Setkání v Praze, s vraždou (2008) (TV film)

Tak slabé a až amatérske spracovanie je až  zarážajúce. Motivácia postáv katastrofa, prevedenie nepresvedčivé. Škoda času. Postavy sa dokola správajú ako blbci a Liška je tragéd. Janžurka nemala čo poriadne hrať a bolo to poznať.

Meg 2: Příkop (2023)

Naprostý blábol po všetkých stránkach, neuveriteľné klišé. Film nechtiac paroduje sám seba a porušuje snáď všetky prírodné zákony - od biologických cez fyzikálne až po sociologické. Tankovanie vrtuľníka za visu mi takmer odpálilo dekel.    Vhodné pre dementorov a zrakovo postihnutých.  Hviezda za snahu a cgi.

Bílá paní (1965)

Keďže už všetko podstatné napísali spolu-recenzenti, obmedzím sa len na toto - u mňa prvé miesto v súťaži o zlatú mrežu! Neuveriteľne odvážna a trefná satira vtedajšieho režimu, bravo!

Ostré předměty (2018) (seriál)

No nazdar, to bol nárez! Kvalitná réžia troch kvalitných herečiek, krásne vystavaný postupný nárast napätia a tempa rozprávania (pre matematicky nadaných - geometricky rastúce tempo) a na konci wow efekt, ktorý som nečakal. Bavilo ma podsúvanie klišoidného vyústenia nejakej situácie a následné rozuzlenie väčšinou iným nespektakulárnym alebo až banálnym spôsobom. Zážitok! Pri sledovaní som si jasne uvedomil, že ženským pohnútkam v podstate nerozumiem a ani nebudem. Ale vyrovnal som sa s tým :-)          Piata * za geniálny výber sprievodnej kapely.

Milé dítě (2023) (seriál)

Kvalitne urobený mini seriál krimi-mysteriózneho typu. Prvé 4 diely vynikajúco vystavané s dobrou atmosférou a primeranou mierou neistoty, zvyšné už boli slabšie, pretože tvorcov (autora knihy) dobehla logika, takže ju museli nasilu ohýbať do želaného stavu. A tú snahu o nadbiehanie divákovi bohužiaľ bolo vidno - avšak nie až tak tragicky ako v mnohých iných seriáloch. Len príklad -ako mohol pracovník SBS služby položiť mínové pole? No a úplný záver je hepáč ako pekáč. Fuj!   Celkovo však odporúčam a udeľujem slabšie 4* za snahu.

Noční vlak do Lisabonu (2013)

Po návšteve Lisabonu som si to pozrel znova, a znova je to za 4*. Páči sa mi prostredie aj tempo filmu a Jeremy je tiež ok. Taká v podstate až skoro milá retro lajtová predstava o portugalskom odboji a vášňach v jednom. Takto by to asi natočil Martin Frič, keby sa dožil a dospel. Proste fajn.

Vrátná (2020)

No ako to povedať, nič moc, nič originálne, taký Céčkový film vhodný pre optickú lobotómiu. Druhá sentimentálna hviezda je za Jeana Rena, ktorý do natočenia návštevníkov hral aj v dobrých filmoch. RIP

To je ale bláznivý svět (1963)

Videné kedysi dávno v inom tisícročí a inom režime a vtedy celé poloprázdne hľadisko kina na konci padalo zo stoličiek a ja s nimi, na tú bolesť brušných svalov si pamätám dodnes. Najlepšia bláznivá komédia a dôstojný nástupca čb komédií veľkej trojky komikov zlatej éry nemého filmu (len v priloženom trajleri som napočítal tri scény vzaté od Bustera Keatona (Friga)).    Po 60tich rokoch už niektoré vrstvy filmu pochopiteľne nefungujú, zmenil sa svet, film a koniec koncov aj my, ale dobrý pocit ostal a za ten pridávam jednu * naviac. Odporúčam pozerať v dobrej spoločnosti, v dobrej nálade a mierne ovínenie neuškodí. :-) - tak ako napr aj pre Brancaleonovú armádu.

Barbie (2023)

Ako skeptický a umiernený liberálko-konzervatívny misogyn (s názormi zodpovedajúcimi dobe môjho vývoja) musím film pochváliť v prvom rade za prvotriedne zakomponovanú feministickú ideológiu do navonok bábikovskej komédie. Tak sa to má robiť, dokonca aj mne sa to páčilo a z kina som odchádzal skoro ako feminista - ale preoperovať sa nedám.  :-)  Margot mi zo začiatku nesedela v hlavnej úlohe, ale to asi pre jej úlohu HarleyQuinn, na ktorú sa na rozdiel od Barbie nedalo dívať. Pred pár rokmi by tento film zrejme zapadol, ale načasovanie je neskutočné.

Hon na čarodějnice (1994) (TV film)

Milé nenáročné dielko z alternatívnej čarodejnej Ameriky zlatých 50-tych rokov , dalo sa z toho však vyťažiť omnoho viac.  Nevadí, ale doteraz som neprišiel na to, či určitá topornosť scenára a niektorých postáv (hlavne Hopper) bola odfláknutá práca alebo zámer. Penelopa a jej ľavá nôžka  potešila, za ňu hviezda naviac. :-)