Duel Frost/Nixon (2008)

Duel Frost/Nixon je "konverzační" film.Což znamená, že v něm prakticky neustále různý počet lidí hovoří o osobách a událostech, o kterých většina současných českých diváků má jen opravdu mlhavé (či nulové) povědomí. Já samozřejmě patřím mezi tyto ignoranty (až do shlédnutí tohoto snímku jsem si například myslel že Henry Kissinger byl jakýsi německý poválečný politik), ale to mi nikterak nebránilo, abych si film opravdu užil a vychutnal. Osobně v tom sice spatřuji i jakýsi pokus o alegorii na současný odchod "nejnenáviděnějšího muže planety" do politického důchodu, ale to je možná jen můj dojem.Každopádně z toho co jsem zatím viděl je Duel Frost/Nixon asi mým současným oscarovým favoritem.

Předčítač (2008)

Díky tomu, že jsem základní dějové schéma Předčítače znal z diskusí na internetu již před shlédnutím a menší "podzápletky" jsem si vcelku rychle domyslel (určitě rychleji než hlavní hrdina), tak mi Reader jaksi neměl co nabídnout. Kromě zajímavého tématu totiž nedisponuje téměř ničím - herecké výkony jsou v normě, kostýmy a ani celkové zpracování Německa z přelomu 50. a 60. let není ničím příliš zajímavé.Každopádně se jedná o slušný nadprůměr, nicméně však ničím výjmečný.

Labyrint lží (2008)

Celým Labirintem lží prochází ten těžko definovatelný "Ridleyovský" šmrnc. Akce je dávkovaná velmi rozumně, chemie při tom, jak DiCaprio neustále posílal Crowa do prdele ale přitom s ním příkladně spolupracoval, mě hodně bavila a z mrazivě chladného Marka Stronga šel opravdu respekt. Pokud jsem televizně se tvářícímu Traitoru dal slabší tři body, tak Body of Lies je za poctivé čtyři. Přelom ve světě kinematografie se zde sice nekonná ale solidně odvedená práce pořád zaslouží uznání.

Zoolander (2001)

Úžasná parodie na svět módy a modelingu. Ben Stiller si navíc dělá prdel z asi všech běžných klišé současného filmu a pro mě je skutečně překvapivé, jak schopným režisérem je.

RocknRolla (2008)

RocknRolla má vše, co měl třeba i Podfu(c)k - tedy hodně střílejících, prapodivných postaviček londýnského podsvětí, černý humor, Ritchieovskou "poetiku", všichni se zde chovají jako by snídali kokain s heroinem a kamera je klasicky "zběsilá". To vše je však bohužel jen slupka a pokus o návrat na výsluní, který se z mého hlediska rozhodně nekonná. Je to sice lepší než to, co si pamatuji z Revolveru, ale na první dvě geniální díla tohle ani náhodou nemá. Ničím.

Zack a Miri točí porno (2008)

Tak trochu neobvyklá romantická komedie z velmi neobvyklého prostředí. Mluví se zde opět extrémně sprostě (Seth Rogen se už asi ani jinak vyjadřovat neumí:-)) a ačkoliv je většina vtipů založena právě na tom, jak slušně vypadající lidé hovoří vulgárně, tak nejsou ani trapné, ani vyčpělé.Rozhodně tedy žádný zázrak, ale slušně odvedené řemeslo pro ty z nás, kteří nemáme rádi standardní komedie a obvyklý druh humoru v nich obsažený.

Zrádce (2008)

Jako pilot k nové řadě 24 hodin by to bylo optimální, ale jako film pro kina???Ani náhodou, kromě ucházejících hereckých výkonů některých zúčastněných mi tak nějak nebylo příliš jasné, z čeho že bych měl být na větvi. Zpracování opravdu spíše televizní, scénář slaboučký jak čaj a napětí taky téměř žádné... nebýt ucházejícího závěru, který mě vcelku pobavil a zaujal, bych dal klidně dva body,protože mi to opravdu zavánělo až béčkově. Takhle je to za tři.

Valčík s Bašírem (2008)

Asi díky té atmosféře a bezvýchodnosti mi to hodně připomělo Scanner Darkly,ale narozdíl od něj zde však animace byla spíše na škodu. Vzhledem k tématu a "polodokumentárnosti", ve které je celý snímek natočen, působí toto zpracování spíše jako rušivý element, který povětšinu času odváděl mou pozornost. Zásadní a mrazivé téma + neuvěřitelné silný a šokující závěr = méně než tři body dát nemůžu, ať mám jakékoliv výhrady.

Profesionálové (2009) (seriál) odpad!

Čeští Profesionálové nejsou ani tak seriál, jako spíš takové nedefinovatelné "cosi", co vypadá neuvěřitelně amatérsky a bizardně (obávám se však že to nebyl umělecký záměr, pokud ano tak jsem ho nepochopil). Rozhodně si díky tomu budu mé první setkání s TV Barrandov pamatovat ještě dlouho a nejsem si jistý, zda se mi podaří na něj vůbec kdy zapomenout, aniž bych musel použít nějaká psychoanalgetika či sáhnout po těžkých drogách.

Parodie komedie (2003) (pořad)

Mé druhé setkání s TV Barrandov a zároveň první s australským humorem. Dopadlo to nadočekávání dobře - pokud přihlédnu k faktu že jsem na to koukal jen proto že jsem měl nastavený SLEEP TIMER a nechtělo se mi sahat po ovladači abych TV vypl dřív, tak jsem se opravdu dobře pobavil. Samozřejmě některé skeče byly předvídatelné, některé byly neúměrně natahované ale asi nic z toho co jsem viděl mi nepřipadalo ani trochu trapné. A občas jsem se, světe div se, opravdu upřímně zasmál. Každopádně dobrý nápad.