• Pohádka

Kašpárkovy rolničky (1999) (TV film)

Pamatuji se, že ten nápad s divadlem se mi zdál trapný už v roce vzniku. Jinak pohádka podprůměrná. Jen proto, že v ní hrála Stašová a Nárožný dávám **.

Svatojánský věneček (2015) (TV film)

Poněkud zbytečná pohádka. Mám dojem, že je to tu moc překombinované: Jirka Mádl chce být plavcem, zatím je kuchtíkem (spoiler: zdá se, že mu to nějak nevyšlo, když se stane králem). Liška je tu bohužel trapný a nepůsobí nijak originálně a také je někým jiným než chce. Bolek Polívka má roli jak z Kouzelného měšce, ale je hodně civilní. Banda nápadníků byl nepovedený nápad. Do toho Morena, služka, Vondráček jako komoří (mám na něj od Tajemství lesní země alergii)... Příliš nedotažené. Jen Eliška Jansová potěšila. Škoda, že neměla více prostoru. Byla milá, hezká a hrála opravdu dobře. Zatím jsem nezjistila, proč je Jirka Mádl tolik obsazován do hlavních rolí pohádek, tady jeho neherectví příliš nefungovalo. Pokud máte rádi Ivana Trojana stojí za shlédnutí. Pohádka by se měla jmenovat: Aneb jak si v Čechách představujem Talíána.

O království z nudlí a štěstí bez konce (2009) (TV film)

Ačkoliv Jan Zadražil určitě patří spíše k pohledným sympaťákům, na roli takového floutka byl poněkud přestárlý. Lábus mě moc nepotěšil, zato Matonoha jakoby pochopil že se jedná o frašku, tomu dal tu správnou korunu. Ostatní hráli jak v klasické TV pohádce. Jinak rozhlasové vysílání a moderní hovorová čestina degradovala pohádku o pár hvězd dolů. Snaha o modernu fungovala tak možná ještě v Láďo ty jsi princezna. Zdá se, že si tvůrci neuvědomují, že i jejich nejmenší diváci jsou dnes mnohem pokrokovější a laciné triky neocení.

Kouzelná tetička Valentýna (2008) (TV film)

Docela zajímavý nápad jednou zvolit starší pár. Ovšem Václav Vydra na mě nepůsobil jako vhodný snoubenec. Zajímavější tu byl skutečně Vojta Dyk a Martha Issová. Děj postavený jen na jednom oslu a hubnoucí princezně bohužel nebyl moc silný. Z pohádky na mě čišela trapnost od začátku do konce. Proto jen **.

Kouzla králů (2008) (TV film)

Tak jedna * za Martina Krause - jediný důvod proč se tahle pohádka dala shlédnout. A druhá hvězda? Oproti jiným moderním pohádkám tahle celkem držěla pohromadě. Ačkoliv reklamu na sýry jsem opravdu nemusela vidět, přehrávajícího Abrháma a nesympatickou princeznu také ne. Ale že tam byl Martin Kraus...

Ariadnina niť (1992) (TV film)

Hodně špatné. Borise Rösnera mám ráda, zde však nedostal žádný prostor. Látka je to dobrá, ale ústřední dvojice je velmi nepřesvědčivá. Hvězdu navíc za Janu Preissovou.

Kočičí princezna (2005) (TV film)

Zvládla jsem jen prvních třicet minut. Na moderní pohádku to má docela pomalé tempo, které lze odpustit starším televizním pohádkám, tady však nudí. Hlavně proto, že disponuje několika kvalitními herci, kteří jsou násilně pokrouceny k podivným výkonům (přípomínající soudobé tv seriály). Jediné plus je za Ladislava Mrkvičku. Laděním mi připomíná Balónovou pohádku z r. 1987, kde Mrkvička hrál také krále. Nutně dodat, že u ní jsem sa bavila rozhodně víc.

Deváté srdce (1978)

Nádherná hudba. A neskutečně hororová "pohádka", která není pro děti. Bohužel oproti Panně a Netvorovi, kterou dospělí ocení, tahle byla taková naivní, nedokončená. Proč šel zachraňovat princeznu? Opus na touhu po dobrodružství? Já z toho vždy nemohla spát ještě několik dní. Shlédnuto nedávno a ubrala jsem *. Hlavně ten rej v podsvětí mě už neoslovil. Ale z té operace skutečně mrazí.

Pekelná maturita (2003) (TV film)

Je to další nepovedená šílenost, která těží z námětu rozhlasové pohádky. Neúspěšně. Hra "Z pekla štěstí" z roku 1989 je skvělá a vtipná, kde Felixe hraje Marek Eben. Považuji to za selhání České televize, která měla k dispozici dobrý scénář, ale sáhla po "moderním" zpracování. A použít Vilmu Cibulkovou jako "bohdalku" považuji za nevkusné.

Mi pecado (2009) (seriál)

Bohužel ani jako na oddychovou blbost na to nejde koukat. Herci vypadají moc hezky, prostředí taky, ale do pořádné telenovely to má daleko.