lemonova

Slovensko
Poirotova platonická sekretárka

<< předchozí 1 2 3 4 8 14 21 27
    • 25.5.2019  11:56
    Hra o trůny (TV seriál) (2011)

Tak som si aj ja pozrela Hru o tróny. Dlho som sa jej bránila. Urobila som to v čase, keď už uzreli svetlo sveta všetky série, preto som mala možnosť sledovať príbeh kontinuálne bez prerušenia. Môj komentár obsahuje spoilery, preto odporúčam ďalej nečítať tým, ktorí sa na Hry iba chystajú. Každopádne ich v tom podporujem :) Práve preto, že som seriál videla na jeden dych, nebola som záverečnou sériou ani šokovaná, ani sklamaná. Pocit sklamania pripisujem buď nepozornosti, nepochopeniu, prípadne tomu, že ak niekto sledoval prvú sériu pred ôsmimi rokmi, mohol zabudnúť mnohé veci a mnohé ho potom prekvapili. To, že sa Daenerys stane šialenou kráľovnou, bolo totiž zrejmé už od začiatku, hoci v jej vývoji to prichádzalo veľmi postupne a tieto črty sa rysovali pomaly. Ale boli zjavné.. V skutočnosti ju nezaujímalo nič iba železný trón. Ani láska túto žiadostivosť nemohla prekonať. Koniec bol teda možno krutým, ale logickým vyústením udalostí. Pre mňa ako kresťana bolo tiež zaujímavé sledovať, že celý fantastický svet bol akousi snahou o reálny obraz ľudstva ako takého. Bolo v ňom veľa protikresťanských momentov (napríklad to, že morálnu bezúhonnosť bránili iba náboženskí fanatici a to veľmi krutým a hlúpym spôsobom. Inak sa morálne prehrešky za prehrešky nepovažovali bez ohľadu na to, či boli protagonisti kladnými alebo zápornými postavami) Na druhej strane som však vnímala aj slabý náznak kresťanského chápania sveta v schopnosti odpustiť (Bran Stark) aj v schopnosti meniť sa k lepšiemu (Jamie Lannister, Sandor Clegane) A napriek snahe byť čo najrealistickejším, Hry zostávajú sčasti aj rozprávkou pre dospelých, pretože tu máme hrdinov vždy stojacich na strane dobra (Aegon Targaryen, Tyrion Lannister, Jorah Mormont..) a tiež záporných "hrdinov" (Joffrey Baratheon, Malíček, Ramsay Bolton..) Najväčiu skupinu však tvoria charaktery rozporuplné, nevyspytateľné, v ktorých raz prevládne démon a inokedy svedomie (Theon Greyjoy, Arya Stark, Stannis Baratheon...) Seriálu je možné veľa vytknúť: najmä niekoľko nepochopiteľných scenáristických nezrovnalostí (ku koncu sa odrazu hrdinovia dostali z bodu A do bodu B oveľa rýchlejšie, pretože si to dej vyžadoval.. a pod), najviac mu však vyčítam úplne zbytočnú surovosť a otvorenosť v zobrazovaní nielen násilia ale tiež sexu. Príbeh to nepotreboval a tento kalkul sa možno niekomu páči - hodnotu toho, čo vidíme, to však znižuje. Preto nemôžem hodnotiť maximálnym počtom hviezd. Za to, ako ma však zaujal až do konca, nemôžem hodnotiť nižšie. :)

• 7.5.2019  22:14

Napriek tomu, že sa prakticky celý život venujem umeniu, na tento artový počin asi nie som dostatočne umelecky vybavená, málo mi to myslí, alebo jednoducho naň nemám patričné vzdelanie.. Naozaj neviem. Nech už obsahuje akúkoľvek skrytú hodnotu, obávam sa, že v mojej mysli prevažujú skôr pocity znechutenia nad podnetmi k zamysleniu. Ak mal byť film metaforou, poprosím nejakú osvietenú dušu, aby mi ju vysvetlila. Ďakujem...

• 1.5.2019  11:59
    Philharmonia (TV seriál) (2019)

To je, ako keby som ja išla nakrútiť seriál o požiarnikoch... Ale prepáčila by som úplne nereálne vykreslenie hudobného sveta, keby hlavní hrdinovia vzbudzovali aspoň minimálne sympatie.

• 24.4.2019  23:03

Štúdio Laika opäť nesklamalo, hoci Kubo zatiaľ ostáva pre mňa neprekonaným čo sa týka príbehu.. Yeti stavil na dobrodružstvo a vtip. To prvé sa mu podarilo na jednotku, to druhé ma až tak do kolien nedostalo, hoci zopár scén bolo brilantných. Trochu ma mrzí, že už aj rozprávky vstrebávajú súčasné trendy názory (správne ženy verzus agresívni muži a pod.) Myslím, že rozprávky sú krásne, ak ostávajú nadčasové, ale to už musím nejak vstrebať aj ja. Ale čo tam už po tom.. užila som si to. :)

• 13.4.2019  22:47
    Surfařka (2011)

Je to predovšetkým krásny inšpiratívny a tak nefalšovane dojímavý príbeh.. Hoci mi v ňom všetci na čele s Bethany pripadali až neuveriteľne dokonalí v zvládnutí tohto ťažkého bremena, neprekážalo mi to, ani to neubralo na jeho vierohodnosti. Áno. S vierou a láskou sa dajú prekonať aj tie najhrozivejšie životné vlny.

