• Pohádka

Koncert (2009)

Hodnocení filmu bych začal poněkud netradičně a to sice slovy (po našich národních zkušenostech z let 1968 a dál): Co může vzejít z Ruska dobrého? A přece jen. Může z něj vzejít výborný a poutavý film. Osobně mám rád kvalitní filmy a kvalitní hudbu. A tento film je pro mě skvělou kombinací obojího. Od začátku do konce ve mně film vyvolával myšlenku: Jak tohle všechno nakonec dopadne? Zejména pak gradace poslední třetiny filmu mě nenechala ani na okamžik klidným. Byl jsem nervózní a netrpělivý vyústění děje až do samého konce. A ještě jednu zajímavou myšlenku nemohu filmu odepřít. Film naprosto realisticky popisuje kdo a s čím resp. s jakými motivacemi do akce vstupuje...kariéristi, vypočítavci, snílci...ale přesto všechno, když jde do tuhého a já jedu do Francie jen kvůli komunistické propagandě a stavím na tom celou svou kariéru, ale v závěru projektu jsou mí kolegové a snad někteří mí kamarádi a přátelé v úzkých?...Jak se rozhodnu? Co udělám? Podpořím je/Potopím je? Jak bych se já rozhodl na jeho místě? A co udělal onen zmiňovaný filmový hrdina? A hodnocení: výborná režie, scénář, hlavní mužská role a hudba, což je u filmu s hudební tématikou velmi důležité. Film je od začátku do konce poutavý a zajímavý, žádný „odrhovák". (edice: filmx)