Dracula (1992)

Existuje mnoho tvůrců, kteří ve snaze upoutat sáhnout po zavedeném a osvědčeném titulu a pak z něj udělají něco na způsob hodně slabého vývaru. Nechci opakovat to, co výborně napsal Tom Hardy - tohle je možná zajímavý příběh vzdáleně inspirovaný hrabětem Draculou, ale ze Stokerova díla toho zůstalo prabídně málo. Zvláště mě mrzí, že takový věhlasný režisér jako Coppola se pustil do podobné adaptace. Zkusme si představit, jak by asi bylo milovníkům české klasiky, kdyby hlavní hrdina knihy Boženy Němcové vedla v Babiččině údolí nevěstinec pro vojáky, v němž se střídají na hlavních postech Viktorka s Hortensií. Černý myslivec je hlavní pasák, Barunka s Adélkou svádějí pocestné na cestě do Ratibořic a kradou jim peněženky a kněžna nechává z oken svého zámečku střílet do davu nespokojených sedláků, kteří protestovali proti tomu, že jim vypálila vesnici, aby udělala radost švédskému králi, který přijel na návštěvu. Že to tak v knížce není? No a co, postavy sedí, a byl by to jen film. Potíž je v tom, že dneska čte stále méně a méně lidí, a tak se nakonec může stát, že podobné nechutnosti a změněná díla zvítězí. Bohužel.

Freejack (1992)

Pokud dávám tři hvězdičky, tak jedna je zcela určitě za nečekaně dobrého Micka Jaggera, jehož výkon mě víc než příjemně překvapil. Jinak bohužel přes poměrně dost slušné obsazení se z filmu nepodařilo vytěžit téměř nic navíc. Navíc způsob prezentace role Anthony Hopkinse mi nepřišel ani tak originální, jako spíš nešťastný.

Záblesk (1992) odpad!

Pokud umístíme děj filmového příběhu do nějakého prostředí, pak musíme aspoň minimálně myslet na to, čemu se říká přirozenost. Tohle bohužel není akční film, kdy se sází na docela jiné atributy. Snímek je protkán neuvěřitelnou spoustou nesmyslů, které v dané době prostě nejsou myslitelné - s výjimkou amerických scénáristů. Jak jinak si vysvětlit, že hlavní hrdinka si přijde do sídla britské tajné služby a jakmile vyjeví přání být špionkou, je jí vyhověno, ač židovka, perou se o ni elitní nacističtí důstojníci, aby se mohla stát pečovatelkou o jejich děti, které pak tahá po německých židovských čtvrtích a vystavuje je ohrožení života při bombardování. To nevzbudí sebemenší náznak podezření, ba ani odplatu, že si nějaká služka riskuje životy potomků důstojnické smetánky (to na adresu oněch historicky naprosto věrných faktů). Konečně ač těžce zraněna, zvládne fyzicky neskutečně náročné zatížení visíce nad propastí a stačí padnout do náruče svého zachránce, který při útěku přes hranice provrtán více než desítkou německých projektilů slavnostně doklopýtá za spásnou švýcarskou hranici. Kdyby to bylo všechno považováno za parodii či komedii, hvězdičkami bych nešetřil, jenže tohle "veledílo" se tváří smrtelně vážně.

JFK (1991)

Rozvažoval jsem mezi čtytřmi a pěti hvězdičkami a zcela upřímně říkám, že to byl boj tuhý. Kladem filmu je bezesporu fakt, že Stone s věcnými důkazy nijak nekouzlí a nevyužívá je k tomu, aby divákovi vnutil nějaké zásadní rozhodnutí. On je jen postavou Tima Garrisona realisticky předkládá a nechává prostor pro hodnocení. Pokud to není celých pět, pak snad jen proto, že když už se Stone pustil do tak odvážného počinu, mohl ještě přidat maličko těch historických faktů. Rozhodně nejde o film natolik "plochý a nezajímavý", jak se některá periodika snažila pod dojmem, že někdo zpochybňuje v té době ještě platnou verzi Warrenovy komise, čtenářům naznačit. Dnes už se přiznává, že Kennedy byl v křížové palbě a Oswald vlastně vůbec střílet nemusel. JFK i přes varování, že to není film o atentátu je bravurně natočený skorodokument a bez uzardění bych ho vsunul mezi nejlepší díla kinematografie.

Delta Force 2: Kolumbijská spojka (1990)

Ale jo, padouši se nakonec smaží, korupčníci budou tahat za kratší konec a naštvaný Norris nakonec dokáže nemožné. Akční filmy se nikdy moc neohlížely na logiku a skutečnost - takže ano, beru Delta Force 2 na milost a dávám dvě hvězdy. Ta třetí je za toho fešáckého plaza na Espinoza de Diablo.

