• Krátkometrážní

Soumrak mrtvých (2004)

Shaun of the Dead je príjemnou hororovou KOMÉDIOU, hoci som si pôvodne myslel, že ide skôr o paródiu. V porovnaní s neskorším Hot Fuzz (pre zmenu policajná komédia/paródia) tento snímok trošku zaostáva, najmä čo sa akcie (niektoré akčné scény pôsobia trochu mdlo) a humoru (občas nedostatok) týka. Pobavil som sa ale celkom dobre a na niektoré scény len tak nezabudnem (stretnutie dvoch prežívajúcich skupiniek zložených z britských humoristov; celé posledné 2 minúty filmu). A Simon Pegg je opäť raz božský.

Juno (2007)

Viac! Chcem viac! Chcem viac takto originálnych filmov, chcem viac takto sviežich filmov, chcem viac filmov s takto skvelým soundtrackom, chcem viac filmov s nádhernou (to som vedel už po X3) a nesmierne talentovanou (to viem až po Juno) ELLEN PAGE! Šup s ňou medzi moje obľúbenkyne a hurá na jej ďalšie filmy!

Žhavé výstřely 2 (1993)

Horúce strely sú podľa mňa geniálnou paródiou, ale čo potom povedať o pokračovaní? Dvojka je akčnejšia, dvojka je vtipnejšia, dvojka je "najkrvavejším filmom všetkých čias" a dvojku som videl asi dvakrát toľkokrát ako jednotku, pričom som sa vždy pobavil. Takže ak som pôvodné Horúce strely označil za geniálnu paródiu, tak dvojka je príkladom dokonalej a zároveň geniálnej paródie/komédie. Ospravedlňujem sa za to množstvo superlatívov, ale film, ktorý baví aj po dvadsiaty raz viac ako väčšina komédií videných prvýkrát, si ich určite zaslúži.

Já, legenda (2007)

Francis Lawrence je nesmierne talentovaným režisérom a Will Smith je stelesnením charizmy. Tieto dva fakty a dokonalo krásna ponurá atmosféra postapokalyptického NYC sú dôvodmi, kvôli ktorým by som snímku I Am Legend udelil 5 hviezdičiek... ...keby sa bol býval skončil asi tak po druhej tretine svojej minutáže. V poslednej tretine totiž prichádza už len náboženské posolstvo, v celej svojej "kráse" sa predvedú strašne slabé digitálne triky a nakoniec vás už len znechutí záver filmu, ktorého prostoduchú hollywoodskosť sa tvorcovia (rozumej scenáristi) rozhodli umocniť ešte prostoduchším a vyslovene nechutným epilógom. Škoda.

Láska v přímém přenosu (2004) (TV film)

Ide síce o miliónkrát videný koncept ľúbostného trojuholníka, ale tento film mi bol akýsi sympatický a oceňujem nečakaný záver a tiež niekoľko extra dlhých záberov bez strihu. Štyri hviezdičky udeľujem s čistým svedomím, hodnotenie v rámci žánru - romantická televízna (resp. béčková) komédia - by bolo ešte vyššie.

Žhavé výstřely (1991)

Druhá polovica filmu trochu za tou prvou zaostáva, ale aj napriek tomu patria Horúce strely medzi najlepšie paródie, minimálne v mojom osobnom rebríčku. Tento snímok som videl minimálne desaťkrát, ale baví ma vždy rovnako. A hoci som trošku váhal či mu udeliť, či neudeliť maximálne hodnotenie, tak vďaka vtipom v záverečných titulkoch, ktoré som si všimol až dnes, sa akékoľvek pochybnosti rozplynuli a 5 hviezdičiek dávam s čistým svedomím. A nesmiem zabudnúť pochváliť aj slovenský dabing, ktorý je v tomto prípade nenahraditeľný.

Psycho (1960)

Psycho, ako celok, nie je dokonalým filmom. Prvá polovica snímku má slabšie pasáže, počas ktorých sa divák môže na chvíľočku nudiť, ale všetko to potom maximálne vynahradzuje dokonalá druhá polovica a najmä geniálna, skvostná, výnimočná, nenahraditeľná, a skutočne DOKONALÁ posledná polhodina. A to hlavné: Konečne som videl Psycho, už môžem zomrieť...

Cesta do fantazie (2001)

Film rozhodne hodný svojho (slovenského, resp. českého) názvu, ale skrátiť o takú polhodinku by nebolo bývalo zaškodilo.

(1998)

Depresívna atmosféra, nervy drásajúce scény, vynikajúco umiernený herecký výkon hlavnej postavy, dokonale sa hodiaca hudba, režisérske vychytávky... Musím uznať, že to vyzeralo na čistých päť hviezdičiek. Žiaľ, iba vyzeralo, v určitom bode sa totiž s vynikajúcej drámy stala na chvíľu akčná naháňačka, vzápätí náboženská báchorka a hoci sa po nej dianie vrátilo do pôvodnej formy, napätie a nadšenie zo snímku bolo preč. Veľká škoda, miestami som mal totiž pocit, že Pi je ešte lepším filmom ako Fontána, ktorú považujem za Aronofského vrchol (zatiaľ).