Troodon

OUROBOROS

homepage

• 6.1.2019  01:50
    Kmotr (1972)

Neschopnost autorů scénáře vytáhnout z knihy pro film to podstatné. V důsledku toho pak na důležité věci nevyšel prostor a naopak některé dějové linie byly vlastně na škodu. A taky věřím, že divák neznalý předlohy se může sem tam ztrácet, neboť je tam spousta nedořečených a nelogických momentů. Ovšem závěr filmu dokonalý...

• 16.11.2018  14:25
    Želvy ninja (TV seriál) (2003)

Lidi, jestliže chcete kritizovat tuhle seriálovou verzi TMNT za to, že se dějem odchyluje od verze z roku 1987, potom jste úplně mimo. Právě tato verze z roku 2003 je nejvěrnější a nejzdařilejší adaptací původní komiksové řady od Eastmana a Lairda. Boha.

• 8.10.2018  20:20
    Cesta do Indie (TV film) (1998)

Miluju to, ta atmosféra dílo prostupující je neuvěřitelná. A samozřejmě skvělý, podmanivý komentář Igora Chauna...

• 2.8.2018  20:56
    Hodina vlků (1968)

První polovina má docela pomalé tempo, to je ale jen příprava na šílenství, které přichází potom. Geniální artový horor, který ve mně vyvolával hodně niterné pocity. Scéna s dítětem absolutní panická hrůza. Zatím můj nejlepší Bergman.

• 4.6.2018  20:31
    Doktoři (studentský film) (2013)

Slarque: Slyšel jsi někdy "Dogma 95"? :)

• 3.6.2018  22:05

K popření svých hodnot a tím i sebe sama stačí velké množství zoufalství a beznaděje. Proměna z odlehčené a místy až komediální podívané v mrazivou bezmoc naprosto přirozeně, ale přitom razantně a nekompromisně.

• 2.6.2018  14:09
    Štěstí (1965)

Film se vyznačuje výrazným barevným vizuálem. Střídající se pestré barvy jako reakce na dění ve filmu je možná nápadité, ale nepřerazí četné problémy, které Štěstí má. Agnes Varda se v určitých scénách (jmenovitě například rodina v přírodě) snažila navodit příjemnou, romantickou, veskrze pohodovou atmosféru. Troufám si tvrdit, že taková atmosféra by měla být pro film stěžejní, aby mohl vyplynout onen kontrast mezi evidentním štěstím, které přináší rodinná pohoda a láska (to vše sevřené v mantinelech společenské morálky), a vlastně dost závažnou otázkou společenských tabu, průchodu přirozenosti člověka, lásce k více osobám najednou atd.

• 8.4.2018  17:06
    Love (2015)

Přes svoji vizuální okázalost vypovídá Love o prázdnotě a bezúčelnosti lidské existence. Ocenil bych možná ubrat trochu ze sexuálních scén (které tvoří asi polovinu stopáže) a více rozvést dramatickou stránku filmu. Každopádně mě Gaspar Noé hned napoprvé přesvědčil o svých nesporných režisérských kvalitách.

• 4.4.2018  22:32
    Out (2017)

Film si po celou svoji stopáž pohrával s různými polohami - sociálním dramatem, bizarností, komedií, meditací... Víceméně na mě všechny polohy zafungovaly. Perfektní mix zvuku a dost dobrá kamera.

• 13.3.2018  11:20
    V. Smilstvo (studentský film) (2015)

Dobře vybudovaná atmosféra a originální styl. I přes několik unáhlených střihů dílko hodnotím velmi pozitivně. Odpady! jsou dle mého mimo.

• 13.3.2018  11:12
    Different (amatérský film) (2013)

Tento film bych nazval spíš artovým videoklipem. Velice povedeným artovým videoklipem. Od Dominika jsem zhlédl všechny dostupné filmy a Different je jednoznačně nejlepší. Chválím práci se světlem a kamerou, téma ve mně rezonuje, takže trefa do černého.

• 10.3.2018  13:47
    Velké kozy na Havaji (1987)

Kdybych hodnotil zážitek z projekce v rámci Festivalu otrlého diváka, bylo by mé hodnocení na úplně opačné straně spektra. Ten film je svojí debilitou sám o sobě vtipný, ale korunu tomu dodal perfektní živý dabing v podání pořadatelů festivalu. Já tu ale přece jen budu za suchara - ten film je prostě extrémně špatný a vyšší hodnocení si nezaslouží, ani za to skvěle hozené frisbee.

