MurielRezek

MurielRezek

okres Praha

<< předchozí 1 2 3 4 5 6
    • 5.10.2017  10:42

Originální filmový pokrm pro mysl i duši. Výborné komorní drama o jizvách na duši celých balkánských národů bývalé Jugoslávie. Pro mne jen těžko popsatelný zážitek. Film o vyrovnání se s válečnými traumaty, s minulostí i sami se sebou a o snaze alespoň se pokusit porozumět tomu druhému. Je možné vstřebat vlastní bolest a zahojit hluboké rány a nepřenášet své pocity křivdy a nenávist na další generace potomků? Je vůbec možné to všechno pochopit? Možná, snad. Ono i té skryté, tiché záště a nenávisti je dnes plný svět. Zůstává spousta otázek.

• 14.8.2017  13:44

Poeticky až mysteriózně laděný dokument s příhodnou titulní písní, která sama o sobě přidává hvězdičku navíc. Miluji půvabné akvarely staré Prahy Václava Jansy i obrazy zmizelé Prahy Jana Minaříka, takže můj obdiv má i tým grafického studia, který mě svou filmovou řečí (ve tři dé animaci) dokázal vtáhnout do podmanivé atmosféry této prastaré městské čtvrti. Vyprávění a vzpomínky současníků mně překvapivě dojem z filmu nekazily. "Každý den něco začíná a něco končí. Čas je vyměřen všemu, prchavé vteřině i věčnosti. Zvěčnit okamžik, ta marná odvěká vzpoura proti času! Sbohem, ghetto." Genius loci pražského ghetta nezmizí, duch a síla místa tady zůstává... a zůstane.

• 11.8.2017  19:00

Moc jsem si to užívala. Brilantní vtipy a gagy mistra filmařské zkratky, oblaka cigaretového kouře z nezaměnitelné "Akilandie", perfektní soundtrack a retro háv šedesátek. Úžasně zábavný, ale zároveň hluboký film. Cestou z Bia Oko, ke kterému cítím trvale vřelé sympatie:-), jsem přemýšlela, kolik znám filmařů, kteří dokážou natočit optimistický film o smutných věcech a nelehkých lidských osudech s tak zvláštním půvabem a jen tak mimochodem.

• 1.7.2017  11:06

Jemný, vzpomínkový film, který mě opět zavedl do těch krásných, nevinných časů za přítomnosti úžasného Francouze s velkou duší dítěte.Milý pane pane Hulote, vezměte mě s sebou příště na prázdniny do Bretaně:-).

• 4.4.2017  16:17
    Mžitky (2016)

Nesmírně působivý film jako mrazivě klidná obžaloba stalinské totality. Příběh pronásledovaného umělce, který se nedal zlomit a který bojoval za důstojnost a přežití. Z úžasných atmosférických scén a obrazů, zkombinovaných s hudbou Andrzeje Panufnika, mně opravdu naskakovala husí kůže. Smekám před brilantním výkonem charismatického Bogusława Lindy v hlavní roli. Poslední snímek A.Wajdy je vskutku mrazivě tichým mementem šílené doby, tyranského režimu, který ničil lidské osudy, zlovolně zasahoval do života lidí a tvorby svobodomyslných umělců.

• 13.3.2017  18:05

Od první minuty mě dokument zaujal a moc bavil. Dokázal mě rozradostnit, překvapit i dojmout. A není to jen tím, že trezorové elpíčko Kuře v hodinkách zůstalo pro mě navždy klenotem. Strávila jsem hodinu a půl v dobré společnosti:-).

• 18.2.2017  19:38

Letos nám domov zdobí Amedeo Modigliani. Zatím ovšem jenom prostřednictvím kalendáře s jeho reprodukcemi 12ti portrétů posmutnělých ženských tváří s labutími šíjemi. Daleko dříve mi přiblížil tragický životní osud italského malíře film Montparnasse19 s nezapomenutelným Gérardem Philipem v roli Modiho, který patřil k pařížské umělecké bohémě a celou svojí osobností, bouřlivým životem i svými díly dráždil a pobuřoval úzkoprské šosáky a moralisty své doby. Atmosféru filmu, který asi poněkud romantizuje tehdejší umělecké prostředí (což mě osobně vůbec nevadí), umocňuje působivá hudba, kterou zkomponoval Paul Misraki. Nesmrtelní filmoví Milenci z Montparnassu odpočívají spolu bok po boku na hřbitově Père Lachaise v Paříži.

• 1.1.2017  13:44
    Paterson (2016)

V osobních prožitcích, pocitech a snech o těch nejobyčejnějších drobnostech je největší půvab a poetika každodennosti lidského života. Ještě dlouho po odchodu z kina ve mně rezonoval tichý pohled na svět punk rockera JJ. Další hvězdička ode mne patří sladké fence anglického buldoka za hvězdný výkon v roli Marvina.

