Birdman (2014)

Při sledování Oscaru jsem se bál, že sošku vyhraje znovu nějaký politicky zaměřený snímek jako American Sniper nebo Selma. Jsem strašně rád, že tomu tak není a vyhrál zaslouženě Birdman. Jde o originální snímek, který je skvěle vyprávěn jak kamerou, tak i dějově s využitím alternativního ega hlavní postavy. Ze začátku jsem byl zmatený a měl jsem chuť odejít z kina, ale nakonec jsem se překonal a jsem za to rád. Jak mile jsem trochu více zapřemýšlel, přeložil si Birdman na Batmana a došlo mi o co skutečně ve filmu jde, musel jsem v duchu za tleskat. Nejvíce se mi líbilo, když Michael Keaton léta nad ulicemi New Yorku a ve chvíli kdy přistává na zem, aby šel do divadla. Je v pozadí vidět taxikář, který na něj mává aby zaplatil, tedy detail, který nás vrátí opět na zem a ukáže rozdíl mezi představama herce Riggana a realným světem. V tu chvíli jsem si uvědomil jak je sníme proveden do naprostých detailu. Za mě rozhodně zasloužený oscar!

Jízda na hraně (2013)

Kevin Pearce je skvělí snowboardista, který mohl jednou možná dosáhnout podobných výsledku jako Shaun White. O tom smutnější je to co se mu stalo a jaký boj musel jak fyzicky tak psychicky vyhrát. Dokument chytí za srdce i diváka, který se o snowboarding příliš nezajímá. Jde o to, že má skvěle vystavenou dramaturgii. Finální scéna v titulcích, kde spolu jezdí Shaun White s Kevin Pearcem je skvělou tečkou na závěr. Jediné co bych asi vytknul, že chvílemi dokument až příliš zaujatě kritizuje Shauna Whita.

Domek z karet (2013) (seriál)

Originální seriál, pokud tak jmenujeme i jeho britskou předlohu. Vypráví o interních záležitostech v politice. David Fincher umí skvěle vyprávět příběh a udržet napětí. Kevin Spacey zde zas ukazuje svůj herecký um u postavy, která mu je šita na míru. V tomto seriálu je zajímavé, že se díváme na život naprosto záporné postavy, která je schopná jít přes mrtvoly, aby dosáhla svého cíle a která promlouvá přímo k nám divákům.

Interstellar (2014)

Snímek, kterým znovu obhájil Nolan svojí kvalitu. Řekněme, že někteří diváci z velkého očekávání budou trochu zklamání, ale rozhodně budou i tak odcházet z kina spokojeni. Sice nám Nolan nepředstavil svoje životní dílo, jak by se z velké propagace filmu dalo mylně očekávat. Přesto nám ukázal, že stále patří mezi nejvyhledávanější režiséry filmového průmyslu. Stejně tak Hans Zimmer, který znovu ukázal že je skutečný hudební génius.