16 let s alkoholem (2003)

Nevím, kde se tu vzalo srovnání s Mechanickým pomerančem, jistě by se dalo najít více filmů kde někdo zmlátí hlavního hrdinu a třeba by se protl i něčím jiným, než tímhle. Sixteen Years se ubírá zcela jiným směrem a to úvodní rozbušce zloby a nenávisti - mezilidským vztahům. Jeho pojetí mi však přišlo velmi toporné a místy velmi složitě našroubované, až celý smysl tohoto filmu nějak vyšuměl do ztracena spolu s neustále upadajícím tempem.

Desatero přikázání (1956)

Kdy už se odhodlat ke shlédnutí tohoto veledíla, než o Vánocích. De Mille na to jde velmi divadelně již od úvodního autorského slova před oponou, kdy divákovi přislíbí pauzu. První polovina, zabývající se Mojžíšem - civilistou je mnohem více záživná, než když se Cecil pustí do svého afektovaného pojetí víry ála Amerika, kde všichni neustále padají na kolena, pronášejíce velká slova. A přibližně každých 30 minut se na obrazovce shromáždí neskutečný počet tanečnicc a předvedou nějaké číslo - záminky jsou různé:) Heston a Brynner jsou dobří, efekty na tu dobu asi celkem 2012kové. Délka překvapivě ani nevadí...ale Hebrejci teda chudáci dopadli komicky.

Letec (2004)

Excelentně nasnímaný opus, jehož emocionální naléhavost zůstala na zemi, zatímco Leonardo se vznášel v oblacích.

Osudový dotek (2004)

Velmi, velmi zákeřný film. První půlhodina vás prostě musí zaujmout, je emočně vyhrocená, nepředvídatelná a navnadí vás na očekávání psychologické studie člověka formovaného brutálním okolním světem, utíkajícím do hloubi svého podvědomí. Prdlajz! Bum bác a pobíhá tam voňavoučký Ashton Kutcher, vykazující svým chováním jednu logickou botu za druhou (dávajíc tak najevo, že jestli se někdo ztratil v cestování časem, tak to byl scénárista) a vy na konci zjistíte, že bohužel film žádný smysl nemá. Teda ano - necestujte časem, děti! No, ale kdo na to má dneska čas, že...Postupně do hajzlu jdoucí zábavnoblbost.

Babel (2006)

Zdaleka nejslabší Iňárritu, aneb pokud už vyjímečně dvakrát vlezeš do té samé vany, potřetí již zaručeně bude špinavá. Herecké obsazení je sice jmenovitě z celé "trilogie trilogií" nejsilnější, ovšem Cate Blanchett se pouze nekomfortně proleží celým filmem, Bradovi to sluší, ale pouze na nevýrazném partu...jak je film dobrý po stránce řemeslného provedení, tak scénář již nese značně zhrublé rysy třikrát nastavovaného čaje a tak na veskrze nezajímavé dějiství marocké a mexické je přilepeno něco zajímavější konání japonské, pohříchu ovšem zcela nerozvedené, i při nadmíru nadsazené stopáži, na kterou se dal snad jen zázrakem natáhnout takhle plytký děj. Slabé 3* a příště prosím by to chtělo už jiný koncept filmu (a to prosím ne, že se přidá čtvrtý pár/podivín).

District 9 (2009)

Districtu 9 chybí jedna jediná podstatná věc: Jakýkoliv silný okamžik, postava, děj. K čemu pak ta relativně minimalistická výprava kolem, pseudodokumentární podoba a vojáci rozprskávající se na kousíčky.

Malá Miss Sunshine (2006)

Stereotyp a klišé si zde podávají neustále ruce. Aby se vysmály samy sobě? Bohužel ne vždy je tomu tak a tudíž se pouze neoriginalita situace zdvojnásobí. Tatík-motivátor, syn-puberťák, dcera (ne)nadějná "modelka"... Snad jen znalec Prousta se vymyká dosud známým formulím a ani rozverný děda neurazí (což asi překvapilo některé lidi natolik, že mu dali radši Oscara). Celek, začínající jako variace na a(A)merickou krásu se postupně zvrhává v jakousi simpsonoidní oslavu rodinné pospolitosti. Nejlépe film vystihuje jeho samotný závěr: slibně rozběhlá taneční "baby-slut" scénka se změní v gumpovskou oslavu vyjímečnosti průměrnosti... ideu bych skousl, podání však už nikoliv. Slabé 3*

Equilibrium (2002)

Námět, který by si zasloužil poněkud epičtější zpracování, temnější úpravu a nějaký další silný element k Baleovi. Nevyužitý potenciál...

Parque vía (2008)

Filmová siesta. Někomu se nemusí líbit, ale potěší, neurazí a místy i úsměv vykouzlí.

Veřejní nepřátelé (2009)

Michael Mann mi připravil poměrně velké zklamání. V podstatě velmi podobně schéma příběhu jako Heat, akorát změlčené a plytce natáhlé na dvě hodiny a půl v podstatě ničeho. Johnny Depp je bezpochyby vynikající herec, ale zde mi nesedí ani trochu. Romantický gangster je tak sladký, že nemůžete nefandit (opět) famóznímu Christianu Baleovi. Ten sice nedostává mnoho prostoru (což by bylo záhodno), ale potvrzuje, že momentálně nikdo lepší formu nemá. Co dále drží film, jsou akční scény, které jsou bezchybné - obvzláště naháněčka v nočním lese. Po druhém shlédnutí: Dalším výrazným neduhem je digitální kamera, která místy ze scény dělá ateliérový snímek z lepšího mobilního telefonu.