• 26.12.2016  15:37
    Roma Spirit 2016 (TV pořad) (2016)

Udělala mi radost píseň "Baroro" v podání Mária Biháriho a Báry Hrzánové & Bachtale Apsa a zejména cena pro Evangelickou akademii, kterou si v Pražské křižovatce převzala její paní ředitelka:-).

• 8.12.2016  13:47

Sofistikovaný dokument o historii města mrtvých, o nekropoli omotané břečťanem, kde se na náhrobky místo květin kladou kamínky (ovšem ne všichni tak činí). Nacisté zničili téměř všechny židovské hřbitovy, berlínské Weißensee však před zničením ochránila lidská pověrčivost. Magický příběh tajemného ducha minulosti zachránil téměř 120 tisíc lidských příběhů a osudů. Prostřednictvím poutavého vyprávění nejen pozůstalých, potomků z různých koutů světa, přibližuje film zajímavou historii hřbitova i jeho atmosféru až do dnešních dnů.

• 12.10.2016  11:54

Nevšední svědectví o síle hudby jako univerzálního jazyka lidstva, příběh o síle a nezlomnosti lidského ducha uprostřed válečného pekla. Osud palestinsko-syrského hudebníka zasáhl moji krajinu srdeční a vykřesal jiskřičku naděje. Působivý příběh klavíristy z Jarmúku natočili Günter Atteln a Carmen Belaschk. (Německý dokument AYHAM AHMAD: KLAVÍRISTA Z JARMÚKU získal hlavní cenu Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha - Grand Prix Golden Prague 2016)

• 9.9.2016  10:37

Film adaptuje jeden z kouzelných příběhů pro děti, který napsal světový židovský prozaik Isaac Bashevis Singer. Osobité vypravěčství bytostného povídkáře s hlubokou láskou k člověku a pochopením pro lidské duše (se všemi jejich slabostmi a temnými zákoutími) má pro svou soucitnou lásku ke zvířatům pochopení i pro duše zvířecí. Krátký snímek nepostrádá poetiku, sugestivní obraznost ani napětí (sněhová bouře) i díky výborně zvolené Janáčkově hudbě (Leoš Janáček: Smyčcový kvartet č.1 "Z podnětu Tolstého Kreutzerovy sonáty" Adagio - Con moto). Koza Zlatka na YouTube? Hú-ha:-)! https://www.youtube.com/watch?v=kwXCHebQ_mE

• 27.5.2016  11:16

Jednoduchý, ale silný a dojemný příběh malého italského kluka a jeho osla, kteří spolu žijí ve vesnici Assisi. Desetiletému válečnému sirotkovi Pepínovi onemocní jeho věrný osel Violetta, která je pro něj vším. V zoufalství chce najít pomoc u svatého Františka a odvést Violettu do jeho krypty. Místní klerikové chlapcovo přání odmítnou s tím, že to není možné bez zvláštního papežova povolení. A tak se malý Pepíno vydá do Říma, napíše Jeho Svátosti dopis a ... Pár vad na kráse by se asi na tomto 65 let starém černobílém filmu našlo, ale pro jeho hloubku a univerzální přesah ho hodnotím nejvyšším počtem hvězdiček. Pepíno s Violettou jsou okouzlující! Je to příběh o síle lásky, soucitu a odvaze, o víře v zázraky, ale především o víře v sebe sama, o tom, že nikdy nic nesmíme vzdát. Děkuji,Sire Bene Kingsley za tip:-), byla jsem zvědavá na film, který byl v dětství pro Vás tak zásadní a inspirující. https://www.youtube.com/watch?v=vx8ufvozvwc&feature=youtu.be

• 13.5.2016  17:15

Dobrodružný pohádkový příběh plný tajemství, zrádných i sladkých mystérií lásky a písečných dun. Atraktivním ho pro mě stále dělá představitelka padlého anděla Sophia Loren, ale zejména úžasně nasnímané exteriéry, působivé záběry britského kameramana Jacka Cardiffema v libyjském Zlitánu, ale především v nejzachovalejších a nejúchvatnějších ruinách římské architektury a epikurejského životního stylu, v antickém městě Leptis Magna, které patří k nejimpozantnějším archeologickým nalezištím na světě. Tvůrci filmů zaangažovali i domorodé obyvatelstvo, ve snímku si zahráli hrdí Tuaregové, zástupci starobylého pouštního kmene z libyjského Ghodamesu. Rozmýšlím mezi 3 - 4*, přeci jen, zub času pracuje. Nejen na filmech. S věkem u mě přibývá i sentimentu a nostalgie. Snad všechnu tu krásu nezavane písek a nezničí čiré lidské zlo.

