Pozadí událostí - Rošády (2022) (epizoda) odpad!

Mám takový neodbytný pocit, že si s námi právě trio Jarchovský - Hřebejk - ČT vytřeli pozadí. Přiznám se, že obvykle nehodnotím, když nevidím dílo celé, ale tady slovy Christopha Waltze z Djanga "nešlo odolat" a nedat odpad. Nic horšího jsem totiž pravděpodobně v životě neviděl. Dalo se očekávat, že příběh bude slabina, jak je u Jarchovského scénářů, které se neopírají o Šabachovu předlohu, zvykem. Ale hrozné bylo úplně všechno! Herci působili, že hrají na sedativech, když svým neherectvím "zaujala" především - a vrchovaté antipatie sklízí - Martha Issová. A ne, vážně seriál nerozproudil žádnou diskuzi, vyjma diskuze o tom, jak může něco tak špatného vzniknout v produkci veřejnoprávní televize.

Ruce v záruce (2022) (TV film)

Kdyby ta survivor pasáž byla delší na úkor okrajových, nezajímavých dějových linek, a hlavně uvěřitelněji navléknutá, mohlo to být konečně dobré. Bohužel většinu stopáže zabral typicky vejdělkovský barvotiskový svět, který mě moc nebaví.

Slovo (2022)

Jak tu někteří píší, ke škodě celého filmu to občas sklouzává k artové manýře. Tou ale nemám na mysli sergioleonovské dlouhé záběry bez střihu, nebo detaily tváří a jejich pohnutí. Pár scén by se asi dalo vynechat a celý film mohl skončit o 10 minut dříve (po scéně v kuchyni). Zbylé dvě, tři scény už byly navíc a zbytečně doslovné.

Tajemství staré bambitky 2 (2022)

Mně se tedy ukrutně nelíbil ani první díl, natož to včerejší pokračování plné karikatur postav, které deklamují hloupé texty tahající za uši, a infantilních přeřeků coby laciné náhražky humoru. Asi 2 docela dobré gagy, toť vše. Princezna, tedy pardon královna, je ztělesněním single čtyřicítky, které ujíždí vlak (korektní mluvou "nemá štěstí na chapy"). Řekl bych, že právě toto bude cílová skupina tohoto výtvoru. I když se to snaží tvářit děsně moderně (a v těch dvou zábavných momentech se to i docela povedlo), tak celkové vyznění je korektní, protivné a pokoušející se diváky vychovávat, a to včetně těch nejmenších: viz debata nad tím, kdo nejvíc vydělá a školometská Klusova replika, že ten, kdo se nejvíc učí...?!? Nebudu už mluvit o tom, že režie je odfláknutá, že celý film někam stále pospíchá, jako by tím chtěl zakrýt plytkost příběhu i jednotlivých postav. Zastavím se ale ještě u jedné věci: a to u absence nadpřirozených bytostí, či kouzelných předmětů, které obecně žánr pohádky definují. Pravda, vyskytoval se tam jakýsi kouzelný hrnec, ale spíš v roli rekvizity, která neměla pro rozuzlení příběhu žádný podstatný vliv a byl tam asi jen kvůli snaze o "vtipnou" narážku na kauzu šmejdů s předraženými hrnci. Přitom už název evokuje, že tím zázračným artefaktem by mohla být ona tajemná bambitka, ze které se ale nakonec vyloupne zas jen bambitka úplně obyčejná. Což mě nabádá, abych začal filozofovat o tom, proč nadpřirozeno a kouzelné rekvizity poslední dobou z pohádek mizí...no ale to by bylo na delší povídání. Totiž, asi to nebude úplná náhoda, ale nechť si o tom každý příjemně zamudruje sám :)

Prvok, Šampón, Tečka a Karel (2021)

V některých scénách z natáčení jsem si připomněl Burtonova Ed Wooda, kde se ale právě dokonale podařilo to, na co "Prvok" jen aspiroval - to je spojení komediálního žánru s dramatem, které diváka chytne za srdce. To se Hartlovi nepovedlo, čímž pádem z filmu zůstala jen taškařice s několika povedenými gagy, avšak s větší než malou dávkou kýče (příběhového i obrazového).

Zátopek (2021)

Pro mě bezesporu jeden z nejlepších českých filmů všech dob a moc nechápu zdejší filmové znalce, mezi něž se nepočítám, proč tak škudlí s pátou a někteří dokonce i se čtvrtou hvězdičkou! Protože k dokonalosti, a tedy k 100% filmovému Zátopkovi moc nechybí: určitě ne výborný scénář čerpající z pohnutého životního osudu, humor, skvostná výprava, vynikající soundtrack...to vše korunované brilantním Neužilovým hereckým výkonem. Jediné, co by se dalo vytknout, je občas ne zcela přehledné přepínání mezi dvěma časovými rovinami. Na druhou stranu samotná dějová linka s návštěvou Rona Clarka dodává filmu druhý plán, oživuje ho a poskytuje další úhel pohledu na Zátopkovu osobnost a v jedné ze závěrečných scén možná i recept na jeho úspěchy. Při svém slavném maratonském vítězství nosil Zátopek číslo 903 a já tomu filmovému dávám 93%.

Karel (2020)

Civilní dokument o stárnoucím věhlasném umělci, jehož vyznění změnila fatální diagnóza. Možná by bylo zajímavé vědět, proč vlastně Gott souhlasil s natáčením, i když už věděl, že bude o jeho "odcházení" nejen ze scény, ale i ze života. Hrála v tom roli jeho žena, snaha zabezpečit ji a své dcery po svém odchodu...? Ať už to bylo jakkoli, každopádně po celou stopáž tohoto voyerství na sobě nenechal znát ani náznak nelibosti, což bylo ostatně v souladu s jeho celoživotním krédem "rozdat se fanouškům". Každopádně výsledek je poutavě civilní, nepouští se do morálních odsudků, ani nijak zvlášť hlavního hrdinu nekonfrontuje s jeho "poklesky". Nebylo by to k ničemu, protože Gott ze sebe nedělá morální vzor a připouští, že s režimem uzavřel kompromis. Takže ti, kdo si myslí, že Gott kolaboroval, protože neemigroval, a dokonce si dovolil dál zpívat, budou asi dokumentem zklamáni. Sovětské impérium by se totiž určitě zhroutilo o 20 let dříve, kdyby to neudělal a ukázal mu záda...