Craig Ferguson: Tickle Fight (2017) (pořad)

Craig mi zlepšil náladu po veľmi ťazkom dni a to je presne, čo sa počíta. Pomalšie sa to rozbiehalo, ale od určitej doby som sa častejsie priblblo usmieval na televíziu a v určitých momentoch som vybuchol smiechom a plakal (najhoršie dizajnérske obdobie a stolček apokalypsy) a za to ti Craigu veľmi pekne ďakujem. Let me explain....

Tři billboardy kousek za Ebbingem (2017)

Toto nebude určite chýbať v mojej TOPke za posledný rok. "Najvážnejší" McDonagh s jeho svojským humorom a nezabudnuteľnými nekorektnými hláškami. Musím povedať, že to na mňa pôsobilo ešte lepšie ako V Brugách. Na druhej strane ak ste trpeli pri 7. psychopatoch ako ja, tak by ste mali odchádzať z kina tentokrát spokojný,. Casting dokonalý až na ženu šerifa. Frances McDormand budem želať všetky filmové ceny tento rok a dúfam, že Rockwell si odnesie aspoň Zlatý Glóbus, lebo ten jeho rasistický hajzel je skvelý. 9/10

Kdo se bojí Virginie Woolfové? (1966)

Som rád, že som videl túto klasiku na plátne a na starých opotrebovaných kotúčoch a so skvelým českým dabingom (určite si to dám aj v pôvodnom znení), dodalo to tomu šmrnc a ukázalo, že naozaj niektoré snímky nestarnú, keď majú čo povedať. Skvelá absurdná dráma, v ktorej sa človek stráca, nevie, čo si má myslieť a záverečná scéne všetko usadí presne tak ako to má byť. Film, ktorý ide riadne hlboko a americký sen trhá na cimpr campr. Z toho Jirí mi ešte teraz naskakuje husia koža. Kult a kvalitka 10/10

Bosch - Season 3 (2017) (série)

Stále najlepšia bežiaca kriminálka v "bedni" a vývoj a psychológiu hlavnej postavy mu proste musia závidieť aj jeho najväčší konkurenti. Naviac tvorcovia si evidentne šetria strelný prach do 4. série. Nováčikovia tiež nesklamali a najmä Paul Calderdon idúci Boschovi po krku je proste skvelý. Bosch tie kriminálne klišé podáva s takou gráciou, že má bližšie k TD1 ako televíznej zábavke typu Criminal Minds alebo NCIS a k tomu sa dokáže venovať čas aj ďaľším postavám a zabaliť to do skvelého vizuálu. Prekvapuje to niekoho pri Connellym a E. Overmyerovi (The Wire)? Bosch je presne ta látka pre seriál, kde si užívate tú partiu na policajnej stanicii, zákulisné hry.... chválabohu, že to Hollywood posral a vrátil práva Connellymu, ktorý ich predal Amazonu. 9/10.

Elle (2016)

Skvelá žánrovka od Verhoevena s ešte skvelým castom. Som rád, že sa Isabelle dostalo uznania aspoň na Glóboch. Človek ocení jej herectvo ešte viac, keď si číta, že Verhoven jej dal úplnú voľnosť pri hraní a tvorbe charakteru postavy. Provokatívne, netradičné, skvelo natočené a zahrané. Nevadí, že človek vie odhadnúť hneď, kto sa skrýva pod maskou, ale ten film na tom, ale aj tak vôbec nestojí. Som rád, že Verhoeven sa nesnaží o lacnú provokáciu typu Gaspara Noého. Po druhom zhliadnutí idem ešte vyššie. Z toho posledného úsmevu mrazí. Jeden z najlepších európskych filmov roka 2016 9/10.

