Marťan (2015)

!!!!SPOILER!!!! Po dlouhé době sem viděl americké sci-fi drama, ve kterém nezemřel ani jeden člověk. Dokonce to přežil i Sean Bean a to už je co říct.

Indiana Jones a Království křišťálové lebky (2008)

CGI místo kulis a reálné krajiny. Komančové místo náglů. Fantasmagorická báchorka místo příjemně fabulovaného dobrodružství. Tyto všechny novinky přináší poslední Indiana Jones. A navrch ještě neuvěřitelně protivný Shia LaBeouf. Tohle prostě nezachrání ani Harrison Ford. Du si teď zahrát Uncharted. Nathan Drake je jediný pravý nástupce Indiana Jonese. Doufám jenom, že klobouk na konci filmu, který asi neměl dopadnout daleko od stromu, není předzvěstí nějakého pokračování s novým hlavním hrdinou.

Korunní princ (2015) (TV film)

Tak jsme si zase odbyli každoroční vánoční rituály. Po dobré večeři jsme si rozbalili dárky a následně jsme zapnuli televizor, abychom zhlédli dlouho propagovanou novou pohádku od české televize. A stejně jako na ty předchozí se ani na tuto už nikdy víckrát nepodíváme. Musím se podívat do programu, kdy mi dávaj Hrátky s čertem a Princeznu se zlatou hvězdou. Stalinistická omáčka mi totiž přijde stravitelnější než filmařská nedomrlost. Ještě jednu poznámku. Humor samozřejmě do pohádky patří, ale musí mít úroveň a musí ho být s mírou. Jinak to vlastně ani není pohádka, ale jen nepovedená parodie.

Bojovník (2015)

Nebýt Hopeovi nejen boxerské proměny z Jakea Lamotty ve Floyda Mayweathera zhruba v polovině, by film byl jedním z nejstereotypnějších pohledů na prostředí boxu, jaký jsem kdy viděl a k tomu ještě okořeněný zcela nepravděpodobnou zápletkou. Pokud tedy dokážete protrpět ten hrozný začátek, který alespoň pro šťastnější polovinu lidstva zachraňují půvaby Rachel McAdams, tak se nakonec stanete svědky celkem přijatelného sportovního a lidského dramatu. Southpaw je výraz, který se v angličtině používá pro levorukého boxera, což se promítá do jeho zrcadlově opačného postoje. To je známé. Ne každý, kdo nesleduje box, ale ví, že nečekaná změna gardu v průběhu zápasu může být při správném provedení jednou z nejnebezpečnějších zbraní v ringu, kterou lze zaskočit obranu soupeře útokem z nečekaného úhlu. Mistr světa v polotěžké váze (nikoliv střední, jak sem se dozvěděl z pitomých českých titulků) Billy Hope se potřebuje odrazit ze dna a aby to dokázal, tak se musí proměnit nejen z boxerského rváče v technika se sofistikovanou defenzivou a schopností měnit gard (nejedná se tedy o typického leváka jako byl třeba Rocky Balboa) a krýt si bradu ramenem ale i v nového člověka, který dokáže kontrolovat svůj vztek. Jake Gyllenhaal dělá v pro sebe netypické roli, co může. Ocenil bych ale především Foresta Whitakera, který jako typický magic nigger exceluje v roli trenéra ze staré školy a překvapivě i 50 centa, jehož slizký manažer se povedl také na jedničku. Potěšila mě i epizodka Victora Ortize (v ringu ale poslední dobou nic moc). Stojí za zhlédnutí.

The Wire - Špína Baltimoru (2002) (seriál)

Shlédnutí všech pěti řad ''Vajru'' vás toho naučí o fungování moderní kapi,- pardon, demokratické společnosti více než absolvování studia práv, politologie a sociologie dohromady. To myslím zcela vážně a jistě by se mnou souhlasil i slovutný Henryk Lahola. Je jedno, která oblast vyprávění vám bude nejbližší. Ať už je to detailně rozebraná detektivní práce a fungování policie a právního aparátu. Nebo třeba subkultura pouličních gangů a podobně jako v předcházejícím Corneru problematika drogově závislých. Kdo bude ochoten překonat zjevné kulturní rozdíly, příšernou afro-angličtinu (nesledujte s dabingem!) a fakt, že autoři upřednostnily snahu o detailní propracovanost před plynulostí vyprávění si nakonec najde to svoje. Todle budete s hrdiny opravdu prožívat bez ohledu na to, jestli se jedná o Barksdalovi dealery, nebo jejich protějšky vedoucí marný boj proti zločinu, který se nakonec vždy obrátí v sisyfofskou práci. Navíc efekt nastavené kaše se v pozdějších řadách neprojevuje v nijak drtivé míře. Pro mě srdeční záležitost.

Zjizvená tvář (1983)

Oproti původní verzi od Howarda Hawkse z roku 1932 zajímavý posun v pohledu na ústřední postavu. Hawksův ''Al Capone'' byl slabošský zloduch skrývající se pod drsnou skořápkou a jasný nepřítel společnosti, která je proti němu chráněna chrabrou policií. Naproti tomu De Palmův, či chcete-li Stoneův, Tony Montana je jen organickou součástí hry, které se účastní nejen policie, ale i banky, CIA a vláda. Stoneův autorský rukopis je zde velmi znát a film je tak nejen další gengsterkou ale i kritikou fungování moderní společnosti. Těm, jimž je výše popsané fuk, bude určitě stačit charismatický a zásadový hlavní hrdina nekompromisně sledující svou cestu z imigrantské bárky na vrchol potravního řetězce Floridského podsvětí osmdesátých let. Tony je sice v podstatě neurotický psychopat ale i sám Al Pacino připouští, že je to jeho nejoblíbenější role.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii postfeministická hrdinka zachraňovala roztržité starce, roztomilé droidy i poněkud zmateného čokoládového ženicha. Holka prostě zvládala pilotovat i opravovat kosmické lodi, střílet z blasterů i šerm světelným mečem (jak jinak než bez výcviku). Inu ty tam jsou doby, kdy v pohádkách princové zachraňovali princezny. Na rovinu stárvorzy sice vždy měly levicovou agendu, to co ale vymyslel Juda Džej Džej, si skoro říká o změnu názvu ze STAR WARS na SOCIAL JUSTICE WARRIORS. Ano, pár věcí mě potěšilo. Třeba návrat starých známých. Až se prvně objeví na plátně, tak si jistě všichni, včetně místních jindy emocionálně rezervovaných intelektuálů, rádi zatleskáte a zaaplaudujete spolu se zbytkem kina. Han to se svým nadhledem hrdiny, který o to nestál, prostě dokáže utáhnout i když se jedná o comeback z domova důchodců. Zklamali ale záporáci. Když srovnám toho nového Rena nebo Bena (jak se vlastně jmenoval?) s Darthem Vaderem a Belzebubem ze Skryté hrozby, tak je to fakt docela propad. Objektivně je to dobrej biják. Má to drama, má to vtip i emoce. Moc chválím návrat ke kulisám a krajině od CGI a spoustu odkazů na minulé díly. Hvězdný války to sou. Mrzí mě ale, že sem se za těch pár let od předešlých dvou trilogií stal z cílové skupiny třídním nepřítelem. Epizoda VII je naplno prodchnutá moderními ''kulturními'' trendy podobně jako třeba Fury Road. Ono to ale vzhledem k původu režiséra a scenáristy nepřekvapí. Tak ti Džejdžeji popřeji veselé Vánoce (nebo snad chanuku a opravdu je náhoda, že má Renův světelný meč tvar kříže?) and may the force be with you!