• Pohádka
  • Rodinný

Jako letní sníh (2021)

Zdařilé dílo, myslím že v poměru velikosti osobnosti a díla J.A. Komenského a jeho životním peripetiím, kvalitní propracovanosti tohoto snímku a výbornému obsazení by si zasloužilo rozložit a do dvou dílů. Pro mně to bylo velmi zkrácené a zbytečně skromné.

Kalhoty od krejčího ze Lhoty (1988) (TV film)

Nadčasové pohádka. Neuvěřitelně poctivý výkon herců. Zasloužila by si nové zpracování.

Čertí brko (2018)

Už v polovině jsem se ztratila.Námět dobrý ale zbytečně propletený ale roztříštěný děj. Zbytečně překombinované, zbytečně složitá mluva. Vezměte si příklad ze starých českých jednoduchých pohádek. Pokud by se zjednodušila výpověď i výprava, pohádka by byla uchopitelná, a stravitelná a pochopitelná.V jednoduchosti je krása. Navíc je mi opravdu líto, že ač nevlastním televizi a opravdu chodím do kina nebo sleduji filmy na internetu, tak na mne neustále koukají z obrazovek nebo plátna jedny a ty samé tváře. Nemám nic proti herci Ondřeji Vetchému, ale mám proti jeho obsazování do všeho, co se poslední dobou točí. Filmy s ním, jsou sice hezké a výborně zahrané ale jednak se mi prolínají díky jeho osobě a jednak jsem přesvědčená, že v naší zemi jsou i jiní herci. Všeho moc škodí i v tomto případě.

Teroristka (2019)

K filmu bych dodala jen to, že bohužel Iva Janžurová je v povědomí mnoha lidí zapsaná jako herečka více z komedií, tím nechci snižovat její herecké umění. Nevím jestli záměrem tvůrců bylo vytvořit více komedii či více drama ale neseděl mi právě lehce komický projev Ivy Janžurové, tedy hlavní herecké postavy a dramatický projev Martina Hofmanna, který odehrál taktéž svoji roli velmi poctivě a důvěryhodně. Bohužel však vystihl to, co nás všechny v reálném životě přinejmenším obtěžuje. Tedy na jedné straně komediální minulost Ivy Janžurové a její neumění dát roli hlubší a surovější emoce a na druhé straně dramatické, drsné role v minulosti Martina Hofmana mi nehráli dohromady a tím pro mne vznikl velmi nevyvážený základ tohoto díla. Tak, jak bylo možné Martinu Hofmanovi věřit každou jeho emoci, tak Ivě Janžurové nebylo možné uvěřit nic víc, než zábavu a komičnost. U jiných filmů tohoto žánru jsem takovou nevyváženost v projevu nezažila. Jinak mne film pobavil i ukázal život takový, jaký je a za to dávám body.

MOST! (2019) (seriál)

Důvod proč cítím, že seriál Most oslovil mne a tolik diváků je ten, že po sladkých a idealistických seriálech tipu Ordinace v růžové zahradě, kde maximální ohraná zvrhlost je nevěra a kde neuslyšíte sprosté slovo a maximální emoce je dlouhý pohled do prázdna....je v tomto seriálu ukázáno to, co nás více či méně obklopuje. S kým, nebo čím, se potkáváme v rodině, na ulici, ve společnosti a patří to k člověku tak jako bílá barva k černé. Je dobře že vznikl seriál, který nechává lidi takové jaké jsou a ukazuje i to, co někteří nechtějí vidět a někteří prožívají. Ukázat tuhle stránku člověčenství je pracnější a důležitější než pouštět seriály rádoby ideální a kultivované společnosti.

Kvarteto (2017)

Musela bych mít v životě obrovskou nudu a emoční vyprahlost abych mohla zabít tento stav ještě větší nudou a emoční vyprahlostí.Neboli ztratit čas sledováním tohoto filmu je naprostá škoda. Je to film k zamyšlení nad smyslem a cílem života. Ale zde by se mělo hodnotit zpracování a námět. Ale i tak mi přijde že od nadprůměrných herců - osobností se chtěl podprůměrný výkon. Tedy za mne jedna hvězda, ale spíše za to, že se dokázali herci naučit hrát na hudební nástroje.

Tátova volha (2018)

Dobře natočený film, dává prostor i k vlastnímu prožitku, krásné scény, jednoduchý pochopitelný děj, to by celkem bylo za čtyři hvězdy. Bohužel však jsem nepochopila proč je obsazen sice výbornými a výborně sehranými herečkami paní Vilhelmovou a Eliškou Balzerovou, které se prolínají už mnoha dalšími filmy z poslední doby na podobné rodinné téma. Možná to byl záměr autora ale mne to rušilo a poslední dobou si připadám u českých filmů jako v krásné restauraci, sice s výbornými kuchaři a servírkami ale na jídlelním lístku jsou stále míchaná vajíčka, střídaná vajíčkem nahniličko a vaječnou omeletou případně ztracenými vejci. Ať se podívám na jakkýkoliv film tak se tam poslední dobou opakují stále stejní herci. Bolek Polivka, Vilhelmová, Balzerová, ostatní herci mají smůlu ale smůlu má i divák, který dokáže číst těmto hercům z tváře a zná už jejich gesta z poslední doby tak dobře že si může v pohodě vypnout zvuk, a posleze snad i ztmavit obraz a stejně bude přesně vědět o co ve filmu jde a jak to dopadne. Stačí se podívat na herecké obsazení. Proto dávám je dvě hvězdy.

Muž jménem Ove (2015)

Natočit film podle knihy tak aby byla zachována hlavni myšlenka je náročné. Daleko náročnější je natočit film kde nejde ani tak o děj jako o hlubokou sondu do povahy člověka zvláště pak jeho životních hodnot a postojů a jejich vývoje a opodstatnění. Myslím že to se zde povedlo. I když v knize autora je odkrývání pravdy v časové ose jemnější a citlivější. Je více prostoru pro nalezení odporu a nesouhlasu s některými postoji a o to víc překvapení a citového uvolnění ve vzpomínkách z minulosti. Autor předlohy mistrně odkrývá tak jako ve všech svých dílech povahy svých hrdinů tak že se dá jen těžko postřehnout kdy se z nepříjemného a nepochopitelného člověka stává obdivuhodný a milovaný člověk. V tomto je Backman mistrem.ve filmu se to vzhledem k malému prostoru nepodařilo až tak jemně. Ale i tak je to zdařile a da se na to dívat. Doporučuji však přečíst si knihu a ideálně audioknihu v podání Jana Vlasáka.je to opravdu zážitek.

Kosmo (2016) (seriál)

Chtěla jsem se smát a to se podařilo, kdybych chtěla hledat něco hlubšího, budu se dívat na dokumenty. V tomto typu komedie jde fakt o jednoduché sdělení nezatížené přehnanými gesty a překombinovanými scénami. Kdo hledá bláznivou parodii na naši povahu, ten pochopí. Díky za odpočinkové Kosmo.