Jméno růže (1986)

Nejdražší evropský film všech dob při jehož realizaci režisér málem zešílel. Šestnáctkrát přepisovaný scénář, který rozlítil fanoušky velkého Umberta Eca. Nicméně i přes mnohá zjednodušení (která však jsou kvůli gigantickému rozsahu knihy nutná) se jedná o precizní detektivku z tajemného opatství. Sean Connery deset let po 007 ukázal, že opravdu hrát umí a na jeho jedinečnou symbiózu s mladičkým Slaterem se naposledy snažil neúspěšně navázat Jakubisko v Bathory. Především musím zmínit geniální casting, který obsazuje výrazné osoby i do těch nejmenších rolí. 100%

Joker (2019)

Podle ocekavani technicky (vyborna kamera) a hudebne bez vyhrad, ale v zasade je to prachsprosta kopirka Taxikare, Krale komedie a Network, ktera se neinspiruje, ale krade si z tech filmu cele sceny (uz jsem jenom cekal, kdy Phoenix u zrcadla zacne s Talking to me). Scenaristicky nezvladnute ("Ok, nechame ho jeste jednou zatancovat a dame tam radeji i tu vysvetlovacku se sousedkou, at pochopi kazdej debil, ze je to magor") a strasne plytke (Gotham, nepokoje, Artur vs. spolecnost). Epilog zbytecnej, ale ta pulhodinka pred nim od setkani tri klaunu je brilantni. Phoenix samozrejne vyborny, ale Ledgerovo pojeti Jokera me bralo vic. 7/10

Juno (2007)

Nadhodnocovaná komedie, která sice příjemně uteče, ale moc se u ní nezasmějete.

Kajínek (2010)

Rozhodně příjemné překvapení. Jákl má zjevně nakoukáno CSI a za vydatné podpory kamery F. A. Brabce Kajínka odbařuje solidním vizuálem i temnou atmosférou. Herci přesně typově obsazení hlavně Dlouhý s Lavroněnkem odvádějí zatraceně dobrou práci. Bohužel scénář je šíleně děravý a celkem nepokrytě nadržuje Kajínkovi (o jeho vinně se zmiňuje jen tak mimochodem). Každopádně bych chtěl od Jákla vidět seriál ze světa URNY, ten chlap na to má.

Kamarádova holka (2008)

Jason Biggs se opět (pokolikáté už) vrací ve variaci nesmělého Jima z prciček, který neúspěšně bojuje o dívku svého srdce. Kamarádova holka je typická komedie snažící se vyvézt na premise, která udělala obrovský hit z Hitche. Jenže tam kde Smith ohromuje charismatem a dobře napsanými dialogy naráží Dane Cook na fuckování, které by svou kadancí spíš jako by vypadlo z Tarantinových či Scorseseho kriminálek. Přesto Cook odvádí solidní práci a film táhne skoro celou dobu sám. Kate Hudson je nevýrazná jako vždy. Naopak velmi překvapil Alec Baldwin, který si svého guru svůdníka neskutečně užívá. 5/10 a Baldwin mentorující Biggse by si zasloužil Spin-off

Karamazovi (2008)

Kop mezi nohy všem co tvrdí, že český film má to nejlepší dávno za sebou. Herecký koncert především Ivana Trojana a Davida Novotného (jejich opomenutí na lvech je trestuhodné a nepochopitelné). Za tímto duem však nijak nezaostávají ani herci, které znáte z perel české televizní tvorby jako Ordinace nebo Ulice. Vynikající záležitost

Karanténa (2008)

Originálním REC jsem nepoznamenaný, takže jsem si Karanténu bez neustálého srovnávání a pokaženého momentu překvapení příjemně užil. Film přivádí k dokonalosti roztřepaný Blair Witch (Cloverfield) koncept do kterého mixuje houstnoucí atmosféru a to nejlepší ze zombi filmů. Po shlédnutí originálu bych pravděpodobně šel dolů, ale příjemných 7/10.

Kick-Ass (2010)

Matthew Vaughn je mě sympatický nejen svými filmy, ale i přístupem k natačení. Když mu zámořská studia nedala peníze na adaptaci černočerného Millarova comiksu natočil si ho sám za vlastní peníze a bez kompromisů. Sehnal si 30 milionů a natočil film ušitý přesně na míru youtube generaci. Odkaz střídá odkaz a dočkáme se i tak originálních postupu, že styl odkazuje na film A, hudba na film B a obraz na film C. Kick-ass si, ale užijete i bez znalosti několika desítek skrytých odkazů. Je tady, ale jedno opravdu velké ALE. Kick-ass je film vymezený striktně pro určitou cílovou skupinu a od ostatních skupin si moc dobré hodnocení neodnese. Což je očividné i zde na csfd mezi internetovými uživateli a geeky je film kultem u "normálních" diváků se takové oblibě netěší (hodně záleží na tom jak jsme schopni akceptovat černý humor, hektolitry krve a 11 letou holčičku, která ve stylu Kill Bill zlikviduje celou mafii). Málokterý film také tak striktně rozzděluje diváky podle pohlaví. Obecně se dá říct, že Kick-ass je splněným snem mladým mužům a ženskou částí bude většinou nepochopen. To však nic nemění na kumštu týmu Matthewa Vaughna, který si hlasitě řekl o velké blockbustery a který znovu připomněl genialitu skladby Surface of the sun, která očividně funguje i ve tmě místo světla. Objektivně spíš čtyři hvězdy, ale já si to užil.