Fraška (1992)

Bláznivá fraška o jedné praštěné divadelní hře, kde se neustále otevírají (většinou špatné) dveře a mizí talíř se sardinkami, v podání nepříliš kvalitního ansámblu. Kdysi jsem to viděl v divadle Bez zábradlí, kde jsem si o přestávce říkal, že už to nemůže být vtipnější, ale oni to v druhé části dokázali, a já měl chuť zažalovat divadlo za bolavou bránici a uslzené oči od smíchu. Tohle je filmová verze divadelní hry, která je trošku jiná, méně kompaktní, ale na vtipnosti to moc neubralo. Nepříliš bystrý Christopher Reeve, ještě méně bystrá Nicollette Sheridan, vychlastaný Denholm Elliott, hysterická Julie Hagerty...a zoufalý Michael Caine. Navíc to má velmi dobrý dabing.

Strach má velké oči (1980) (TV film)

Nádherně praštěná studiová pohádka, která stojí převážně na Ivě Janžurové aka Babě Magi, jejíž poléFky jsou nezapomenutelné. Jo, je to blbý, ale krásně blbý.

Krvavá romance (1996)

Esmeralda Villalobos je skvělá, ale děj je dost slabý, a film tak trošku nudí

Návštěvníci (1993)

Krásně bláznivá francouzská komedie, které český dabing (obzvláště hysterický Oldřich Vízner) dodává ještě spoustu bodů navíc. Další dvě pokračování už stojí za prd, ale toto je fakt skvělé.

Známí neznámí (2021)

Je to kopie, nikoliv remake. Nepřináší to nic nového. Tudíž to hodně záleží na tom, jak to herci zvládnou. A já myslím, že to zvládli dost dobře. Je tu ale problém v tom, že je to fakt kopie. A když jsem viděl italský originál, koukám vlastně jen na verzi předabovanou do českoslovenštiny.

Soul Kitchen (2009)

Dostal jsem tip, že by to mohlo být něco jako Šéf. Pohodový, mile vtipný film o vaření a jídle. Bohužel film vypadá spíš jako když vaří Sapík s Babicou. Zajímavé ingredience i vcelku zajímavý, i když nijak originální nápad, ale zoufale to nedrží pohromadě. Některé scény a chování postav vůbec nedávají smysl, jako kdyby tak třetina filmu zůstala ve střižně. Když už se v tom eintopfu objeví zajímavá scéna, je předvídatelná a buď zbytečně natažená, nebo naopak useknutná. Škoda, přeškoda.

Top Gun: Maverick (2022)

Děj je jednoduchý, nerealistický a předvídatelný. Ale koho to kurva zajímá?! V rámci žánru dostanete všechno měrou vrchovatou - rebelující hrdina, který překoná své trauma, namachrovaný hlášky, tým držící při sobě, láska, spousta jasných i skrytých vtípků, skvělá hudba... od první vteřiny vás to zatlačí do sedadla, a dvě hodiny uběhnou tak rychle, že ani nepomyslíte na hodinky. Za mě pět plnotučných hvězdiček... a jednu navíc za Jennifer Connelly :-)

Bažina - Rojst (2018) (série)

Netflix ty seriály seká jak Baťa cvičky, což se logicky podepisuje na kvalitě. A to je případ i téhle polské detektivní minisérie. Nápad to asi nebyl špatný, ale přílišná snaha o napodobení True Detective a částečně Twin Peaks, a šedivé atmosféry ve stylu Pout či Bezvědomí, narušuje účinek. Působí to pak příliš roztahaně a roztěkaně. Takže vlastně ani není jasné, jaký příběh chtěli tvůrci vyprávět, a konec je přliš násilný a prázdný zároveň. Tři hvězdičky jsou tak akorát.

Ad Astra (2019)

Především je nutné říct, že upoutávka klame, a láká tak na jiný druh filmu, než to skutečně je. Ad Astra je spíše psychologické meditativní drama, nikoliv akční vesmírná sci-fi, jakou slibuje ukázka. Dějově sice film není nic objevného, ale má to potenciál. Jedná se kombinaci Vesmírné Odysey a Solarisu, možná trochu i Interstellaru. Bohužel scénář je nedopracovaný a dějově řídký, a snaží se to dohnat krásným vizuálem. To se ale daří jen částečně, a to ještě spíše rušivě. A tak posloucháte dumajícího Pitta, a k tomu sledujete efektní, ale zbytečné a někdy i rušivé, či dokonce směšné scény. A postupně se začínáte víc a víc těšit na konec. A když to konečně doklopýtá do finále, tak už je vám to víceméně jedno. A to je škoda. Mohl to být velmi dobrý film, a s tím vizuálem, který musel být sakra drahý, to mohla být pecka. Takhle jsou to hodně upachtěné tři hvězdičky.

Není čas zemřít (2021)

Je to nevyvážené, zmatené a rozvleklé, jako kdyby scénář psaly dvě party, které spolu nemluvily. Akční scény jsou fajn, i když občas až moc přehnané, ale jsou bohužel zahlušené melodramatickými žvásty alá Ulice. Už přítomnost Léy Seydoux je varující. Unylá nanynka která neumí hrát. K tomu extrémně ošklivá transka Lashana Lynch, která toho hereckého talentu také moc nepobrala. Plusem je kamera, která pokud měla co snímat, tak byla výborná. A krátká účast Any "Joy" de Armas, která je roztomilá i když se pere. Ale celkově jsem z toho měl dojem, že to pořádně nebavilo ani většinu účinkujících. Nejsem bondofil, bondovky jsem začal pořádně vnímat až s příchodem Pierce Brosnana, a Skyfall považuju za nejlepší bondovku ze všech. Ale tohle je rozvleklá nuda, která mimochodem v některých scénách vykrádá další filmy a dokonce i počítačové hry, a bude velmi těžké z toho bahna vybřednout. Navzdory názvu je myslím čas nechat Bonda zemřít.