Sunshine (2007)

Ze správné vesmírné sci-fi má čišit prázdnota, osamělost, paranoia a etické dilema. Sunshine má všeho na rozdávání. Jedinou drobnou vadou je jeden nezvaný host, který svou karikaturností rozbije do té doby perfektně fungující ansámbl (v čele s excelujícím Chrisem Evansem).

Hodný, zlý a ošklivý (1966)

Tak jsem oficiálně Tenkrátnazápaďák. Hodný, zlý i s ošklivým jsou sice taky perfektní, ale těch deux ex machin tu na mě přece jen bylo trochu moc. Pořádný závan geniality se ale nakonec dostavil na hřbitově. Postavením tří pistolníků proti sobě obrátil Leone žánr naruby: Kdo první vystřelí, PROHRAJE! To byly nervy!

Restrepo (2010)

Těžko hodnotit. Jako obraz o životě jedné jednotky v Afghanistánu je to asi výstižné. Jenže ona jednotka toho tak moc nedělá. Jen občas střílí někam na horizont a jen jednou se dostane do pořádného závaru. Podle toho vypadá i celý dokument.

Procitnutí v Garden State (2004)

Nápaditý a svěží film, který vřele doporučuju vypnout ve chvíli, kdy hlavní hrdinové křičí do propasti (viz plakát k filmu). Potom už následuje jen příliš explicitní uzavírání kruhů, které mě osobně zážitek dost pokazilo.

Přednosta (2003)

Po tomhle filmu mi bylo fajn. A na rozdíl od dalších 587 filmů, po kterých mi bylo fajn, nemám nejmenší tušení proč.

Ďábel (2010)

Příjemné překvapení. Super koncept, super herci a kopec skvělých nápadů navrch. Nejvíc oceňuju vyprávěče, který odzbrojí spoustu chytrolínů tím, že některé věci bezostyšně prozradí dopředu a naopak od klíčových zvratů šikovně odvede pozornost. A pak jsou tu samozřejmě ty chvíle, kdy světlo výtahu začne poblikávat a všichni vědí...

Černá labuť (2010)

Z Natalie Portman stísněnost a nervozita přímo čiší. Když film stojí ze začátku na jejím hereckém výkonu, je to vážně skvost. Jenže režisér jí nedůvěřuje (teď myslím toho filmového) a snaží se její hereckou exhibici "podpořit" kapkami z levných asijských hororů. No a na konci se z kapek stane moře, přidá se kopa baletního melodramatu, chudák Natálka už je jen karikaturou a namísto její hrdinky se rozpadne spíš samotný film.

Pohřben zaživa (2010)

Skvělý nápad na kraťas, který si k celovečerní stopáži musí vypomoct velkou porcí všemožné vaty. Pár scén je tu vážně do počtu a dívat se minutu do tmy za Reynoldsova funění taky není zrovna filmový zážitek roku. Na druhou stranu mě Buried párkrát slušně povodilo za nos a kdyby byla z intenzivního finále vypuštěna dementně vložená scéna (ukradená z prvního dílu jedné nejmenované hororové série), daly by se všechny předchozí přešlapy odpustit. Jenže ona tam byla!

Nezastavitelný (2010)

Takových těch 98 minut, které vám utečou jako voda a až na konci si uvědomíte, že se už taky musíte nadechnout.

Pavouci z vesmíru (2010) odpad!

Režisér: "Chtěl bych natočit Válku světů." Producent: "To už natočil Spielberg." Režisér: "Kdo? No to je jedno. Tak vynecháme příběh, stejně bych ten výtah, co mi z tý knížky udělal asistent, nedočet." Producent: "Super, super. Tak seběhni na ulici pro pět šest lidí, který by to sehráli a já tu zatim sesmolim pár modrejch efektů." Režisér: "Áááá, ehm, chtěl bych to točit na Zélandu." Producent: hlasitý smích Režisér: "V Rumunsku?" Producent: "Ne teď vážně. Tady máš klíčky od mojeho bytu. Natočte to tam do pěti, než se vrátí manželka. Večer pošlu trikový sekvence mejlem a zejtra ať je to ready na premiéru." Režisér: "To nestihnu vymyslet žádnou pointu ani poselství." Producent: "Hele mě je to za těch pár milionů u pr****. Klidně si nacpi mozek hlavního hrdiny do nějaký vesmírný vopice."