Schindlerův seznam (1993)

Môj favorit numero one. Takmer dokonalé. Kamera, strih, výprava, životné výkony/ Neeson, Kingsley, Fiennes/. Film s posolstvom, brutálny, autentický, bez zbytočného pátosu.

Duel (1971) (TV film)

Vyjadrenie geniality režiséra v plnom rozsahu a to predovšetkým v schopnosti forsírovať formu podania v jej nenapodobiteľnej podobe a naliehavosti. Ani neviete prečo, ale mrazí vás po celom tele. To sa len Spielberg hrá s divákom a ponúka mu minimalistický príbeh medzi mužom a tirákom.

Slunovrat (2019)

O príbeh tu nešlo. Ari Aster si slobodne vycestoval do vyšších sfér svojej predstavivosti a namixoval poetický, psychodramatický koktejl s prímesou bizarnosti a neortodoxnej satiry. Práve komediálnu rovinu hodnotím pozitívne. V ponuke sa nachádza aj brutalita, avšak pri jej dávkovaní Aster použil svoje prednosti, čiže cit pre mieru a detail.

Prokletý ostrov (2010)

Stretli sa tu dve veci. Môj obľúbený žáner a réžia vysokej kvality. Ak to doplníme výbornými hereckými výkonmi, pôsobivým prostredím natáčania a originalitou dejových zvratov, tak v tom prípade sa hodnotný výsledok dostavil. Solídna práca s psychológiou hlavnej postavy a gradácia napätia až do ultimátneho finále.

Irčan (2019)

Keďže ma snímok nedokázal emocionálne vtiahnuť do deja, moju energiu som smeroval k riešeniu jediného "problému", prečo tento film vznikol. Motiváciu režiséra sa mi nepodarilo dešifrovať ani po opakovanom vzhliadnutí. Scorsese podliezol latku takmer vo všetkom. Digi omladenie vnímam iba ako symbol priemernosti, rozporuplnosti filmu. Príliš statické, televízne, konverzačné. Oduševnený výkon Al Pacina ponúka pri sledovaní iskru nádeje, avšak ukáže sa len ako slabá náplasť na výsledné sklamanie.