• 13.4.2019  19:36

Film, ktorý síce nie je ničím prevratný, ale mne je mimoriadne sympatický. Krásne Taliansko v kombinácii s takýmto milým obsadením pôsobí relaxačne. Netreba však očakávať viac... :)

• 8.4.2019  14:55

Krásna detektívna rozprávočka s pozoruhodnou atmosférou a mimoriadne sympatickými postavami. Typická dobrá klasická disneyovka, pri ktorej máte radosť z každého ťahu štetcom a z každého rozkošného detailu. Škoda, že nie je dlhšia... :)

• 6.4.2019  15:38

Ako to, že mne, fanúšičke animovaných rozprávok a Sci-Fi, tento poklad unikal tak dlho?? Spojenie romantického dobrodružného sveta pirátov s až lucasovkým poňatím bol geniálny nápad. Vznikol tak neskutočne podmanivý svet, pri ktorom máte pocit, že sa odohral dávno a zároveň v budúcnosti. Je to síce celé také hybridne zkonštruované, ale na mňa to fungovalo dokonale. Navyše príbeh prakticky nemá hluché miesto, má našlapané od prvej Jimyho divokej jazdy až do poslednej scény. Bravo! A čo tie hodnotenia?? Nechápem, toto bola čistá radosť a fantázia!

• 4.4.2019  17:01

Pre mňa veľmi prázdny bezvýchodiskový, na pohľad pozlátkovo natočený film...

• 3.4.2019  09:34
    Big Eyes (2014)

Najsmutnejšie je, že už ani nemôžem napísať, že ide o veľké sklamanie. Akoby sa to samotnému Burtonovi ani nechcelo natočiť. Mám pocit, že čím civilnejší a obyčajnejší materiál v rukách má, tým viac je bezradný. A Dannyho Elfmana som tak isto nespoznávala, žiaľ nie v dobrom slova zmysle. Napokon som to dopozerala kvôli mojej obľúbenej Amy.

• 31.3.2019  17:44

Dokonalá a rozkošná Jana Hlaváčová. Škoda, že sa film žánrovo príliš lacno zlomil na "venkovskou veselohru." Ona totiž dodala príbehu správnu dávku šmrncu aj záhady. Zvyšné herecké osadenstvo tiež skvelé, ale práve prítomnosť týchto postavičiek rozbila tú faustovskú atmosféru. Aj tak však ide o podarený film.

• 10.3.2019  20:05

Obsahuje spoiler. Niektoré momenty filmu boli až príliš "výchovné" (napríklad scénu, v ktorej pracujúci na poli prerušia prácu a mlčky hľadia na Dona Shirleyho, podfarbenú za srdce berúcou hudbou, by som vystrihla. Každý príčetný divák si tieto paradoxy uvedomoval aj bez podobných tlačení na pílu) Ale celkový pocit z filmu bola pre mňa čistá radosť. Užívala som si ho, bavila som sa, bola som rozčúlená, ohromená aj dojatá. Tento príbeh mal silu a na jeho konci som mala chuť zatlieskať.

• 5.3.2019  23:21

Pekné a v závere dojímavé, ale tak nejak prázdne.. očarenie z prvého príbehu vyprchalo a tvorcovia nám už neponúkli nič nové. Taktiež bolo v rozpráve veľa hluchých miest, ktoré vynikli iba ak nádhernou hudbou. Trošku sklamanie..

• 2.3.2019  21:48

Detektívny príbeh, ktorého podstatnou súčasťou bola sonda do osobného života detektíva Haysa. Tak silne prepletený prípad s vývojom tejto postavy môže byť niekomu na obtiaž, pretože sa uberá z priestoru vyčleneného pre samotné pátranie. Ak však vnímame príbeh komplexne, musíme uznať, s akou poctivosťou je toto prepojenie vymyslené aj stvárnené. Niekedy mi vadilo príliš rýchle striedanie až troch časových pásiem, a taktiež je zvláštne, že príbeh vrcholí skôr, než by sme čakali. Posledná časť mi pripadá skôr ako epilóg. Ale celkovo ma takáto sugestívna forma rozprávania vtiahla. Rada sa k tomuto seriálu vrátim.

• 18.2.2019  23:29

Epizóda, ktorá vyčnieva nad ostatnými zvláštnou réžiou aj sugestívnym vyznením. Jedna z najlepších..