• 1.5.2016  21:45

Důležitý dokument o fascinujícím životě Hermanna Hesse, který působivou formou přibližuje různé etapy umělecké činnosti německého literárního velikána a humanisty. Prostřednictvím autentických fotografií a zápisků, videí a rozhovorů s jeho syny a dalšími blízkými, ukazuje film atmosféru prostředí, kde začalo jeho nejkraetivnější období. Zapadlá vesnička Montagnole (Švýcarsko) se stala místem intenzivního setkávání, Hessovy bytostné potřeby komunikace a čilé korespondence, ale i domovem, kde našel své radosti zahradnické:-) a tolik potřebný klid a samotu. V Montagnole žil 43 let a napsal tu nejen mnoho knih, kterými se proslavil po celém světě, ale začal tady také malovat. Jeho akvarely provázejí téměř celý dokument režiséra Carla Altomareho. Vřele ho doporučuji ke zhlédnutí zejména obdivovatelům tohoto spisovatele, nositele Nobelovy ceny za literaturu, který si ovšem sám sebe více cenil jako básníka.

• 2.4.2016  11:19

Přišel on, mého srdce šampion : ideální westman:-)! Zpívající kovboj v nejlepší loutkové parodii westernů. Prousmívala jsem se tímhle akčním filmečkem od začátku až do konce. Song of the Prairie: Oldřich Dědek (tenor buffo) & Slávka Procházková (soprán), Trnkův "Malej Limonádník" je kouzelnej! https://www.youtube.com/watch?v=sHrerIyhylk

• 1.4.2016  11:12

Úžasný příběh ikony swingu s milou patinou romantického sentimentu. Vůbec nevadí malé nepřesnosti v biografii G.M. ani místy - z dnešního pohledu- poněkud topornější herectví. Je jiné, ale je sladké. Tenhle povedený Hollywood 50.let patří spíš mezi náladové filmy, tedy alespoň na mě takhle funguje. Skvělá hudba, skvělí hráči, nesmrtelný Glenn Miller a jeho band. "Plechy ostré jako žiletky, k tomu medové plástve saxofonů s klarinetem a rytmika šlape jako hodinky":-)

• 24.2.2016  00:01

Dlouhé, předlouhé, ale nádherné.Celovečerní dokument jako umělecké dílo, jako pohádka (i s vypravěčem). Obdivuhodně nasnímané záběry přírody a téměř "zlidštěného" života divokých zvířat. I přes krutost a tragické konce zákonů divoké přírody vypráví film jeden krásně jímavý, dojemný lesní příběh.

• 19.2.2016  21:25

Sir McCartney mi vždycky zvedne náladu!

• 19.2.2016  16:34
    Češi na cestách (TV pořad) (2015)

Spárovaní křupani Made in Czech Republic na dovolené.. a všechno grátis, hm. Vražedná kombinace pro křupanství na entou:-)? Musím uznat, že se této 'cestovatelské dokumentaristice' podařilo jakési kouzlo (ne)chtěného: reklama jak hrom skvostné buranské klientele jedné cestovky (která si tu dělá reklamu).

• 11.2.2016  12:03
    Ligabue (TV film) (1977)

Bolestný příběh nevšedního umělce, vysmívaného a obávaného outsidera.Divoký, nepředvídatelný, posedlý svými démony maloval Antonio Ligabue fascinující obrazy a niterně pronikavé autoportréty. Film přibližuje život citlivého, instinktivního malíře, který byl naprosto imunní vůči jakémukoliv ovlivňování a napodobování. Flavio Bucci, díky svému bizarnímu zjevu s až zarážející podobou v roli Ligabue, vyráží dech svým vynikajícím hereckým výkonem. Film provází emotivní hudba Armanda Trovajoli, který použil v jedné expresivní scéně i skladbu od Pink Floyd (Sysyphos, Part4).

• 6.2.2016  19:21
    Odysseus (TV film) (1997)

Tenhle tv film, produkovaný pro Hallmark, považuji za jeden z těch opravdu zdařilých. Líbí se mi i po letech a nejspíš líbit nepřestane především díky věrnosti své předloze, ale i výpravě a hereckému obsazení, na které se mi pořád hezky kouká. Miluji antiku a řeckou mytologii. Řečeno metaforou, jako mají teď někteří Tolkiena, já měla básníka Homéra, ale i pana Petišku. P.S. Dnes je ovšem mým favoritem řecký bůh Kairos. Sympaťák, kterého preferuji i v obecné rovině životaběhu:-).

