• Western
  • Mysteriózní

Běžná selhání (2022)

Tři motivy  , které se navzájem propletou.  Na pozadí planetární poruchy způsobující elektrické výboje, poruchy  sítě, požáry, nečekané exploze . Trochu připomíná motiv Melancholie L. von Triera.  Závěrem dochází k sebepoznání  konečně projevům citů. Celý film je veden leitmotivem  absence citových projevů a jejich zoufalé potřebě. Kamera reportážní, většina detaily. Scénář má spád. Herecké výkony  zejména neherců - dětí  jsou překvapením snímku.  3*

Filip (2022)

Slušně zpracované téma,  jen některé scény postrádají uvěřitelnost - závěr se střelbou z balkonu,  jeho návštěvy ve vile,... Herecké výkony  jsou plusem filmu.  Nebylo by na škodu ještě zapracovat na scénáři. 3*

Hrdinové dělnické třídy (2022)

Podnikání na Balkáně . Pracovní úraz na stavbě nepřípustný -  díra do hlavy a  stopa končí. Manažerka pozdě objevila svou naivitu.  Řešení  pracovního úrazu je trochu moc i na ni  a správně uložený panel je konečné řešení.  Film,  co mu nespadne řetěz celou dobu. Balkánské filmy jsou plnokrevné a syrové, o tomhle to pltí tuplem 4****

Il Boemo (2022)

To není pokus o Amadeus II.  I Když setkání s mladým géniem se koná. Je to o tom, že přes nesporné nadání je člověk jen člověk se všemi slabostmi a ty jsou příčinou následků, které ho  převálcují, zlomí a zničí . Profesně i lidsky. Troufnout si na takový film to  chce pořádnou odvahu. Smekám pane Václave.  Výběr do titulní role je  trefa do černého. Dyk to zvládl na Oscara. A nedostal ani Lva!  Tak už to chodí. Seš zpěvák, tak nechoď pro ceny k Akademii. To už mystický Arvéd  Kern, ten se ani nemusel tolik snažit. Tom Hulce  Amadeus to nebyl. Film nemá chybu a je nespornou kometou českého filmového nebe 2022! A že tam těch hvězdiček bylo... 4*

Kde zpívají raci (2022)

Film je vystavěn  na důmyslné flešbekové konstrukci.  Po celou dobu soudního procesu je divák zatažen do děje a fandí Kye, která smýkána osudem ukáže   sílu vzdoru a závěr přináší  velké překvapení. Ten film rozhodně nenudí. Závěr musí holywoodsky ukázat definitivní závěr. Kniha je zřejmě popisnější a scénář musí děj trochu zredukovat, ale tohle je zdařilá adaptace.   zaslouženě 4*

Mimořádná událost (2022)

Na jednu stranu nutno tvůrce  scénáře obdivovat, jak na tak slabý motiv  navěsily tolik příběhu postav, ale celé je to jak nastavovaná kaše a  dětská skládačka. Snaha o katarzi postav -  veterána z války (A. Švehlík), matky s rozmazleným frackem (J. Boková)  je laciná a nevěrohodná. Snad jen kluci z kapely   nejsou klišé . 4****

Něha (2022)

Těžký život kulturistky. Diety, bobule, žádný volný čas.... Romantik a platonický milenec  vítězí, ale  ne na celé čáře.  Je to paralelní  život.  Konec otevřený a tak to má být.  Není můj šálek kávy  2**

Piargy (2022)

No konečně . Silný příběh. Kamera, efekty dokreslují děj. Úsporné dialogy. Na pozadí doby , ale pořád stejně církev po majetku lačnící. Film se stopáží 100 min. nespadne ani na chvilku řetěz. 4*

Podezření (2022) (seriál) odpad!

Seriál je o tom, jak režisér Blaško a  scénárista Hulík dělali Umění.  Rozsekané  , nenavazující  scény, co si má divák domyslet. A když si nedomyslí a začne se ztrácet, je to jeho chyba. Ještě umělecky nedorostl do vnímání našeho UMĚNÍ. Premisa  filmu je, že je příběh notorický známý a my UMĚLCI vám ho teď  naservírujeme  , že  z toho týden nebudete spát!  Trojan hrál něco, sám nevěděl co,  Melíšková  nebyla v roli uvěřitelná,  snad jen Hanuš, ale to je slabé.    odpad

Poslední závod (2022)

Remake   už točil  Čeněk Duba  s Josefem Bekem.  Jak inovovat  scénář -  reinkarnovaným  Rathem  do  totality.   Ne úplně špatný film.  Nacionalistický patos.  Akcent  na kamarádství.  Mimořádně dobře napsaná muzika - Jakub Kudláč. Už Ve stínu mě oslovil. Rušivě působily necitlivě vložené   flešbeky. Kaiser  pořád pan Herec.   3*