• Thriller

Na nože (2019)

Pre mňa veľmi príjemné prekvapenie , výborné spracovaná detektívka , hviezdne obsadenie, scenéria, hudba, niečo na štýl Agatha Christie . Daniel Craig vo veľmi zaujímavej postave- detektív, spočiatku vyzerajúci ako nestranný pozorovateľ so svojským miestami až humornými prejavom, celkovo zaujímavé spracovanie, už od začiatku prechádzate úlomkami , ktoré napokon pekne splynú do kompletného príbehu a už keď si myslíte, že to máte vyriešené ... nie je to tak :) Pre mňa zaujímavý počin .

Arctic: Ledové peklo (2018)

Pre mňa veľmi zaujímavé a výnimočné spracovanie, silný príbeh boja o prežite. Celý film v podstate tiahne 1 osoba a tou je jeden z významných hercov Mads Mikkelsen, skúsený herec, ktorý tak film sám drží v napätí. Príbeh o prežitiu človeka v extrémnych podmienkach, s ktorými sa aj snaží bojovať celkom úspešne, čo však v prípade, keď sa vyskytne nečakaná udalosť a kompletne mu to zmení celé jeho naučené pravidelné nažívanie? Krásna scenéria, celú dobu filmu ste v neustálom napätí čo sa bude diať, a povedzme si úprimne, tento herec to dokáže... dobrá minutáž filmu...hudba...príbeh. Aj keď Vám to možno pripomenie film Hora medzi nami, musím zďaleka povedať, že ten film bol úplne iné klišé... tu tomu príbehu naozaj veríte, využitie naozaj všetkého čo máte po ruke v rámci first aid, tá neskutočná ľudská sila. Pre mňa na plný počet.

Bohemian Rhapsody (2018)

Čo dodať - samotný film nie je ani potrebné komentovať. Perfektné spracovanie po hudobnej a filmovej stránke, výber masiek, hercov, tvorba Queen .Rami Malek podľa mňa v životnej role so získaním už aj množstva filmových ocenení . Koncert z LIve Aid v trvaní 20 minút v podaní Rami Maleka ( ako cez kopirák) je neuveriteľným zážitkom ! Film, na ktorý ste šli do kina nie 1x ale minimálne 3x - o čom svedčal aj úspech v dobe hrania filmu v kinách ( u nás po dobu 3 mesiacov). Toto je TOP FILM!

Mamma Mia! Here We Go Again (2018)

Veľmi slušné prekvapenie po 10 rokoch, herci nám pekne zostarli, zaujímavý výber piesní, "sviežejšie, zábavnejšie ". Dejovo sa tu prelínajú 2 línie, v 1. Sophie otvára renovovaný hotel , v 2. línii sa dozvedáme niečo z mladosti Donny a jej príbehy zo stretnutí s Harrym, Samom, Billym. Slušný výber najmä v mladšej verzii Donny - Lily James (Popoluška ), ktorá svojím spevom a charizmom očarila bravúrne! Výber pesničiek - Mamma mia, Waterloo, Fernando. Amanda Seyfried nesklamala, ani Dominic Cooper ( Preacher), Najväčším zážitkom je však spev Cher v podaní piesni Fernando (+Andy Garcia). Pre mňa ešte lepšie - piesne One of us, Adante, Fernando...

Největší showman (2017)

Veľmi kvalitne spracovaný muzikál s výborným hereckým obsadením, prostredím, hudba, piesne, tanec, choreografia. Hugh Jackman opätovne nesklamal ( Les Miserables, moderátor Oscarov - predviedol spevácke zdatnosti), nestráca iskru, šarm, tentokrát spev štúdiových nahrávok ( narozdiel od Les Miserables) čo pridáva na kvalite, veľmi dobre konkurujú Michelle Williams, Zac Efron, Zendaya. Pokiaľ ste si obľúbili muzikály typu Les Miserables, Moulin Rouge, LaLA Land, nebudete určite sklamaní, priam nadšení. Hned od úvodu filmu Vás doslova do deja vtiahne prvá skladba , podaktoré piesne si budete pohmkávať, či spievať aj po skončení tohoto filmu ( Never Enough, This is me, Show..). Jediným sklamaním snáď bolo, že som zistila, že švédska herečka Rebecca Ferguson ( Mission Impossible 5, Snowman) tak krásnu pieseň v divadle nespievala ona, ale pre mňa neznáma speváčka , prečo?? Za mňa zaslúžene 5 hviezdičiek ! Zaslúžil by si aj nominácie na Oscarov :)

Vražda v Orient expresu (2017)

Veľmi zaujímavá myšlienka vrátiť na filmové plátna príbehy s Hercule Poirotom, belgickým detektívom, ktorý sa len tak nedá, a so svojimi dedukciami a myšlienkami vraha chytí. Krásna scenéria, pocit vozenia sa vlakom Orient Expres, bohaté a kvalitné herecké prevedenie, do popredia celkovo tu máme , po ďalších filmoch, William Dafoe ( 7 sisters), Michelle Pfeifer . Hlavný predstaviteľ zaujal , a pravdu povediac, tešilo by ma , keby sa natočili ďalšie príbehy - že by Smrť na Níle? Hudobne na 100% - soundtrack veľmi dobre skomponovaný , vynikne aj záverečná pieseň v podaní M. Pfeifer, na ktorú si treba počkať na záver. Určite treba vidieť, aj keď si možno poviete, nestačilo by to vidieť len na DVD/BR ? Určite nie, oplatí sa to vidieť na veľkom filmovom plátne :)