Měsíc 44 (1990)

Kdyby šlo dávat 3,5 hvězdičky jako u hudebních (a jiných) recenzí, vůbec neváhám. Moon 44 je opravdu možná poněkud podceněný film, který toho nabízí přeci jen trochu víc, než se na první pohled zdá. Ať už je to skrytý souboj mezi piloty a navigátory, z nichž si každý je vědom své převahy, nebo tápání hlavního hrdiny, který tu zahrál jednu ze svých nejlepších rolí. Překvapivě tu ale ani nevyčnívá jediná ženská role v podání Lisy Eichhorn. Stručně řečeno: ukázka, že i v Evropě se může natočit slušně udělaná sci-fi podívaná.

Nebezpečný útěk (1990)

Je vždy úskalí, když zavřete někoho do vlaku / letadla / autobusu / ponorky / výtahu / mrakodrapu / vesmírné stanice* a podobně, že vznikne situace, v níž dojdete do krajní meze a pak je problém co dál. Proto se pak vytvářejí situace, které mohou působit poněkud nelogicky, ale dají se aspoň částečně vysvětlit. Hackmann tu hraje nikoli nabouchaného strážce zákona a la Steven Seagal či jemu podobní, ale policistu, který má dovézt svědka k soudu a víc se od něj ani neočekává. Jenže zabít jeho a jemu svěřenou chráněnku v prvním možném okamžiku by dost dobře nešlo, takže jako u všech filmů tohoto ražení jednoduše musíme počítat s tím, že ověnčen předtuchou a pytlem štěstí nakonec uspěje. A sympatické je, že film to dává nepokrytě najevo a na nic si nehraje. Proto solidní tři hvězdičky a další půlku bych přidal za nádherné podívání vláčkové. (* nehodící se škrtněte).

Mstitel (1989)

Velice slušné B, a když píšu velice slušné, pak to má svou váhu. Jeden z těch filmů, kdy akční hrdina není černobílý a dokonce je i zranitelný. Film, který asi nebudete tak často vyhledávat, ale rádi si ho připomenete. Nebo alespoň já určitě.

Spaceballs (1987)

Kdo je zarytý obdivovatel Star Wars, ten bude Spaceballs nenávidět. Kdo si umí užít skutečné legrace a ne křečovité parodie, ten bude na vrcholu blaha. Přitom je potřeba si uvědomit ještě pár věcí, Spaceballs neparodují jen Star Wars, ale trefují se i do Ramba, Planety opic, Vetřelce, Mouchy a v jedné scéně si utáhnou i z tak nedotknutelného materiálu, jakým určitě je Disneyhova Sněhurka. Skvělý je Rick Moranis - jeho hláška po ráně do hlavy, "pauza na cigárko", mě provázela řadu let. Ale i jiné: Prezident Scroob: Koukejte si to hledí zvednout, nevidím, jestli se mi za tím nepošklebujete! Dot Matrix: Mohla jste si ho vzít a pak dvacet let předstírat, že máte migrénu. Dark Helmet: Vy jste si dovolil obejít mou helmu?!? Jak už tu bylo řečeno, je také důležité, jaký dabing máte k dispozici. V tom původním totiž jméno tvora, který si říká čes (neboli člověk a pes v jednom) zní Blít. Čímž vůbec první scéna na palubě lodi vesmírného piráta Lone Stara dostává docela jiný rozměr. Přikláním se k názoru, že jde o nejspíš vůbec nejlepší Brooksovu parodii.

Delta Force (1986)

Dle mého názoru se tvůrci filmu inspirovali známým případem uneseného Boeningu 737 společnosti Lufthansa. Let LH 181 z Mallorky do Frankfurtu (říjen 1977). Ten zorganizovala skupina teroristů (pocházejících z Libanonu a Izraele) a cílem jejich únosu bylo dosáhnout osvobození západoněmeckých teroristů, známých jako skupina Baader - Meinhoffová. Letadlo po strastiplném putování, při němž teroristé zastřelili pro výstrahu prvního pilota Jürgena Schumanna, skončilo nakonec v somálském Mogadisciu, kde je zlikvidovala německá protiteroristická skupina GSG 9. V první Delta Force se objevuje zástup skutečně kvalitních herců a domnívám se, že až na pár přehnaných momentů jde o film na slušné úrovni. Pokud se v některých místech uchyluje od reálné pravděpodobnosti, pak se to dá přičíst i tomu, že tvůrci rozhodně nebudou ukazovat metody a techniku svého boje proti teroristům.