• 10.3.2018  00:55
    Chamraď (2017)

K

• 4.3.2018  09:31
    Nemilovaní (2017)

Zvjagincevova mrazivá poetika se vám zaryje pod kůži. Jeho síla spočívá v tom, že vybudovanou atmosféru zvládne udržet po celou stopáž (127 minut), a do toho si ještě pohrávat s úsměvnými prvky. Dále je nutno zmínit, že film je po formální stránce naprosto precizní.

• 11.1.2018  14:09

Veskrze lyrický film. Kar-Wai Wong je umělec, který má neskutečně zajímavý a ojedinělý audiovizuální styl. Je mi líto, že jsem na Dong xie xi du nebyl lépe naladěný, protože bez správného přístupu se budete hodně nudit. Děj je nepřehledný, dělalo mi problém se dobře orientovat v postavách, a nezachránil to ani způsob, jakým Kar-Wai Wong pracuje s obrazem (jsem fanoušek). Film obsahuje filosofické myšlenky a paralely se situací předání Hongkongu Číně, bohužel pro mě byly většinu času skryty za tou zoufalou nudou. V tomto případě dokážu pochopit jak nejvyšší, tak nejnižší možné hodnocení. Já se tedy prozatím přikláním k průměru.

• 19.8.2017  17:00
    Amadeus (1984)

Pokaždé, když sleduji úvodní scénu, kdy je Salieri nesen na nosítkách za doprovodu Mozartovy hudby, pociťuji, že se mě dotýká něco nadpozemského. S jistotou mohu tvrdit, že sice Mozart výrazně obohatil Formanův film, nicméně stejným dílem obohatil také Forman Mozartovu hudbu.

• 15.8.2017  01:12
    Stalker (1979)

Velké celky v naprosto nekonečných záběrech. Nejdřív rozčarování, postupem času úplná hypnóza a přistoupení na pravidla "Tarkovského filmařské Zóny".

• 15.8.2017  01:07

Dost možná bych se znovu zamyslel nad klasifikací "dokument" vzhledem k počtu zinscenovaných scén, ale popravdě nechápu, proč se to tolik řeší. Ostatně... Svět podle Daliborka má velmi cennou výpovědní (dokumentární) hodnotu, byť se většinu filmu tváří jako pouhá sranda, dokonce sitcom. Uznání Vítu Klusákovi za zpracování a hlavně za odvahu vypustit takovou kontroverzní záležitost do světa.

• 31.1.2017  16:36

První scéna mě na film navnadila. Hudba působila dobře psychedelicky, ale potom to šlo do háje. Není to horor, není to art, nevypadá to ani jako experimentální bizár. Vlastně vůbec nevím, co to je. Přiznávám, že jsem film nepochopil.

• 31.1.2017  15:06

"Pyšný hrad stál na tomto bezútěšném místě. Jeho osud byl spjat s touhou smrtelníků po moci. Zde žil válečník, silný, ale oslabovaný ženou, hnán k tomu, aby platil daň krvavému trůnu. Ďáblova cesta vždy vede k záhubě." Krvavý trůn je svojí atmosférou a vyzněním vážně bezútěšný, ale v tom nejlepším slova smyslu. Dlouhé záběry na hrad a krajinu zahalenou v mlze tomu jasně nahrávají. Více v mém Deníčku.

• 27.1.2017  18:19
    Pustina (TV seriál) (2016)

Technicky naprosto dokonalé atmosferické dílo. Jsem rád, že v českých končinách vzniklo něco takového. Záběry na rozkopanou pohraniční "pustinu", omlácenou omítku na domech z dob socialismu a obličeje plné napětí a nešťastného životního údělu - deprese v té nejsyrovější podobě. Chvíli mi trvalo, než jsem se plně vžil do příběhu a osudů postav, ale jakmile se seriál přehoupne do druhé poloviny, začne celé dění dramaticky gradovat. Přece jen tu máme kvalitní filmaře a herce, to potvrzuje Pustina.

• 23.1.2017  15:13

V souvislosti s tímhle v zásadě zdařilým dokumentem doporučuji zhlédnout několikadílný cyklus besed s českými autisty (mimo jiné i hlavními protagonisty filmu) "Přicházíme v míru" v rámci Duše K.

• 23.1.2017  14:46
    Psycho (1960)

Psycho výborně pracuje s dávkováním délek záběrů v dramaticky vypjatých scénách (příjezd do Bates Motelu, koupelnová scéna, schodiště). Díky správnému střihu delších a kratších záběrů dosahuje (s dokonalou hudbou) čisté esence napětí a následné gradace.

• 6.12.2016  23:52
    Ring (1998)

Ačkoliv jsem už dříve viděl americký remake, Ringu jsem si náležitě vychutnal. Po velmi dlouhé době jsem konečně zažil to příjemné hororové mrazení v zádech, a i když americká verze více vysvětluje dění ve filmu a využívá více technických hororových prostředků k navození strachu, japonské atmosféře a prostředí se nic nevyrovná.