Idealista (2015)

Tak toto bola paráda! Takto nejako si predstavujem investigatívnu žurnalistiku v praxi a prenesenú na filmové plátno. Niekto bude mať problém s formou (reálne dokumentárne zábery z minulosti sa miešajú s fikciou), niekto s akciou, že sa tam až toľko nedeje a hrdina nie je vydieraný, alebo v neustálom ohrození, niekto bude namietať, že je to až príliš naivné, ako sa postupne zbierajú dôkazy, pretože v iných filmoch alebo aj v realite by toto nebolo možné. Tu si tak treba uvedomiť, že hovoríme o Dánsku, najmenej skorumpovanej krajine na svete a že tam ľudia rozmýšľajú trošku inak, ako sme na to zvyknutí na Slovensku, alebo z filmov z Ameriky (režisérka, to tam krásne naznačuje pri jednej večeri hlavného hrdinu). Sila snímky ani tak netkvie v hlavnom príbehu - havarované lietadlo B-52, ktoré nieslo 4 jadrové hlavice a havarovalo v Grónsku a odkrývaní skutočností - ale predovšetkým v tých náznakoch, ktoré režisérka Christina Rosendahl načne a odpoveď nechá vo vašej hlave. - naozaj ľudí zaujíma ešte pravá žurnalistika a musia byť o všetko informovaní - kde končí práca novinára - v odhalení pravdy, či potrestaním viníkov? - potrebujú politici média alebo média politikov - v akom svete, chceš žiť a čo pre to naozaj robíš? - zákony, ktoré sú postavené tak, že za odhalenie pravdy môžeš ísť do väzenia? - nemôžeme aplikovať svoje zásady demokracie aj hodnôt do minulosti, keď doba bola iná? Proste chceme byť Idealistami, alebo niečo medzi tým, Najväčsou devízou filmu je pre mňa používanie kritického myslenia novinára a že to tu nie je úplne, čierno-biele, kde každá informácia vo filmoch je vždy správna a dovedie nás k ďalšej správnej stope a nakonci sa odhalí ta špina. Dostal som sa k tejto informácii náhodou, alebo človek, ktorý mi ju dodal sa preriekol, môže trpieť stareckou demenciou a vymyslieť si to (celá linka s Leddym), ako to môže ovlyvniť celkovú reportáž a iné dôkazy atd. Film vo vás nezanechá silné emócie po záverečnom odhalení (kde práve tie dokumentárne zábery zaistia to čaro a silnejšiu emóciu, lebo sa to v skutočnosti stalo), ale aj množstvo otázok spomínaných vyššie. Zasadenia filmu do 80tych rokov má tiež svoje čaro, používanie a pretáčanie pásiek a ostatného vybavenia novinára. No cez víkend si musím znova pustiť All the President's Men a uistiť sa či naozaj je to môj najobľúbenejší film v tomto žanri. Herecky určite, príbehovo a spracovaním tu už si nie som až tak istý. 10/10

La La Land (2016)

Je to taká muzikálová 500 days of Summer. Celý čas som sa pohyboval niekde medzi 7-8/10. Má to svoje momenty, ako aj veci, čo sa až tak nepodarili, ale tá posledná 10 min. ma tak rozobrala a vyfľusla, že musím ísť na 9/10. Je to pecka! Takže už sa iba rozhodnúť, kde to skončí v mojej letošnej TOPke. Film roka pre mňa nie, ale ak to vyhrá Oscara za Best Picture hnevať sa nebudem, pretože takého filmy sa už vážne netočia. Teším sa na ďalší film od Chazella.

Ztraceno v překladu (2003)

Keď človek dobieha filmové klasiky, tak si musí iba odpovedať na otázku aký skvelý bude ten filmový zážitok na konci. Sofia Coppola napísala a natočila film, ktorý mi snáď odpovedá na všetky otázky, ktoré si kladiem posledných pár rokov každý deň. Veľmi melancholické, civilné a hlavne uveriteľné. Zmieňovať herecké výkonny nemá zmysel. Čo troška zamrzí je že Bob a Charlotte viac nestrávili čas spoločným pokecom, pretože ich dialógy tesať do kameňa. Osobne pre mňa TOP10. A už sa teším, kedy si to dám znovu. 10/10

Noční zvířata (2016)

Film roka 2016, ktorý môže tromfnúť už iba La La Land. Precízne herecké výkony, úžasná filmová hudba a pocit, ktorý len tak z hlavy nedostanete ako celé úvodné titulky.

Americká krása (1999)

Sometimes there's so much beauty in the world, I feel like I can't take it, and my heart is just going to cave in. I can't feel anything but gratitude for every single moment of my stupid little life... You have no idea what I'm talking about, I'm sure. But don't worry... you will someday.