Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Akční
  • Sci-Fi
  • Horor

Recenze (841)

plakát

Duna: Část druhá (2024) 

Něco jako když je Afghánistán nejdůležitější země světa a velmoci se střídají v jeho ovládnutí. V galaxii probíhá reálpolitika typu Hra o trůny a vše se řeší na planetě ručníkářů, kteří za proroka nejdou vyhladit. Dunu už jsem četla dávno, ale mám pocit, že autor některé věci zamýšlel jinak než tvůrce  filmu. Velkofilm jak se patří si nezadá se svými sci-fi a fantasy předchůdci SW, LOTR, Avatar apod. Efekty na jedničku a díky stopáži se tam vejde víc z děje a rozvíjení postav než třeba v Lynchově adaptaci. Zvuk mi občas přišel přepálený. V Hobitovi byli všichni z gumy, tady zase je prostředí z plechu a i pírko spadne s pořádnou řachou. V Duně to holt duní. :)

plakát

Bod obnovy (2023) 

Viděla jsem to hned druhý den po podobném snímku od německých sousedů. Paradise se mi líbil o bod více. Kromě českých studií nikdo nemá problémy s postsynchrony. Ale to asi neva, protože snímek nebyl určený pro český trh. Každý Čech ví, že postavit pár futuristických mrakodrapů je v Praze za 18 let nemožné. A že existuje jazyková lokalizace software a nepotřebujeme ani anglické nápisy na zdech. Oceňuji nedostatek povinných menšin a originálnější vybírání herců.

plakát

Právo podle Lidie Poët (2023) (seriál) 

Lidé jako Lidia otevírali Overtonovo okno v patriarchální společnosti a za to jim dík. Ale jinak je hlavní hrdinka otravná a nerespektující soukromí. Ve vyšetřování má víc štěstí než detektivního umu. Třeba působení jedu se dá oddálit jedním způsobem, tak to tak muselo být. Nebudeme pátrat po dalších možnostech a jak to mohlo být provedeno, jinak nám nebude sedět scénář.

plakát

Riverdale - Season 7 (2023) (série) 

Přemístění do 50. let a restart střední školy. Akorát to nejsou padesátá léta, ale rok 2023 s dobovými kulisami. Řeší se tam samozřejmě LGBT, černoši, lidská práva - témata, o kterých lidé v padesátkách ani nevěděli, že existují. Na druhou stranu to bylo osvěžení od temných sezón, kde se to hemžilo destrukcí a seriálovými vrahy. Jediná záporačka je ambiciózní roztleskávačka. ;) Riverdale už prostě neměl co říct, tak se s námi rozloučil progresivistickou agitkou, která je progresivičtější než kdy dříve.

plakát

U tebe nebo u mě? (2023) 

Problém romantických komedií je v předvídavostí děje. Od první minuty víme, kdo s kým skončí. Liší se to jenom zajímavostí harantů (čím nemocnější, tím lepší) a věkem protagonistů. U tohoto filmu je problém i nesmyslnost zápletky. Ona má hluboko do kapsy, ale účetnický kurz si jde udělat na druhý konec USA. Haranta může hlídat kdokoliv, jak se později ukáže. Takže od začátku do konce zbytečný film, průměrně koukatelný.

plakát

V ráji (2023) 

Německo ne příliš vzdálená budoucnost. Zeleným se podařilo prosadit Green Deal, uprchlíci jsou konečně vítáni s možností finanční injekce prakticky za nic, technologie navrácení mládí, prostě ráj na zemi. Jenom je třeba odbourat nutnost genetické shody, aby se dostalo na víc boháčů a víc chudiny. Námět na zápletku k moralizování je jedna věc, výstavba příběhu, aby nenudil, je druhá věc. Naštěstí se tvůrcům povedlo přejít plynule do thrilleru a není vůbec jisté, že dobro zvítězí nad zlem. V tom se rozchází s filmem In Time, který pracuje s podobnou zápletkou. Morálních rovin je tu víc, než hlavních postav. Samozřejmě převažuje ta neokomunistická o zlých boháčích.

plakát

Z jiného těsta (2023) 

Tvůrci mohli ten střet kultur využít jako poznávací zájezd křesťanů do mešity a synagogy. Místo toho vidíme pár stereotypů a jak v USA černoši se všemi cvičí. Sice si dělají legraci i ze sluníčkářů, pro které je progresivismus módní trend, ale běloši jsou v zadku černochů tak hluboko, že už neumí ani vylézt. Prostě není šance udělat něco dobře. Z občanů druhé kategorie se za pár desítek let stali mravokárci a barva kůže je zase zločin. Místo zábavy jsem se styděla za protagonisty. PS: To už se může dělat legrace z holokaustu a Židů?

plakát

Život na naší planetě (2023) (seriál) 

Seriál, který nás uvede do perspektivy. Homo Sapiens je jenom krátká epizoda z klidného období vývoje Země a i kdyby se nám podařilo zničit komplet život na planetě, za miliony let se obnoví. 99% druhů už je dávno pryč a bez příčiny člověka. Zpracování dává důraz na zábavnost před odborností. Dramatický přednes skvělého herce je doprovázen dech beroucími záběry vody, lávy a živlů. Oživlí trilobiti a dinosauři se střídají se současnými potomky. Nechybí ani klasický lov či páření.

plakát

1670 (2023) (seriál) 

Tak málo trapných momentů jsem opravdu nečekala. Nechápu jak tohle na Netflixu mohlo projít, asi vše nepřekládali do angličtiny doslova. Tvůrcům totiž svaté není vůbec nic. Středověk je pouze kulisa k satiře moderního světa. Polákům se to prý moc nelíbí, protože nejvíce si utahují z jejich slavné historie a národní hrdosti. ;)

plakát

Bridgertonovi - Série 2 (2022) (série) 

Druhá série nedává moc smysl. V předloze tuším šlo o to, že Kate je stará panna a oproti sestře o dost méně atraktivní. Antonymu se nelíbí, ale je k ní živočišně přitahován. Anthony řeší, že zdědil alergii na včelí bodnutí a hrozí mu předčasná smrt. Tudíž chce rodinu ušetřit citů a bolestivého truchlení. Předlohu jsem po druhé knize zahodila, protože je strašně nudná a rozvláčná. V seriálu se řeší plno vedlejších linek (královna, Whistledown, Featheringtonovi), v knihách jenom základní milostná zápletka jednotlivých sourozenců. Díky vedlejším zápletkám je série koukatelná. Hezké pokoukáníčko je i na kostýmy a zámky. Navíc Anthony a Kate  (i se sestrou) jsou daleko sympatičtější pár než Daphne a pan vévoda.