Sám doma 2: Ztracen v New Yorku (1992)

Nie som si ista, ci by som dala Kevinovi 5 hviezdiciek keby to nebol jeden z filmov mojho detstva a nepocitovala pri tom taku silnu nostalgiu 90tych rokov, ale fakticky, stala sa z toho uz vianocna klasika. Myslim si, ze nebudem jedina, kto sa po prvom zhliadnuti zamiloval do cara New Yorku a ozaj smutny je ten zaber na byvale WTC... pre mna je scena s Kevinovou mamou, ktora komicky odpadne po uvedomeni si, ze "Kevin tu nie je" uplne genialna, rovnako ako aj celi mokri banditi. Dalsie pokracovania stratili vsetok smrnc, takze ku stastiu si povinne staci pozriet 1 a 2.

Rodina Addamsova (1964) (seriál)

Adamsovci sú skvelý rodinný seriál, ktorý by si zaslúžil určite viac uznania a popularity, akej sa mu dostalo. Títo čierno-bieli Addamsovci sú originálni predchodcovia známeho filmového remakeu z 90-tych rokov a musím povedať, že aj kvalitnejšími, nápaditejšími a dokonca aj vtipnejšími. Je fakt škoda, že sa nepokračovalo v ďalších sériách (natočili sa len 2). A úplne legendárnymi su scény s epickým strýkom Festerom. Ten jeho pohľad so žiarovkou v ústach je proste...nezabudnuteľný.

Přátelé (1994) (seriál)

Kultový seriál, ktorý dnes pozná azda každý z nás, si získal srdcia miliónov divákov po celom svete vďaka svojmu americky ladenému, ale nevtieravému, situačnému humoru . Tento seriál odzrkadľuje osudy šestice "obyčajných" smrteľníkov žijúcich vo svetovom centre diania - New Yorku na konci starého a začiatku nového milénia. Ich každodenné príhody, starosti, či problémy väčšinou zdieľajú spoločne pri šálke kávy v ich obľúbenom Central Perku. Charakterovo a kariérne od seba na míle vzdialené povahy, ktoré by na pohľad nespájalo nič, len chodenie na rovnakú strednú školu, predsa len oplývajú kvalitami, ktoré z nich robia skutočných priateľov, a to láska, vzájomný rešpekt a samozrejme humor a nadhľad. Nenájde sa snáď ani jedna epizóda, ktorá by trpela deficitom Chandlera Binga a humoru jemu vlastnému, roztomilého a nahlúpleho Joeyho Tribbianiho, či kultových účesov Rachel Greenovej. A aj keď seriál de facto prestal existovať, pevne verím, že príde deň, keď sa k nám tento fenomén zvaný Priatelia vráti aspoň v podobe celovečerného filmu.

Gladiátor (2000)

Prečo sa prestali robiť veľkofilmy ako Gladiátor, Posledný Mohykán, či Statočné srdce? Prečo majú súčasní tvorcovia potrebu uprednostňovať zelené plátno pred tým "reálnym" a kvantitu v podobe efektov pred kvalitou? Mám pocit, akoby sa zabúdalo klásť dôraz na moment, ktorý nám umožňuje sa stotožniť s danou scénou a charaktermi. Gladiátor je jedným z posledných filmov svojej éry, ktorý si vystačil s minimom efektov a napriek tomu, je jedným z najlepších filmov vôbec. Strhujúci príbeh nastavujúci zrkadlo životu v starovekom Ríme, jeho cisárom, otrokom a hlavne gladiátorom, ktorích úlohou bolo zabávať dav bojom o holý život v aréne pred očami tisícov divákov. Jeden z nich zvaný "Spaniard", ktorý nerozpráva, nemá chuť žiť a teda sa vzpiera svojmu osudu otroka-gladiátora, je v skutočnosti cisárovým najväčším tŕňom v oku a veľmi rýchlo sa stáva hrdinom davu Kolosea so silou rovnajúcej sa samotnému cisárovi Commodovi .Win the crowd and you will win your freedom. Gladiátor je film so skvelou réžiou, scenárom, hudbou, hereckými výkonmi...to všetko a mnoho iné z neho robí veľkofilm, ktorý sa hlboko vryje do pamäti a chytí za srdce.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Klasika, ktorá sa musí vidieť aspoň raz za život. Na internete kolujú priam povesti o tom, čo bolo naozaj obsahom onoho kufríka a aj keď sa odpovede asi nikdy nedočkáme, samotní tvorcovia filmu vravia, že rozlúštenie tejto záhady by znamenalo radikálnu zmenu v chápaní filmu...tak či onak, Pulp Fiction je jednoducho must-see a Vincent Vega & Mia Wallace sú hot as hell.

Hanebný pancharti (2009)

Ako veľký fanúšik "tarantinoviek" bol tento film pre mňa jednoducho zážitok. Neskutočne prepracovaný snímok bez akýchkoľvek chýb, dokonalé zápletky plné zvratov a k tomu ako inak, úžasný hudobný výber. Osobne sa mi najviac páči charakter Shosanny & scéna jej príprav pred zrkadlom na osudnú noc v sprievode hudby Davida Bowieho. Aj keď mnohým príde scéna odohrávajúca sa v kine, ktoré je plné nacistických predstaviteľov v horiacich plameňoch prehnaná, mne sa naopak páčila a prišla ako aj keď šialené, ale spravodlivé zadosťučinenie Shosanny za jej rodinu a národ.

Pátý element (1997)

Podľa môjho skromného názoru jeden z najlepších akčňákov vôbec. Skvelé obsadenie, z ktorého najviac vyniká Pán Zloduch Gary a Chris Tucker a lá čierny Jim Carrey + originálne scénky & pekná idea.

Spirit - divoký hřebec (2002)

jeden z najlepších animákov, aký uvidíš. Dojme ťa svojím príbehom, ideou a k tomu bez zbytočných a prázdnych dialógov, ktoré však ani nie sú za potreby. Jediná vec, ktorá by sa dala vytknúť je kapánek nižšia kvalita animácie, ale čert to ber, stojí to aj tak za všetkých 5

Jesus Christ Superstar (1973)

Snáď jediný muzikál, s ktorým ťa bude mykať do strán spolu s tancujúcimi apoštolmi a zároveň dobije obrovskou dávkou energie. Podľa môjho názoru najlepší muzikál od Webbera, aj keď on samotný sa s tým údajne nestotožňuje. Okrem priam geniálnej hudby a lyrics vnímam kopu hipíkov s Ježišom na čele ako príjemnú a osviežujúcu zmenu po všetkých takmer identických snímkoch zobrazujúcich Ježiša Nazaretského. Samozrejme, divák sa musí trocha odosobniť, inak muzikál nezhliadne ani do polovice, čo by bolo kvôli muzike veľkým hriechom. Ďalej veľmi oceňujem výber hercov, ktorí skvele zapadli nielen po hlasovej stránke, Judáš predovšetkým a Pilát ako najväčší slizoun je takou čerešničkou na torte. Ďalej je treba si uvedomiť, že JCS sa natáčal v dobe vplyvu hippies, čo však nie je negatívom- práve naopak, bez Judáša čiernej pleti, exotickej Márie Magdalény, fakt šialených kostýmov pre kňazov a hlavne bandy hipíkov tancujúcich okolo Ježiša, bez nich by to nemalo ten správny efekt. Bacha, treba si dať pozor na remake, ktorý ma síce rovnaký soundtrack, ale fakt trestuhodné spracovanie. Upozornenie: Obsah nevhodný pre puritánov.