• Western
  • Mysteriózní

Lítost (2018)

Po shlédnutí jsem se ptal sám sebe. Kdo a proč točí tyto filmy? Mají snad varovat nad rozkladem osobnosti? To dost dobře nejde. Nebo jsou zrcadlem režisérovi vize světa? Možná. Nebo Makrisise ovlivnil někdo, kdo se choval podobně !? Proboha. Nikdy více. Není zbytečnější film!

Máří Magdaléna (2018)

Silný příběh, silný film. Potlesk ve stoje, že očišťuje MM od fantasmagorii D. Browna a čestně se vyrovnává s reáliemi doby, komentáře na konci filmu jsou na dokreslení a uvádí motiv prvních otců církve jak se zoufale bránili přijetí pravdy o apoštolce. Dnešní vnímání její role je dosti strastiplné. Rooney Mara i J. Phoenix nemají chybu, černošský představitel Šimona Petra trochu zarazí. Role Jidáše je naprosto přesná. Film skvělý po všech stránkách. 4*

Oni a Silvio (2018)

Jak natočit psedoartový film a ukrutně diváky nudit celých 150 min.? Návod zná Sorrentino. Silvio - novodobý Nero, oběť intrik, věcný hledač štěstí, nebo manipulátor ? Od každého něco. Velmi nebezpečně připomíná osobu českého premiéra ( Já chci řídit stát jako svoje podniky ….). Zná Sorrentino českého premiéra? Snaha o velký film. Jen snaha. 3* ( za kompars)

Řeka (2018)

Po shlédnutí je to jako de javu, tohle už jsem někde viděl. Dlouhé záběry na krajinu a scénu. Minimum dialogů. Řeka je jako zasvěcení, Iniciace do světa dospělých. Konec dětství. A souboj Aslana s Kanatou. Podobenství o Kainu a Abelovi. Není to film, na který se díváš se zatajeným dechem, ale jeho poetičnost a vizuální stránka je dech beroucí. Bílá vrána, takových filmů se točí hodně málo a je to škoda.

Studená válka (2018)

V podtitulku je romantický film. To je značný eufemismus a nepochopení. Ten film je hlavně silný příběh. Silný scénář! Projev T. Kota je civilní . J. Kulig je neuchopitelná femme fatale . Příběh jednoho vztahu má daleko do romantiky a otřepaného milostného scénáře. Končí jediným možným způsobem a to je nejsilnější scéna celého filmu. Na lavičce u cesty s hezkým výhledem. 80%. Pawlikowski je největší talent evropského filmu posledních let. Viděl jsem Idu a jeho filmy zrají jako víno. L. Visconti 21. století.

Čára (2017)

Film jako řemen. Scénář má hloubku, spád. Scénář i kamera udržují solidní tempo příběhu a nedovolí vydechnout. A E. Vašáryová jako kmotra. Lahůdka. Mistrovský opus P. Bebjaka. 4*

Gauguin (2017)

Mistrovské dílo, V. Cassel v titulní roli - mistrovský výkon, kamera i scénář na úrovni. Hudba dokresluje filmový příběh. Snad jen by scénáři prospěla zařazení nějakých dramatických momentů. Dobře udělaný film.4*

Hora mezi námi (2017)

Nádherné exteriéry, předvídatelná story a příběh, kterému docházel dech. K.W. hrála trochu strnule. Zamrzlý herecký projev? Proč se jít na ten film podívat? Kamera je akční, příběh má spád, Kate Winslet má pořád co nabídnout a pak ten happy ending , jak se patří! Příběh je uvěřitelný a Alex po prožitém strádání neudělala životní chybu a nevzala si nudného panáka. Mezní situace prověřila charaktery a Ben prošel. Alex a Ben si byli souzeni, ale cesty osudu mají někdy podivné směry... 3*

Kvarteto (2017)

Film pro diváky, co se umí dívat a vcítit se. Všichni hráči jsou psychicky vykolejení... kouzelné jsou dialogy. Kdyby divák poslouchal jen dialogy , měl by dojem absurdní komedie. Oslava narozenin zpěvačky je nonkonformní a spontánní, oslava narozeni Funese je scéna vystřižená z Tarkovského... Herci jsou skvěle obsazeni vč. vedlejších rolí Schmitzera, Šimčíka a J. Štěpánkové. To byl film - srdcovka M. Krobota. Jeho absurdní drama se může nenávidět, nebo obdivovat. Já jsem se nechal unášel lehce plynoucím dějem a vybroušenými dialogy. Další z obecně nepochopených filmů ale nedával bych ho na roveň Křižáčka, protože tam nebylo , co chápat. Je mi líto ČFA a mrzí mě, že si neklade vyšší cíle.

Loupež ve velkém stylu (2017)

Film má švih. Nenudí. Kamera bez chyb. Scénář na míru hercům seniorského věku. Hrají sami sebe a to umí. Vlastně to jsou oni sami, nic hrát nemusí. Tak nabízí řešení. Když jsi starý a všechno začíná jít do háje tak máš dvě možnosti , fňukat a litovat se, nebo začít myslet - loupež je jen paralela. A taky že se skutečnými přáteli jde všechno snáz a ani stáří nemusí být nuda. 4*