• Krátkometrážní

Craven Sluck, The (1967)

Hodně vtipná satira na americký středostavovský způsob života s (pro diváka neseznámeného s tvorbou bratrů Kucharových) nečekaným a poněkud dada zakončením. V hlavní roli lehce přesluhující, i když jak jsme na začátku upozorněni "very talented and lovely", MILFka Floraine Connors, která se kvůli netečnému manželovi rozhodne utopit ve vaně. Když se jí to nepodaří, vydá se do parku a sbalí mladýho floutka, co vypadá jako jeden ze tří sígrů z Neználka ve Slunečním městě, ovšem po menší plastice tváře. Téměř minutu dlouhá scéna, kde se schyluje k polibku, aby byla v zásadní moment střižena scéna se seroucím psem, je k nezaplacení. I přes to, že většina zdejšího obsazení (přesněji řečeno 3 herci ze 4, nepočítaje v to psa) vypadá a hraje jako exponáty z nějakýho panoptika nebo lehčího filmu Johna Waterse a na konci se to iracionálně překlopí do béčkovýho filmu ve stylu Eda Wooda, je to veliká legrace s velice osobitým stylem. A navíc byla má anglická slovní zásoba obohacena o vskutku renesanční slovo 'sluck'.

Crazeologie (1954)

Studentská etuda snažící se, dle úvodních titulků přidaných zřejmě během restaurace snímku, o "filmové zobrazení absurdity na divadle a v literatuře". Bez této informace o Malleho tvůrčím záměru bych možná v hodnocení nebyl až tak shovívavý. Film zachycuje tři muže v bytě během různých nesmyslných činností, jež mi vzdáleně evokovaly tvorbu bratří Marxů, ovšem bez jakékoli gradace, konceptu nebo humoru. Zajímavá je tak pro mě jen v závěru použitá skladba Charlieho Parkera, k níž se film odkazuje svým názvem a rovněž fakt že v ní na trubku hraje Miles Davis, který o 4 roky později složil hudbu k Malleho celovečernímu debutu.

Culex (1998)

Částečně hraný a částečně animovaný experimentální film, kde si Tomáš Hanák vyzkoušel postavu drsného soukromého detektiva, jak ho později ztvárnil v Mazaném Filipovi.Příběh nemá cenu popisovat, je to docela haluz, ale rozhodně stojí za to se na něj podívat, už jenom kvůli úchvatnému vizuálnímu ztvárnění.

Dans le vent (1962)

Rozkošný dokumentární náhled do pařížských módních trendů od zapomenutého novovlnného režiséra. Film zpovídá mladé Pařížanky, jež oblečené v posledních módních výkřicích komentují svůj vztah k módě a množství prostředků nutných na její pořízení. Rovněž navštívíme fotosessions časopisu Elle za účasti tehdejších redaktorů, zodpovědných údajně za boom kozaček ve městě. To vše podbarveno instrumentální hudbou Serge Gainsbourga a s cool černobílou kamerou upomínající na ty nejlepší filmy Francouzské nové vlny. Ve výsledku nic zásadního, ale rozhodně roztomilá záležitost.

Das Rätsel der roten Orchidee (1962)

dalsí edgar wallace a tentokrát je to docela jízda...christopher lee jako detektiv proti padouchovi kinskimu

Das Verrätertor (1964)

klaus je tradicne za svini v prepisu edgara wallace - nejlepsi scena:klausovo útek s vrtulníkem

Der Tag ist nah (1997)

Pětašedesátiletý Kluge si dal zřejmě na techno party s mladšími přáteli nějaký smaho a výsledkem je tohle cosi, potácející se na pomezí experimentálního low budget sci-fi filmu a videoklipu s kyberpunkovou estetikou. Jediné co jsem si z toho dokázal vzít za sdělení je, že člověk zůstane ubohým smradlavým a chybujícím stvořením i ve vzdálené a technologicky vyspělejší budoucnosti. Jelikož to vzniklo ve spolupráci nebo pro jakýsi Tekkno-Magazin, doprovází to z dnešního pohledu už poměrně úsměvná a zastaralá tekkno hudba a rovněž celý "sci-fi" vizuál je tvořen pomocí hodně laciných efektů. I přes svou výpovědní vyprázdněnost mi to ale přišlo vlastně celkem sympatický, jelikož mi to velmi silně evokovalo starý Živly.

Děs v hlavě (1992)

V daleké budoucnosti žijí lidé pod zemí a většinu svého života tráví sněním v uměle vyvolaném spánku.Hlavní hrdinka zabije ve spánku svou matku a je za to centrálním počítačem odsouzena k životu na povrchu zničené planety.Tam potká Bruce Campbella, tedy muže svých snů, a společně se snaží přemoci tajemného vládce podzemní říše Lezounů.Ale nic není tak, jak navenek vypadá...Poměrně zábavný film, který je navíc podpořen několika docela brutálními scénami.Škoda jen, že Bruce Campbell se celou dobu tváří tak vážně...trocha humoru by filmu výrazně prospěla.

Die blaue Hand (1967)

tajemné vrazdy na anglickém panství...klaus kinski v dvojroli hodného a zlého bratra - podle predlohy edgara wallace

Dlouhé lodi Vikingů (1964)

Zacátek filmu ukazující pohled na zivot vikingu je fakt strasnej...ale pak uz to celkem jede.Rozhodne nemuzu ríct ze bych se nudil.Takze ten kdo má rád dobrodruzný filmy stavící na historickým základe (i kdyz u tohodle filmu by se o tom dalo dost polemizovat) se urcite bude bavit.