• Rodinný

Zachraňte Jimmyho (2006)

Toto je jedním slovem úlet. Animovaná pohádka hadr. Ani se film nepokoušejte sledovat ve stavu střízlivém, nebude se vám na něm líbit prostá animace, přemíra postav, řada stupidních vulgárních dialogů a jiných filmařských nešvarů. Pokud se ovšem naladíte na správnou vlnu, odhalíte řadu humorných momentů příběhu, který graduje zejména při setkání sjetého slona a přátelského losa s řadou podivných lidských postav, opilých lovců, laponských motorkářů a pochybných ochránců zvířat. A vám nakonec nezbývá než ohodnotit morální kvality snímku...

Pumpkin (2002)

Mělo to být možná americky dojemné, je to jen americké. Jako podle stokrát osvědčené šablony hollywoodského příběhu. Bohužel Christina Ricci místo aby poutala pozornost, po celou tu dlouhou dobu spíše iritovala. A o některých scénách se dalo pochybovat, zda jsou ještě míněny vážně nebo děj přechází plynule do jakéhosi snu. Hvězdičku si dám jen proto, že jsem do konce filmu vážně neusnul.

Střípky vzpomínek (1999)

Ačkoliv mám podobná dramata o nemocných a jejich boji se životem obvykle rád, tento film je pro mě zklamáním. Ačkoliv Elijah Wood se coby Barny Snow snaží a ačkoliv experiment jeho léčby je zajímavý, střípky vzpomínek poskládané do scénáře nějak nedrží pohromadě. Během devadesáti minut filmu jsem si k žádné z postav nevytvořil žádné pouto a během této doby neukápla ani slzička. A to je u filmu o tak závažném tématu asi něco špatně. Nemohu ohodnotit lépe než dvěma hvězdičkami.

Letopisy Narnie: Princ Kaspian (2008)

Nestačím se divit, kolik uživatelů už z principu shazuje tento film. Připomínám, že se jedná v podstatě o pohádku určenou především pro děti. Těm se film líbil. A ačkoliv já už mezi ně nepatřím, oceňuji druhý díl Narnie více než první. Příběh rychle plyne, děj má spád, dohromady to dává smysl, výprava i bojové scény jsou excelentní a herecké výkony některých dětských představitelů se od prvního dílu znatelně zlepšily. Škarohlídi zřejmě nepochopili, co je to žánr rodinné fantasy. Asi je budu muset vyřadit ze žebříčku svých oblíbených uživatelů.

Od svítání mívám stání (2005)

Buran přijel do Madridu. To se vidí snad už jen v béčkovejch filmech. A to si tvůrci ještě moc fandí.

Hráči z Indiany (1986)

Dle mého názoru lehce nadhodnocený film o jednom ambiciozním sportovním týmu. Děj i samotný konec je velmi předvídatelný a prakticky nepřináší nic nového. Dlužno ovšem dodat, že jsem už viděl i horší díla ze sportovního prostředí, třeba The Game of Their Lives (2005).

Občan Havel (2007)

Viděl jsem tedy pouze kratší verzi dokumentu, nicméně i to stačilo na to, aby se ukázalo, že zatímco Václav Klaus působí jen coby arogantní vládce, Václav Havel byl skutečný lidský politik. Snímek byl dobrý snad i proto, že poněkud poopravil negativní mediální obraz jeho ženy Dagmar.

Marcela (2006)

Tento neobyčejný životní osud obyčejné ženy a jejich dětí ve mě dosud zanechal velmi silnou emocionální stopu, ačkoliv je to již více než měsíc, co jsem jej coby dokument ČT2 shlédl.

Hranice života (2005)

Rozporuplná hodnocení zde svědčí o tom, že ne každý pochopí o co jde hned napoprvé. Koneckonců i oficiální text distributora je zavádějící a já to pochopil asi až na třetí pokus. Tak nějak asi můžou skutečně vypadat myšlenkové pochody člověka opouštějícího tento svět. Hranice mezi realitou a fikcí je zde velmi tenká. Po třetím shlédnutí musím navýšit počet udělených hvězd. Šestý smysl mi říká, že půjde časem v rámci žánru jednoznačně o jeden z nejlepších počinů. Ten film je geniální, aniž to možná tvůrci sami chtěli.

Soumrak nad Jižní Afrikou (2005)

V záplavě komerce, co nám Home Box Ofice nabízí, působí toto malé milé exotické drama plné velkých lidských osudů jako příjemné pohlazení po duši. Velmi příjemné. Velmi dobré.