72 rebelů smrti ze Shaolinu (1978)

Film jsem dnes viděl podruhé a zřejmě hodnocení změním, ačkoliv jsem s ním trochu na vážkách. Proti soubojům, leč někdy ztuhlé, nic nemám a velice se mi líbily a koneckonců, fighty s nohsledy piráta Pou Nen-Nina oplývaly neuvěřitelnou originalitou, obvzláště ten s těmi zvony. Co mi ale vadí je dějová kostrbatost - mohu to svést na rychlodabing a jeho otřesý obraz, ale nemyslím si, že bych si pomohl nějakou verzí z internetu. V ději se hodně skáče, najednou se objvují nové postavy. Samozřejmě, pozorný divák si vše domyslí, ale není to, co od filmu chcete. Jakožto fanda kung-fu akce jsem byl zklamán z konce, kdy se s hlavním záporákem nebojovalo. Budiž mu tedy trestem smrt jeho dcery pod jeho vlastníma rukama. Být režisérem, pohrál bych si trochu více s jinak vynikajícím konceptem 72 bojovníků. Tohle je trestuhodně zahozená šance. Obsazení, předně obr Siu Gam, a výběr zvukových doporovodů vám jistě připomene Militant Eagle, který je ale o několik málo pater nad tímto filmem. Takže asi nakonec snížím na 3*

Spojka v Amsterdamu (1978)

Amsterdam Connection vám nabídne plejádu výborných herců. Od Herkula Bola Yeunga, přes sympatického Jasona Paia Piaoa, bodrého mafiána Fan Mei Shenga, až po Sing Chena, kterému, mimo jiné, v poslední době přicházím na chuť. Film má veliký potenciál (už jenom kvůli výpravě), ale nebyl využit a místo toho se ve filmu lehce ztrácíte a zprvu ani nevíte, jestli jsou mafiáni v Amsterdamu, nebo už přijeli do Hong Kongu, a pak zase jedou do Paříže...prostě lehčí zmatek. Ten sice není obtížné překonat, ale otravuje to. Rovnou se vzdejde bohulibé myšlenky, že budete rozumnět myšlenkovým pochodům hlavních protagonistů - bratrů J. Paia Piaoa a Wong Yuen Sana - a především stylu, jak zabojovat o dîvku, kterou ztvárnila Mi Lan, která tomu jen tak přihlížela a tvářila se, jako by šlo o něco normálního. Nelze to ani popsat. Prostě kdo neuvidí, neuvěří. Když to vezmu kolem a kolem, nemůžu si moc stěžovat a film splnil svůj účel, a to - zabavit mě. Jestliže máte volný čas, neuděláte špatně, ale akční pecku nečekejte.

Jie dao sha ren (1981)

Naprosto úžasná záležitost. Film jsem dlouho odkládal a po dlouhé době jsem se k němu dopracoval - a nelituji. Už jenom vidět Hwanga v netypicky kladné poloze je raritní záležitost a nebudu přehánět, když řeknu, že i tato pozice mu výborně padla. Děj je doprovázen nespočtem oku lahodícími souboji, které neberou konce a já si je neuvěřitelně užíval. Napětí se dalo rájet a souboje se minutu od minuty zlepšovaly, vše podtrhnuto Hwangovým skvělým kopačským uměním. Troufnu si trvdit, že je to jedno z jeho nejlepších vystoupení, jaké jsem kdy viděl - vysoké a rychlé kopy a precizní práce nohou. Z dalších bijců se předvede Tino Wong Cheug se stylem hada a jeho mistr Eddy Ko, který byl Hwangovi silnou konkurencí. Filmu jsem neodolal a jediné možné hodnocení je 5*.

Bu gong dai tian (1972)

Neznámá tchaj-wanská řežba s výborným Changem Yi vám nabídne vše, co potřebujete. Souboje, meče a mnoho krve. Sice se tu moc lítá, takže o lana není nouze, ale u soubojů se aspoň nenudíte. U filmu si rozhodně nebudete zívat, i přes jeho lehkou topornost, která je dána zřejmě rokem výroby. 4* bez diskuze.

