• Pohádka

Bakaláři - Obrázek (1979) (epizoda)

František Němec sympaťák a frajer, zde se dvoří, nic-moc hezké mamince která je na něj, po zprvu příjemných úsměvech, nepochopitelně příjemná jak “vosina v zadku”. František Němec ala redaktor, to ovšem nevzdává a opětovně útočí na “nedobytnou” pevnost která po dvou útocích kapituluje a František Němec vztyčí prapor vítězství. Mohli jen vybrat hezčí pevnost na tuhle nakrátko vystříhanou bleduli bych nehodil ani pohled. Malý příběh koukatelný jen díky scénáři.

Zoufalé ženy dělají zoufalé věci (2018)

“Rusnačka-Huculka” která je Čechům sympatická, že si utahuje ze své nadváhy a nese ji důstojně, napsala knihu ala “Brigit Jonesova po Česku”, která je ovšem pro “jisté dámské čtenářky”, nikoliv pro filmového diváka, obzvlášť ne, když se režie ujme reklamní režisér Filip Renč který má cit pro barvu filmu, nikoliv však pro dramaturgii námětu, snad Troška který má na “comedie ala Italia” talent.  Jsou to takové “znásilněné záběry” na který má Renč talent. Renč má hezkou kameru, střih a cit pro záběr na 20sekund.  Dobrý režisér na reklamní šoty, ale na film ? Vše je křečovité, šustí to papírem a záběry na Zakarpatské Ukrajině ( Ukrajina neuznává “Rusíny” a už vůbec né Huculy) jsou přitažené za vlasy. Kdyby alespoň použil rusínske nářečí:  “Bisidovaty po rusnácki” a vhodné herce tak jak Moskalik v Četnických humoreskách : “příběh z Podkarpatské rusi”.  Rusnáky jako etnikum uznává Slovenská republika. U jejich hranic s Ukrajinou, ve vesnicích, v horách za Sninou, Kolbasov, Ulíč, Rusnáci žijí  tak by to mělo autenticitu. Ale tohle ? Ten rusínsky svět je jen v hlavě Haliny Pawlowske z vyprávění jejího otce..byť zbytek rusínského etnika Huculu jsou snad někdy v dnešním Polsku. Nehorázná blbost na čtení a na koukání je to horor, tuhle kravinu trapně obšlehnutou Brigit Jonesovou   by nezachránila ani Renné Zelweger.  No jedna Hvězda za účinkování sexy Anety Krejčíkové a pěkný záběr na produkt placement BMW.

Most přes řeku Kwai (1957)

No to je film, vše do sebe skvěle zapadá a nemá to včetně zpracování chybu, úžasná atmosfěra.

Konfident (2011)

Tématicky smutný námět v komediálním provedení. STB v 60tých letech vše zachránili herci. Excelentní Budař s Vetchým který má neuvěřitelný komický  talent: měl jsi hlídat každý pohyb! Mal osm hlídat Adama a nie vyťah…Drž hubu !!! . Zápletka jednoduchá konfrontace práce s realitou odposlouchání. Vše dobře dopadne a hlavní hrdina je v suchu ve svobodném světě. Zbude po něm Kolorový televizor a zjištění že Budař má německé předky, naštěstí východní😀

Přežil jsem svou smrt (1960)

Sugestivně natočený snímek, tady ještě spoustu lidí koncentrák zažilo a ten obtisk realičnosti se krásně obtiskl na plátno. Je pravda že v koncentráku kdo byl sám brzo se stal musulmanem, a mezilidské vztahy byly velmi darvinistické- sociálně patologické. Němci to měli zařízení tak aby se vězni hlídali mezi sebou. Je fakt že komunisti v lágrech byly všechno ale né prospěcháři tehdá ještě ne. Peterka to zahrál skvěle.

