• Krátkometrážní

Vika! (2023)

Videl som vo Varšave bez titulkov a naprawde aj bez toho, aby som rozumel niektorým slovám, vizuálne aj posolstvom veľmi krásny a dojímavý film.

Hranice (2023)

Za mňa rozhodne najlepší a najsilnejší film roku.

Zahradníci (2021) (seriál)

Nejde o samotný príbeh, ale o jeho spracovanie. Pri prvej epizóde, ktorá mi prišla trochu rozvláčna, som nevedel, či mám dať seriálu šancu, ale som veľmi rád, že som dal, kvôli spracovaniu, ktoré samotný príbeh dokresľovalo cez kulisy, vizuálne oddelené spomienky a niekoľko prelínajúcich sa časových období, ktoré boli natočené rôznymi štýlmi, od noirovej drámy, western až po drámu zo súdnej siene zo šesťdesiatych rokov. Krásne kulisy a kostýmy, výborná kamera a strih.

Posedlost (2022)

„Tí najlepší nás opúšťajú prví.“ „Preto niet divu, pátre, že vy tu stále ste.“ alebo ako jeden despotický budiškničema dokáže zničiť celú rodinu a dedinu. Za mňa mal film výborné tempo, mnoho magických alebo nevypovedaných momentov, v kine bola zima, tak to pozitívne doplnilo chladnú a krutú atmosféru filmu. Na konci filmu bola silná scéna, ako ten tučný debil večeria poslednýkrát so svojimi deťmi.

Srdcerváči (2022) (seriál)

tl;dr: napriek stereotypným postavám i prostrediu sa mi to páčilo, lebo na rozdiel od iných teen seriálov som sa s týmto vedel stotožniť. // Videl som Sex Education, Genera+ion, We are who we are a ďalšie teen seriály s queer tematikou, a toto mal byť len ďalší z nich. Taký feel good seriál. Ale pri Heartstopperovi som reval po takmer každom diele, pretože to vyzeralo ako defilé môjho života a vedel som sa stotožniť s každou z postáv. Môj bývalý boyfriend, ktorý sa bál pridať si ma i na instagrame, ten seriál vraj pozrel za noc. Mne to trvalo dva týždne, lebo som to rýchlejšie nedokázal spracovávať – a to som ten boyfriend so sebavedomím. Očividne voči emotional damage spôsobenej utajovaním vzťahu nie je odolný ani taký pašák ako som ja. Homofóbia je zločin, ale ešte väčší je tajiť lásku. To nepochopíte, kým to nezažijete.

Budujeme Slovensko - Bratislavská Dynamitka (2022) (epizoda)

Takto sa to robí, do dynamitu! Fantastický diel – nádherné zábery dopĺňa historický a súčasný kontext, odborných respondentov je viac a dopĺňajú spomienkový optimizmus lajkov. Kiežby všetky diely seriálu boli takéto: ukázať krásu, niečo naučiť a vzbudiť záujem. (Nie je tu kreditovaný, ale scenár a réžiu má na starosti Eduard Cicha)

Cruella (2021)

Originálne filmy alebo seriály som videl kedysi pred dvadsiatimi rokmi v detstve, a skoro nič si z nich nepamätám (a po zbežnom náhľade na profily tých filmov tu na čsfd sa k nim ani vracať nebudem). V tomto skvelo vystavanom kúsku bolo niekoľko scén (napr. Cruella šoféruje auto), ktoré mi pripomenuli dávno zabudnutý zážitok. Dokonca aj nesmierne sympatická postava Artieho mi prišla natoľko známa, že som si musel čeknúť, či je to postava nová alebo tiež je súčasťou prequelu (je to nová postava). Výborný soundtrack.

Myši patří do nebe (2021)

Výborná animácia. Škoda, že sa to „podlizovalo“ detskému divákovi zopár scénkami a výskaním, ktoré bolo trochu otravné. Možno práve kvôli tomu sa z toho nestane kultovka on-repeat. Český dabing skvelý (slovenský som po pozretí trajleru zavrhol, to by bolo utrpenie – shout out to dafilms, že umožňuje cez českú verziu sledovať film po česky).

Slunce v síti (1962)

Tento film je dokonalý po všetkých stránkach. Zistil som to, keď som mal 17, a nič sa na tom odvtedy nezmenilo.