7 životů (2017)

Veľkolepý zážitok ! Konečne tu máme po dlhej dobe veľmi zaujímavý, originálny počin tohoto roku v kategórii zo sci-fi filmov. Film má od začiatku spád, veľmi zaujímavú myšlienku, veľmi dobrý a kvalitný herecký casting, Naomi Rapace bola a aj naďalej je chameleónom, ktorý zvládne akúkoľvek úlohu, hrať 7-rolu! naraz v 1 filme musel byť zážitkom, každá postava ( Pondelok, Utorok...) má svoju osobnosť, výzor, vzhľad, mimiku. NIečo podobné ako zážitok v Split . Dejovo pútavé - budúcnosť, prehustenie obyvateľstva, spotreba ,genetika, riešenie - každá rodina môže mať len 1 dieťa, ostatné deti budú odovzdávané do kryocentra s cieľom ich zobudenia v budúcnosti, keď sa situácia vylepší. Čo sa však stane , keď William Dafoe neposlúchne a snaží sa vychovať 7 vnúčat - sedemročatá a tie dospejú ? Určite pre milovníkov tohoto žánru možno doporučiť, nenudíte sa ani minútu. Niečo podobné ako Ostrov, ....:)

Modrý kód (2017) (seriál)

Veľmi zaujímavé, po dlhej dobe sa stretávame s niečím, čo si myslím, že môže konkurovať aj zahraničným seriálom z uvedeného prostredia. Predovšetkým tu ide o akýsi mix posledného amer. seriálu - tiež z prostredia urgentného príjmu The Night Shift, ale nájdeme tam aj niečo zo slávneho Emergency, Notruf California ... :) Je až neuveriteľné s koľkými zaujímavými hereckými postavami ( a pre mňa osobne podaktorí nie tak "opozeraní" ) sa stretávame na 1 mieste, každá herecká postava však má niečo jedinečné, zaujímavé a dobre zahrané . V prvom rade obdivujem koľká robota za tým musela byť, interiér s množstvom zdr. technického zabezpečenia, tie maličké detaily , na ktoré sa nezabudlo ( pri dávkovačoch dezif roztokov, mydiel..), správy , naznač nemocničný informačný systém, precízne odovzdávanie anamnézy pacientov RZP posádkami , či (konečne ! ) defibrilovanie len defibrilovateľného rytmu ,technika KPCR, diagnostikovanie ( síce niekedy až výnimočne komplexné a rýchle ) , čo je pre mňa znamením, že tam bol aj odborný garant. Páči sa mi, že dialógy nie sú monotónne a počas celého dielu sa nenudíte, má to spád a čím viac ľudí z môjho okolia to začína sledovať a pochvaľuje si. Jedine čo možno vyčítam je , že nie vždy v závere pasuje uvedená hudobná zahraničná skladba, rozhodne tu sa oplatilo hľadať z viacerých možností. Chápem to asi tak, že tento seriál skôr zaujme len určitú skupinu divákov o čom svedčia aj uvedené hodnotenia , pre mňa ale super :) Dúfam len, že to bude mať naďalej dobrý spád.

La La Land (2016)

Po dlhšej odmlke ( Moulin Rouge, Les Miserables,...) sa opätovne v kinách stretávame s veľmi kvalitne filmovým spracovaním La La Land ( muzikál ) a dovolím si povedať s veľmi úspešným spracovaním. Zaujímavé prevedenie, voľba kostýmov a scén, naozaj neuveriteľné a charizmatické herecké duo ( Ryan Gosling, Emma Stone ) , k tomu v hereckej roli prekvapí aj John Legend. Veľmi krásne hudobné prevedenie pod taktovkou skladateľa Justina Hurwitza . Neuveriteľná kombinácia piesní a hereckého prejavu, svetla a tmy ,jazz, nezabudnuteľné piesne City of Stars, Another day of sun ....už sa neviem dočkať originálneho soundtracku. Ryan Gosling hrajúci na klavíri . Možno v niektorých pasážach ešte trošku upraviť scenár a stopáž filmu a bolo by to úplne super. Myslím , že už to, že tu máme nominácie na Golden Globe Award 2017 je akousi predzvesťou o tom, že pravdepodobne získa aj nominácie na cenu Oscar :)

Derren Brown: Enigma (2011) (pořad)

Všetky jeho divadelné live shows ( Enigma, Something Wicked This Way Comes , An Evening of Wonders, Infamous ) či TV programy ( Trick of MInd , Experiments , Specials...) sú pre mňa osobne neuveriteľným zážitkom ilúzie, sugescie, hypnózy, lingvistiky či mágie a ďalších praktík , ktoré Derren využíva .Ako sám tvrdí, popiera , že by patril do skupiny "psychic people " Je až neuveriteľné koľko skrytých sugescií dokáže počas 1 večera zvládnuť, praktizovať hypnózu či dobre čítať človeka a dopredu predpokladané udalosti. Začal ako pouličný umelec až sa postupne vypracoval na veľkolepého showmana? Je škoda len, že som sa dostala k jeho programom len nedávno, určite by to stálo za to byť súčasťou jeho divadelnej show, lebo ako môžete vidieť , nikto mu neunikne. Jeho posledná show bola v r. 2014, potom podľa jeho slov zo zdr dôvodov si urobil prestávku a teraz ho tu máme opäť ... avšak formou ďalšieho knižného vydania tentokrát filozofického diela - Happy . Are you?