• 13.2.2019  22:11
    Fargo (1996)

Mňa vlastne tento film tak zásadne za srdce nechytil.. pravdou je, že dve z hviezdičiek dávam neskutočne podmanivej hudbe a zvyšné dve tomu zvyšku. :))

• 10.2.2019  22:12
    Trhlina (2019)

Musím uznať, že niektoré momenty filmu boli veľmi silné. Dokonca tak silné, že som nemyslela na to, že sledujem slovenský thriller, ale skrátka thriller.. (neviem, či vnímate ten rozdiel, ja však áno :)) Bolo to naozaj zručne zrežírované a prepojeniu diania na scéne s hudbou tiež nemožno veľa vytknúť. Ale k ničomu to vlastne neviedlo. Čo je veľká škoda, pretože toto mohol byť dobrý film.

• 21.1.2019  20:04

Podľa mňa trochu preceňovaný film,, ktorému súčasné filmárske trendové témy trčia zo scenára ako slama z topánok. Pritom jeho "humánne posolstvo" je minimálne sporné, hoci uznávam, že aspoň bolo o čom premýšľať...

• 20.1.2019  00:02
    O chloupek (1995)

Dokonalá rozprávočka a Gromit dokonalý psík!

• 19.1.2019  00:17
    Složka 64 (2018)

Filmu sa podarilo spojiť veľmi vážnu tému na pozadí temných udalostí s prvkami nefalšovaného humoru bez pocitu nepatričnosti či trápnosti, za čo naozaj tlieskam!

• 12.1.2019  14:49

Mne pripadá kombinácia Jimiho kreácií na pokraji vkusu a rodinnej komédie s tými pravými hodnotami bizarná. Ale oceňujem nápad, z ktorého sa dalo vydolovať aj o niečo viac.. A v podstate to bolo dosť milé.. :))

• 11.1.2019  22:30
    Příběh služebnice (TV seriál) (2017)

Úplne najviac pobavia komentáre typu, ako tento seriál vykresľuje reálnu hrozbu súčasného sveta. Pričom svet speje k úplne opačnému extrému..

• 5.1.2019  21:59
    Endeavour (TV seriál) (2012)

Hmm.. Niekedy sa zamilujete na prvý pohľad a inokedy postupným spoznávaním.. Endeavour je ten druhý prípad. Spočiatku som bola skeptická poznajúc dôsledne Morsa aj Lewisa, ale musím uznať, že mi najmä Shaun Evans učaroval. Potešila aj pôvodná hudba....

• 1.1.2019  13:20

No ja neviem.... s charakterom predlohy to má málo spoločné. (Hoci dejovo je to porovnateľné) A keď si už idem s predlohou robiť, čo chcem, mal by som pridať nejakú hodnotu, ktorou tento svoj počin obhájim. Žiaľ, nijakú zvlášť zmysluplnú pridanú hodnotu som nezaregistrovala. Možno, keby som nečítala knihu, bola by som veľkorysejšia...

• 31.12.2018  21:21

Dnes sa stínajú hlavy trochu inak.. ale dokážeme si vôbec predstaviť, že by sme si nechali "iba pre principiálnosť" zoťať tú svoju?

• 30.12.2018  20:20

Niekedy si tu človek pripadá ako opustený ostrov, ale to vôbec nevadí.. Napriek všetkým varovaniam tunajších hodnotení toto bola jednoducho krása! Natočené presne v duchu starej Mary Poppins.. čo vlastne vôbec nie je trendy (takže tú modrú farbu možno v tomto duchu asi aj chápať). Hudba pestrá, herci typovo skvelí (o Emily ani nejdem hovoriť, keďže už len za ňu by som prihodila štyri hviezdičky navrch), príbeh dojímavý aj veselý (prosím vás: je to rozprávka pre deti.. nechcite od toho viac ;)) Hoci film trval viac než dve hodiny, ani môj deväťročný synovec sa nenudil a nervózne nemrvil, ako to má vo zvyku aj pri kratších a "nadupanejších" rozprávkach. Scéna vo vani ma úplne odrovnala a jediné, čo som sa na konci pýtala samej seba, bolo: Kde zostala váza??? :))) Nádherné!

• 26.12.2018  21:37

Po dlhej dobe slovenská rozprávka, ktorá ma veľmi potešila (paradoxne som ju videla až s českým dabingom, ktorý bol veľmi dobrý... hlavne Lukáš Vaculík ;))) Páčilo sa mi, že rozprávka bola plná čarov a čarovných postáv, presne také mám najradšej. Škriatok básnik bol podarený, hlavní hrdinovia odvážni a sympatickí. Škoda, že princezná viac nezasiahla do deja a že nebol príbeh ešte o niečo bohatší. Inak naozaj spokojnosť.

• 25.12.2018  11:49
    Svědek obžaloby (TV film) (2016)

Mne to prišlo tak nejak príliš snaživé... príliš sa to snažilo o atmosféru, psychológiu, snažilo sa to byť thrillerom, drámou a hlavne to chcelo byť celé ohromne záhadné. Niekedy je menej viac..

• 23.12.2018  01:00

Film, kde sa to len tak hemžilo farbami, akciou a neviem čím všetkým, a výsledkom bola jedna obrovská nuda...

• 13.12.2018  15:58

V mnohých detailoch veľmi zábavné, ale ako celok bezobsažné .. Aidan to povedal za mňa..

<< předchozí 1 2 3 4 8 14 21 27