Krvavý boj (1972)

-Máš na to dost síly? -Jasně, že mám. Dost na to, abych vás všechny snědl i s chlupama. I takovou, přímo pokladnicovou hlášku, najdete v tomto kousku. Každopádně jsem na vážkách. Dějovostí a samotným vývojem si mě film získal a obstál na výbornou. To, co mě uvádí do rozpaků jsou souboje. Ačkoliv je to rok 1972, tak to tvůrce choreografie nijak neomlouvá. Tohle bylo jako z roku 1960, kdy se souboje fázovaly, nevypadaly natolik přirozeně a na oko hezky, a přeci jenom...v 70. letech to už bylo o něčem jiném, proto jsem byl ze soubojů velice zklamán. Když si to porovnám, co dokázal z fightů vymačkat ve stejném roce Bruce Lee či kdejaký SB film, tak tohle byl hluboký podprůměr. Byly tu světlé chvilky, kdy ty souboje byly koukatelné, ale to trvalo tak minutu - prostě neprofesionální. Ono se to nezdá, ale kvůli tomuto to shodilo jinak dobře udělaný film. I ten final fight byl takový nemastný neslaný. Navíc teď nebudu genderově korektní, ale obě hlavní ženské protagonistky zkazily ty souboje ještě víc. Jedno dřevo větší než druhé. Takže, co říct závěrem? Pokud bych měl hodnotit na základě děje, vývoje postav, apod., udělil bych 4*, ale za souboje snižuju hodnocení o jednu hvězdičku. Bohužel...

Spravedlivý úder (1979)

Film bych zřejmě ohodnotil 3 hvězdama, ale povedené souboje mě nutí tu jednu hvězdu přidat. Děj nemá cenu asi komentovat - prostě klasika, kterou od tohoto žánru asi čekáte. Bruce Li mi zase dokázal, že pokud trapně nenapodoboval Bruce Lee, mohl to být pro mě celkem snesitelný kung-fu bojovník a herec. Sám mi to v několika filmech dokázal...stejně jako tady. Jak jsem již uvedl, tak souboje se choreograficky velice dobře povedly a ve filmu můžeme zahlédnout zkušené bojovníky. Na začátlu se mihne Bruce Tong, dále se objeví v roli hlavního záporáka Kong Do, Yang Cheng-Wu v roli Tygra, a mnoho dalších. Samozřejmě nechybí ani starý mistr ztvárněný Siu Tienem Yuenem. Ačkoliv se teda jedná o průměrný film, tak za souboje jsem ochoten tu jednu hvězdu přidat.

Sai wai duo bao (1982)

Raritní počin Číny z roku 1982 o vytvoření kung-fu nářezu v duchu 70. let se nijak mevydařil. Prvních 20 minut je velice táživných a v kostech jsem cítil, že to bude stát za to. Pak se ale v polovině něco pokazilo. Vinu vidím především ve strohém ději, vše se zastavilo na jednom místě a furt se ne a ne hnout dál. Když ne děj, tak aspoň souboje - říkal jsem si. K mé nelibosti i ty stáli za starou bačkoru. Kamera byla opravdu kvalitní a zabírala souboje, aby vypadali "svěže", ale to je prd platné, když jsou na svou dobu velice zaostalé, pomalé a fázované jako v roce 1960. Veliké zklamání, Číno...čekal jsem víc.

Qi shi tong shi (1982)

Tomuto filmu jsem prostě nepřišel na chuť a vůbec mu nerozumím. Velice zvláštní, až nelogicky stavěný film s miliardou zbytečných postav, které jenom ruší a ničí děj. První hodina je celkem dost veliký utrpení, až posledních 30 minut nabídne přeci jen něco víc. I tak nejsem spokojen. Boje jsou sice choreograficky dobře zvládnuté, ale nepřirozeně zrychlené a působí to jako groteska. Poslední boj je snad nejhorší, co jsem kdy viděl. Hlavní hrdina asi 10 minut jenom padá, je okopáván, ani si pořádně nebouchne, má propíchnutou nohu a pak zázračně během 4 minut zabije svého soupeře. Prostě utahaná nuda s průměrnými souboji. Nevidím jediný důvod, proč se na tento film kouknout.

Long man sha shou tze yo ren (1990)

Zapomenuté akční béčko hodně překvapilo. Skoro celý film se jenom střílí a pronásleduje a především intrikuje. V závěru vše vybouchlo a začala pořádná vyvražďovačka, jak se sluší a patří. Hodně násilí, krve a projektilů. Děj je víceméně nepředvídatelný a celou dobu jsem byl napnutý, co bude dál. Kromě toho, že se většinou střílí, je tu pár soubojů s katanama a jsou opravdu peckový. Konec byl velice emotivní a proto jsem se rozhodl udělit 5*, tohle byl slušný old-school nadstandard.

Bruce Lee: Neporažený (1981)

Německý název může evokovat, že se jedná o bruceploitation, ale ve skutečnosti tomu tak není. Jedná se o hodně slabý film, prakticky bez ničeho. Odpad nedávám, protože ty uděluji opravdu ve výjimečných případech, Counter Attack zas tak špatně na tom není. Bruce Li zanechal po sobě podprůměrnou roli a ničím neoslnil, to platí i pro Johna Ladinskeho, a Dana Ionisanta. Film ničím neurazí a krásně si vyplníte odpoledne, trochu podprůměrné odpoledne.