo”. Bez tohohle okouzlení je to film o ničem. Pointa je jasná od začátku, postavy víceméně deklamují vyjádření, namísto aby normálně mluvily. Pro mě nejzajímavější otázka filmu - co se stalo, že se dívka s okouzleně magickým pohledem na svět změnila v upjatou starou pannu, zcela odcizenou rodině - vyzněla do prázdna. Jistě, otcova smrt ji zasáhla, ale to byl důvod, proč zanevřít na sestry? Na tetu? Na celý svět? Hmmm…chabé!. Objev, že autorka byla Australanka…no a co? Objev, že měl Disney těžké dětství a zřejmě úchylku na knírky…no a co? Jediným trochu lidským (ve smyslu papírem nešustícím) člověkem na scéně je řidič Paula Giamattiho, ovšem i tomu musel scénář přiřknout invalidní dceru, protože být lidský jen tak, to by bylo asi příliš radikální. Celkově nuda, ve které Emma Thompson nemá, co hrát, Hanks si užívá Disneyování a Mary Poppins nikoho nezachrání.

• 27.8.2004  14:57
    Essex Boys (2000)

Drsná krimi s jako vždy okouzlujícím Seanem Beanem v roli mimořádně odporného darebáka. Řada dobrých scén, ale celkový dojem poněkud rozpačitý, jako kdyby jednotlivé části příběhu k sobě tak docela nezapadaly. Úvodních 30 minut je skvělých, o to víc působí následný děj utahaně a poněkud bezradně. Ale je spousta horších filmů, ve kterých navíc nehraje Sean :-)

• 20.8.2004  15:34

S tímhle filmem jsem se jaksi minula. Snad ještě nikdy se mi nestalo, abych vážně přemýšlela, jestli nemám odejít v polovině (zabránilo mi v tom pouze to, že jsem seděla uprostřed řady). Nuda. Nuda. Nuda. Zoufalá nuda. Nevadilo by mi vláčné tempo, ale příběh neměl žádný vývoj, žádnou gradaci - ani se nepropadal hlouběji do deprese ani se nevzpínal ke katarzi. Stále stejné příhody ("V Japonsku se mluví Japonsky. Je to jiný jazyk než angličtina." "Japonci jsou jiní než Američani." "Japonská kultura je jiná než ta naše." "V cizím prostředí je člověk osamělý"), opakující se dokola a dokola, každá další s naprosto totožnou pointou i vyzněním...ach vuj! Nikdy více!!!

• 29.4.2004  12:06

Vizuálně rozhodně skvělý výlet do šedesátých let. Příběhově - pár vtipných anekdot, které víceméně vyzní do ztracena a scénáristicky zoufale přilepený závěr. Hm. Jednou to stačilo.

• 29.4.2004  11:27
    Proroctví (1998)

Suverénně nejhorší ze tří filmů, tvořících sérii. Popravdě ho klidně mohli vynechat, stručné shrnutí událostí na začátku třetího dílu vám podá veškeré informace, které potřebujete vědět a nic víc není třeba. Tentokrát nemá ani Christopher Walken šanci vylepšit skóre svým Gabrielem. Nuda, nuda, šeď.

• 29.4.2004  11:24

Všechny tři díly série Prophecy nesou neklamné znaky béčkových filmů. Přesto v sobě mají jisté kouzlo, které vás může oslovit - časté využití stínů, promítaných na oprýskané zdi a vytvářejících atmosféru, která by slušela gotickému hororu, charismatický Christopher Walken a tu a tam dokonce jemný humor (návštěva v bistru v 3. dílu, odkazující na scénu z dílu 1.)...na pár okamžiků skoro zapomenete na to, že děj je hloupoučký, postavy jaksi nerozvinuté a plácající se ve vzduchoprázdnu...a že je to vlastně o ničem. Ale co, na Walkenova Gabriela, šněrujícího autem od kraje ke kraji a vytrubujícího na svoji trumpetu, se vždycky ráda podívám!

• 20.4.2004  08:40
    Priest (1994)

Homosexuální kněz, kterého policie přistihne, jak si to v autě rozdává se svým milencem. Otec, který obhajuje své právo na incest, který je přirozený a kdyby se nebáli, dělali by to všichni. Dilema, zda prozradit zpovědní tajemství nebo dopustit pokračování dlouhodobého sexuálního zneužívání dítěte . Mohla by to být dohromady pěkná slátanina nebo prostě pouhý skandální film, natočený s úmyslem šokovat. Výborné herecké výkony vlastně všech zúčastněných, jemný humor a hodně porozumění však z Kněze dělají film, na který hned tak nezapomenete. (A tak krásnou a vkusnou scénu milování dvou mužů jsem ještě v žádném filmu neviděla).

<< předchozí 1 2