Chicagský tribunál (2020)

Skvěle napsané, zahrané a natočené soudní drama. Ačkoli je od začátku jasné, komu máte fandit, ani „zlý soudce“ nepředstavuje žádné zákonné zlo. On si skutečně myslí, že soudí spravedlivě. Přesto ona jednoznačnost je určitou slabinou. Ale od vyváženosti tu jsou média veřejné služby. Nikdy nebude dost dobrých filmů, které nám připomenou, jak důležité je, aby si před soudem byli všichni rovni.

Kontakt (1997)

Je to fajn. 3 problémy: 1)Myslím si, že projekt SETI je skutečně vyhazování peněz. 2) Mysteriózní prvky ve sci-fi nemám rád. 3) Matematika není tak univerzální jazyk, jak se autoři tváří. Ale nutí to k přemýšlení. To oceňuji.

Hra z Anglie (2020) (seriál)

Mám rád fotbal a historické filmy s dobrou výpravou, takže bych měl být spokojen. Jsem, ale... herci jsou typově vybráni skvěle, ale i díky upjaté době 19. st. nemají moc co hrát. Samotné zápasy nejsou nic moc, ale to tolik nevadí, protože ani ten tehdejší fotbal nebyl z hlediska dnešního stavu tohoto sportu také nic extra. Největší problém je ovšem samotný příběh. Od začátku je celkem jasné, kdo jsou ti dobří hoši a to mě trochu nudilo.

Půlnoční běh (1988)

Skvělý parťácký film. Dobrý scénář, fajn dialogy, vtip a Robert De Niro plný sil a v poloze, která mu perfektně sedí.

Raw (2016)

Raw je opravdu syrový filmový zákusek, po kterém na nějakou dobu vynecháte z jídelníčku tatarák. Není to horor, ale spíše originální variace na upíří story se zajímavými nápady.

V síti 18+ (2020)

Tušil jsem, že ten film bude hustej a byl. Zvolený formát mi při sledování činil jisté potíže. Často jsem si říkal, že už musí predátoři poznat, že nemluví s dvanáctkou. Ale to je právě tím, že já vím, že jsou to herečky. Podobně některé promluvy predátorů byly tak neuvěřitelné, že bylo těžko uvěřit, že to není nahrané, protože často budily nechtěný smích. Smíchu bylo v sále vůbec nečekaně hodně, a to i z vůle autorů. Chtěli film místy odlehčit. Divákům to umožní s obtížným tématem vydržet a zároveň ty vážné části vyznějí naléhavěji. Filmy o holocaustu si to dovolit nemohou. Jediné, co mi opravdu vadilo, byli toporné projevy odborníků, kteří ve filmu vystupovali. Ale veškeré výtky zapomenete při sledování silného finále snímku. Celkový dojem je velmi dobrý.

2001: Vesmírná odysea (1968)

Tuto klasiku jsem si znovu pustil poté, co jsem si poslechl předlohu. To mi umožnilo pochopit některé nejasné části (začátek a konec). Bez této pomoci bych asi dost tápal. Konflikt s palubním počítačem je jasný i pro současného diváka. A je to nejzajímavější část filmu. Ve scénáři jsou zajímavé komprimace oproti knize. Arthur C. Clarke si to dobře pohlídal. Film ovšem trpí stejnými neduhy jako některá jiná Sci-Fi díla: spisovatel si vymyslí opulentní obrazy, které se dají jen těžko převést na plátno. Chápu historický význam filmu, ale je to pro mě „vznešená nuda.“

Solaris (2002)

Poslechl jsem si knížku, a tak jsem trochu zklamaný. Režisér si vybral jen jednu rovinu knihy. Planeta jako taková zůstala stranou.

Hořkých sedmnáct (2016)

Je to v pohodě. Na hlavní hrdinku se fakt dobře kouká, ale od začátku do konce vás to nijak nepřekvapí. Ctím pravidla žánru a nechci žádnou dekonstrukci, ale ždibec invence bych bral.

Umění lhát (2009)

Velmi příjemná romantická komedie, která si svou úroveň udrží po celou dobu. Ano, občas není jasné, jak to celé funguje, ale není to tak hrozné. U romantických komedií je nejzásadněji ten moment krize. Tady je to celkem fajn, i když uznávám, že "nevezmu si tlusťocha" není extra nápadité. Ale většina romantických filmů má důvody krize mnohem debilnější. Když jsem viděl hodnocení, chtěl jsem dát vyvažujících 5*