• Romantický

Je to i můj život (2009)

Námet mal veľký potenciál a je vidieť, že tvorcovia sa z neho snažili „vytrieskať“ čo najviac. Začiatok je sľubný, nasadzuje vysokú latku a vťahuje diváka do rodiny, ktorá sa statočne snaží vyrovnať so svojím nešťastím. Dej postupne akosi „klasicky“ upadá, ale scéna, kde má Kate sex s krátkou známosťou z nemocnice, mi prišla dosť silená a akosi sa tam nehodila. Čím viac sa film blížil k záveru, tým viac to začalo zaváňať citovou vydieračkou, a ja som preto nemohla uroniť ani slzu. Napriek tomu bol film istým spôsobom strhujúci, najmä výkony Diaz a Breslin boli dobre zapamätateľné. Cez všetky klady, je to za 3+. 12 podmienok dedičstva je pre mňa v tejto kategórii, žiaľ, top.

Mluv (2004)

Film, ktorý ma presvedčil, že Kristen Stewart má herecký talent. Škoda len, že Twilight jej umožňoval prejaviť z neho tak málo, ale po zhliadnutí „Speak“ musím uznať, že to evidentne nebola z väčšej časti jej chyba. Úloha znásilnenej tínedžerky jej výborne sadla, rozhodne som verila jej „tichému utrpeniu“, ktoré sa plížilo a presakovalo celým filmom s každým odhaleným „flashbackom“ z minulosti. Posledný kus skladačky vyvrhne nakoniec na povrch celú nepríjemnú pravdu...

Most (2003)

Krátkometrážny film, ktorý má v sebe veľkú výpovednú hodnotu. Nielen z toho kresťanského, ale aj z ľudského. Zatiaľ čo existuje nespočetné množstvo filmov, ktoré reflektujú utrpenie Krista ako Božieho syna, „Most“ je jeden z mála (ak nie jediný), ktorý netradične obracia mincu a snaží sa divákovi ukázať, ako trpí Otec. A tiež núti zamyslieť sa, čo by sme v takej existenčnej situácii urobili my. Hoci len hypoteticky a len na chvíľu. Rozumiem ale, že niekomu to nemusí byť po chuti - koľko ľudí, toľko názorov.

Xia Yi Zhan, Xing Fu (2009) (seriál)

S čistým svedomím môžem povedať, že toto je jeden z najlepších kúskov ázijskej produkcie (ak nie najlepší), ktorý som doteraz mala možnosť vidieť. Od prvých záberov ma dej celkom zobral so sebou na rýchlu a spletitú jazdu ľudských osudov. Séria sa vyhýba gýčovitosti (a celkom úspešne), nalieva si čistého vína a to niekedy poriadne trpkého. Hrdinovia ukazujú aj svoje slabé a horšie stránky, nehrá sa na utopickú strunu a každý z nich počas deja vnútorne dozrieva. Aj keď ma niekedy neustály plač Ady An trochu rušil, Vanness svojím výkonom fenomenálne pozdvihol úroveň série. Vynikajúco sa mu to darí najmä vtedy, keď zápletka naberá nový spád po rokoch. V 16. dieli bol tak desivo presvedčivý, že som som sa skutočne bála spolu s hlavnou hrdinkou. Aj keď je veľká škoda, že v poslednej časti nebol využitý potenciál celej 1 hod a 10 min, ktorá by dodala dielu na dokonalosti. Akoby sa to produkcia snažila narýchlo uzavrieť. Napriek tomu, tlieskam, zaslúžene za 5*