• 20.3.2016  12:42
    Hellsing (TV seriál) (2001)

Temná atmosféra, podivná hudba a bizarní postavy - to všechno dělá z Hellsingu unikátní anime, které je mi velmi sympatické. Líbí se mi celková stylizace do hororového prostředí a hudba je parádní (u anime jsem nejspíš neslyšel lepší opening). Mám ale jeden zásadní problém, který mi brání dát plný počet hvězd - Hellsing má problém udržet si nějakou pevnější dějovou strukturu. Neprobíhá tu příliš výrazný vývoj postav, spíš přešlapování od ničeho k ničemu. Tento chybějící prvek mi úspěšně znemožňoval ponořit se do příběhu, jak bych mohl. A to je škoda, jelikož potenciál tam je. Hellsing stojí a padá na postavě Arucarda. Osobní kouzlo tohoto sympatického upíra je ohromné, na maximální hodnocení ale nestačí.

• 22.11.2015  12:00
    Doctor Who (TV seriál) (1963)

Jestliže se pohybujete alespoň trochu ve světě geeků, nemohli jste nezaznamenat prudký nárůst popularity britského sci-fi Doctor Who. Drtivá část velmi aktivního fandomu se k tomu dostala skrze obnovené série (na ČSFD jako Pán času), a já nejsem výjimkou. Tedy, možná z části ano. Sice jsem se nejdřív pokoušel o zhlédnutí první epizody obnovených sérií z roku 2005, nicméně mě to vůbec nezaujalo. Až po velmi dlouhé době jsem se odhodlal vyzkoušet to, co stálo na počátku tohoto kultu, a pustil jsem si první část první epizody první série s prvním Doktorem. A už rozumím tomu, jak tenhle seriál mohl přežít přes padesát let. 1. Doktor (1963-1966) – Ačkoliv jsou mnohdy příběhy poněkud naivní a občas, nebál bych se tvrdit, až hloupé, jsem se díky prvnímu Doktorovi a jeho skvělým společníkům (vůbec nejvíce jsem si oblíbil Iana, Barbaru a Stevena) dostal do tohohle skvělého univerza. Nevrlý a netaktní stařík, který je v jádru obětavý dobrák, mě okouzlil. Nevýhoda je, že se od prvního Doktora ztratilo poměrně velké množství příběhů, takže jsem byl častokrát odkázán pouze na rekonstrukce. Nejoblíbenější příběhy: 1. série – The Keys of Marinus, 2. série – The Time Meddler (Perfektní epizoda, poprvé potkáváme dalšího Pána času, zástupce Doktorovy rasy – Mnicha) 3. série – The Celestial Toymaker (Škoda, že se většina částí ztratila, Nebeský hračkář je výborný nepřítel) 4. série – The Tenth Planet (Že se musela ztratit zrovna regenerační epizodu. Alespoň k tomu máme ale animovanou rekonstrukci). 2. Doktor (1966-1969) - Po regeneraci prvního Doktora jsem nevěděl, co si o tomhle podivínskému "vandrákovi" v žaketu myslet. Velmi rychle jsem si ho ale zamiloval, dokonce, co se týče oblíbenosti, u mě předběhl jeho předešlou inkarnaci. Při sledování jsem obdivoval jeho schopnost předstírat, že vlastně není vůbec inteligentní, jen, aby získal výhodu překvapení. Epizody tu mají o něco větší spád i myšlenku, akorát je velká škoda, že se opět nedochovalo velké množství dílů. Nejoblíbenější příběhy: 5. série - The Evil of the Daleks (Druhý Doktor, Dalekové a viktoriánská Anglie - splněný sen!), 6. série - The Tomb of Cyberman (Úplně chápu Matta Smithe - je to jeden z jeho nejoblíbenějších příběhů DW), 7. série - The War Games (Naprostý úžas!). 3. Doktor (1970-1974) - Popravdě jsem byl hodně zvědav, co nového přinese další Doktor a především barva seriálu Doctor Who. Se zklamáním musím říct, že toho mnoho nebylo. Většina epizod je zaměřena primárně na akční složku (sám Doktor často používá bojová umění), Tardis je nepoužívána (nebo jen minimálně) a celkově se vytratil ten pocit, který doprovázel mé sledování DW. Co se týče samotného Doktora, docela jsem si ho oblíbil, nicméně netáhne už tolik jako jeho předchozí inkarnace. Nejoblíbenější příběhy: 7. série - Doctor Who and the Silurians, 8. série - The Daemons, 9. série - The Time Monsters, 10. série - The Three Doctors, 11. série - The Time Warrior /Komentář je průběžně aktualizován, více v mém Deníčku/