• 31.1.2016  22:36
    Tajemství rodu (TV pořad) (2012)

Viděla jsem zatím jen pár dílů z obou řad televizního cyklu, kde známé osobnosti pátrají po životě svých předků a společně s pamětníky, archiváři, muzejníky, knihovníky a historiky pozvolna odkrývají jejich příběhy. Sdílela jsem radost z pátrání Davida Vávry a také se mi líbil díl s Janem Pirkem, protože ukázal silné osudové okamžiky, které změnily život celého rodu. A protože mám doma také jednoho zavilého genealoga - amatéra:-), moc dobře vím, co všechno rodopisné pátrání po vlastních předcích obnáší, nemohu tomuto zajímavému tv pořadu udělit méně než tři ***.

• 31.1.2016  14:17
    Na plovárně (TV pořad) (1998)

Kultivované, milé a poklidné povídání se zajímavými hosty z celého světa. Naposledy jsem viděla moc hezký rozhovor, který vedl Marek Eben s českým lékařem Janem Trachtou, dnes už i úspěšným spisovatelem (jeho "Tichý dech" bere dech). Uvědomila jsem si, že oba pánové mají něco hodně společného. Nechybí jim nadhled, skromnost a pokora. Je to laskavost, která vychází z jejich nitra. Mladý chirurg Jan Trachta absolvoval v barvách humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) 10 misí, pracuje v extrémních podmínkách, pomáhá i uprostřed válečných zón.

• 26.1.2016  10:17
    Stážista (2015)

Mezigenerační komunikace jako působivá delikátní směs a jeden vnímavý, citlivý a oduševnělý gentleman ze staré školy. Majstrštyk Roberta de Niro. Myslím si, že by se mohla zvýšit poptávka po pánských bavlněných kapesnících. S nadějí se budu průběžně informovat v galanterii u nás na rohu:-). Gentlemani nesmí vymřít!

• 25.1.2016  10:36
    Babovřesky (2013)

Omlouvám se všem zúčastněným na tomto filmu (i za případný spoiler:-), ale po pár minutách jsem to musela vzdát. Nekoukatelné ani s vypnutým mozkem. Už dlouho se zcela míjím s komediální nadsázkou a filmovým humorem Zdeňka Trošky.

• 22.12.2015  11:03

Tenhle nápaditý, inteligentní a lidsky hřejivý film patří k mým nejoblíbenějším s Peterem Sellersem. Jeho nezapomenutelná role zahradníka Chance má v sobě dojemnost tuláka Chaplina a klaunskou poezii Tatiho. Film jsem si včera pustila znovu - nevím už pokolikáté- miluji závěrečnou "jezerní "scénu, ovšem tentokrát jsem ho stačila i včas vypnout, už totiž vím, že se u tohoto snímku obejdu bez závěrečných titulků.Téhle brilantní satiře s existenciálním přesahem ani po letech nemohu ubrat z hvězdičkového hodnocení také pro výborně zvolený soundtrack.

• 4.12.2015  17:47

Hravý, vtipný, potrhlý i moudrý a šťavnatě bizarní Tom Robbins dokáže spolehlivě rozkmitat mou bránici a potěšit mou duši. Převést jeho příliš vrstevnatou předlohu a její působivou atmosféru na filmové plátno je asi zatím nad síly filmařských možností a umu. Jednu hvězdičku dávám za pár úsměvných scén a tu druhou za snahu.Tak snad někdy příště, a lépe - třeba u Parfému bláznivého tance;-)? Zda-li to v případě knižních předloh autora formátu Robbinse vůbec jde.

• 20.11.2015  11:58
    Obrazy z Čech (TV film) (1990)

Nemilorsdné nastavení zrcadla čecháčkovskému ohýbání páteře, přizpůsobování se jakékoli vrchnosti ve vyměklém předklonu. Tristní pohled na dějiny národa, který má snad geneticky zakódované lokajství, od hajlování přes přisluhovačství ve 40- ti letém bolševickém angažmá až po placku Občanského fóra (OF) na klopě. Čtvrt století starý Císařovského dokument, bohužel, neztrácí na přesahu ani síle, až mě z toho mrazí. O to víc je třeba vážit si osobností, které s odvahou a odhodláním bránily hodnoty svobody, demokracie a lidské důstojnosti, nezapomínat na naše známé i bezejmenné statečné - nemáme jich zas tak málo!

• 17.10.2015  11:57
    Medvídek (2007)

Hrdé svéprávné ženy versus politováníhodná boží hovádka. Zoufale nudná, povrchní a prázdná "výpověď" o pokrytectví ve vztazích, citové otupělosti v manželství pro manželství.Kolotoč nevěr a podvodů a lá novácká růžová zahrada. Pro mě téměř nedokoukatelné utrpení.

<< předchozí 1 2 3 4 5 6