Noční jezdci (1981)

Za mě ryzí, horskej biják, krásný hory, atmosféra 1918 přítomna, na jedné straně umírající dědina která je připravena přestěhovat se za velkou louži i s důstojným pánem na straně druhé smysl pro kázeň a řád. Nesmyslná byrokracie a neustálé územní požadavky nově vzniklého Polského státu, mocnosti ustoupí a odevzdají území polsku. Tak se ukáže marný boj vrchního finance, který zbytečně lpěl na pořádek a řád na státní hranici. Slovenští chalani v čele s Miškom Dočolomanským, Adamovičem, Paulovičem jsou vesnictí frajeři jak se patří, jen při práci se dřevem jdou na nich poznat herci, jinak jsou zcela autentičtí dřevorubci. Přesto má scénář dramaturgicky mezery, vůdce dědiny a vesnických junáků “Marek” na mě nepůsobí jako arogantní a pyšný vůdce bandy-jak ho nařkne v zoufalství jeden malověrný kumpán při převodu a mrzačení koní přes černý žleb. Také ostatní herci Čepek, Krampol, Čálik, Paulovič neměli ve scénáři moc místa- budiž, ale něco tomu filmu chybí nebo naopak je až moc přítomné a to je marnost a neštěstí toho všeho. Takoví chlapáci a silné autority jako Dočolomanský a Brzobohatý bych radši viděl táhnout spolu a vycházet si vstříct.  proto za tu trpkost⭐️⭐️⭐️⭐️

Red Dead Redemption: The Man from Blackwater (2010)

RDR2 : vydání 2018 a zvědavě se vyhlíží zda-li bude i 3. Jednička mě nabavila jen kvůli zhýčkanosti na kvalitu 2. No a slavná 2 je dokonalá skvělý scénář, dabing, námět, technické zpracování je luxusní. Je to skvělý biják který hrajete Vy. Byť nejvíce mě bavily kapitoly 1 a 2 do zasněžených hor státu Ambarina jsem se stále vracel a chtěl tam žít, jen občas jsem slezl z pásma sněhu a ledu pro doplnění zásob ( káva, munice, léky ) a prodej masa a kožešin vše pouze 3 hvězdičkové, jen do horského obchodu ve vlakové zastávce Wales station. Po celou hru jsem byl slušný proto jsem šel do nebe ( vše zalité sluncem s jelenem ) a nikoliv do pekla za Mickem ( vše ponuré a kojot zalézá do temné jeskyně. Velmi dobře filosoficky promyšleno.

Ztracené město (2022)

Ale taková nedělní oddechovka hodnotim pěknou kameru, exotickou podívanou a sexy kost Sandru 58 let ! Která zřejmě bere pilulky proti stárnutí protože bych ji typoval na sexy 40!

Já, mé druhé já a Irena (2000)

Kultovní komedie, hláška za hláškou, skvělý dabing v čele s Martinem Dejdarem. V roce 2001 kdy jsem ho viděl poprvé jsem se řehtal na celé kolo… dle ovšem hodnocení z té doby jsem byl asi jediný, nikdo ho nechápal, každé holce se hnusilo když se Henk “nakojil od sexy-mlíkárný”. Dnes po 23 letech ho již oceňuje jiná generace Je tam plno černého humoru, ironie až sarkazmu, není to komedie pro každého. Podpis tvůrců : Něco na tě Mery je a Bláznivě zamilován je čitelná. Tady si tvůrci berou na paškál schizofrenii. Jim Carrey perlí a texaxanka Rennee Zellweger zdatně sekunduje. Je to komedie kde si tvůrci z oblibou berou na paškál tělesně postižené né aby se jim vysmívali ale aby jim úděl odlehčili. Zkorumpovaní policisté, propašování  tenistky Anna Kurnikovová v té době celebrita její scéna je jasně vidět jak jsou neherci toporní, Blonďatá sexy novomanželka vám zahyne a uteče s rasistickým černým liliputem, to by zamaválo se sebevědomým každého chlapa. A to ještě slibovala že by s Charlie žila na Antarktidě i přes to že by do konce života musela polykat jen rybí tuk, “Bude polykat, ale jen to co vypustím ze svého plejtváka”…

Hostel III (2011)

Moc překombinované, zdlouhavé a naivní. Tajemno a autentičnost postkomunistické východní Evropy je pryč. Tohle je spíš detektivka pro nudný diváky.