Králíček Jojo (2019)

Pôvodne som dal tri hviezdy, ale keď som si prečítal tuto nižšie tú verbálnu diarrheu, musím zvýšiť na päť!

Příchozí (2016)

Blízke stretnutia tretieho druhu šmrncnuté 2001: Vesmírnou odyseou a Počiatkom... ako romantická melodráma o živote a svete pohľadom ženy? Bomba! A čo je ešte lepšie, na druhé videnie (prvý raz som videl na premiére v Benátkach) je to ešte silnejšie. Teším sa, keď si film pozriem tretí raz.

Malý princ (2015)

Do kina som šiel na smrť vystrašený. Pixarovské dievčatko a bradatý úchylák v Malom princovi - WTF? Ale keď sa film začal, každou minútou obavy mizli a striedalo ich nadšenie, ktoré dodnes nepoľavilo. U mňa lepšie ako preceňovaná pixarovka V hlave.

Anomalisa (2015)

Zobrať naoko banálny príbeh a zaodieť ho do animovanej formy je geniálny ťah. Všednosť sa stáva jedinečnosťou, výnimočnosťou, banalita nadobúda rozmery symbolu, podobenstva, meditácie o dospelosti, túžbach, snoch, ilúziách, libide a sexuálnych fantáziách. Tomuto vravím kumšt! Umelcov pohľad na to, čo dnes znamená byť mužom. Hry s hlasmi i odpadávajúcimi tvárami sú skvelé, oderotizovaná ľúbostná scéna nevtieravo dojímavá. Jedno z najväčších a najpríjemnejších filmových prekvapení (nielen) tohto roka.

Barbie Rock’n Royals (2015)

Páni (a dámy), tak toto je ten najsilnejší, po všetkých stránkach majstrovsky vyrovnaný bizár, aký nám kiná ponúkli za posledných prinajmenšom desať rokov na veľkom plátne. Čistú kvintesenciu barbínovitosti (v prípade mužských postáv kenovitosti) v príbehu i vizuáli sprevádza primitívna animácia v štýle pohybujúcich sa bábik s mimikou a gestikuláciou zombies. Český dabing je kongeniálny: prispôsobil sa úrovni filmu tak, že sa ani nenamáha synchronizovať zvuk s pohybmi úst. Celé je to tak strašne sladko blbé, až je to skvelé. Ed Wood sa môže schovať! Neverím, že to tvorcovia (vlastne tvorkyne) mysleli vážne - a viacero sofistikovaných vtípkov naznačuje, že to vážne nemysleli. Skutočnosť, že na Slovensku film uvádzajú výlučne len s českým a maďarským dabingom, teda podľa slovenského jazykového zákona nie je vhodný pre deti do 12 rokov, je iba čerešnička na tejto psychotickej torte. Je suis Ken! Svet je sladký! Poďme si zatancovať a zaspievať!

Střemšinky (1963)

Naivný, schematický, vyumelkovaný, propagandistický gýč. Ale tá hudba! Tá hudba!

Tenet (2020)

Raz si to skúsim prehrať obrátene odzadu dopredu. Možno to potom bude dávať zmysel...

Krotká (2017)

Skvelý, pravdivý a práve preto veľmi bolestný metaforický film o tom, čo je to povestná "široká ruská duša" zobrazuje Rusko ako zakliatu totalitnú krajinu, kde ľudský život nemá cenu a ľudské práva - ale ani česť, spravodlivosť a dôstojnosť - neexistujú ani nikdy neexistovali. Kto má v ruke zbraň, môže všetko. Humanitárne organizácie tretieho sektora sú "fašisti". Bezuzdné násilie a nemožnosť dovolať sa spravodlivosti sú tu normou. Rezignovaní obyvatelia nemajú inú možnosť, len sa otupovať alkoholom. Pravdaže, fanatickým putinofilom neotvorí oči žiadny film. My ostatní by sme mali robiť všetko pre to, aby nás veľký ruský medveď už nikdy viac neobjal vo svojom mocnom objatí...

Pan Jones (2019)

Skvelá ilustrácia cynického pragmatizmu západnej žurnalistiky, ktorej ani v 30. rokoch minulého storočia nešlo o hľadanie, nachádzanie a šírenie pravdy, ale len o vlastný bezprostredný prospech. Silný, dojímavý, sugestívny film o mrazivom svete.