Gladiátor (2000)

Gladiáror je historický veľkofilm, s nádychom americizmu. Nie je dôvod ho odsudzovať za nepresný (možno slabé slovo) príbeh, keď už samá zápletka (Gladiátor vs. Cisár) napovedá, o čo v Glaidatorovi pôjde. Vďaka vynikajúcemu výkonu Joaquina pri hovorenej časti a Russella pri tej bojovej som sa ani chvíľu nenudil. Scott sa tak trochu snaží zahrať na dve struny - ukazuje silné bojové časti (a tie sú naozaj nádherné) a snaží sa to zabaliť do "veľkého" príbehu. Do toho ale primieša svoju hudbu Hans a hneď sa stane film monumentálny. Stačí si film primerať ku takým perlám ako Trója, alebo Artuš a hneď je jasné, čo je hisorická slabota. Film ma niekoľko chybičiek krásy, ktoré ale kompenzujú pekné obrázky. Zarazil ma doják na koniec, kedy som si vlastne uvedomil, že pozerám americký film.

Kriminálka Las Vegas (2000) (seriál)

Tento seriál zmenil moje vnímanie kriminálok a polepšil mi chuť po tých nemeckých a anglických. Dokonca bol dôvodom, prečo som dal šancu NCIS, ktorý je nemenej dobrý a možno o chlp leší. Podstatou seriálu je ukázať vedu ako show a zábavu. A zdá sa, že má väčší úspech, ako tie nekonečné preteky na diaľnici. CSI sa, ako každý úspešný počin, stala "trilógiou". Tie ďaľšie dve CSI však nedosahujú ani zďaleka úroveň svojho veľkého brata. Neviem si predstaviť seriál, ktorý ma viac naučil ako tento kriminálny. Dopočul som sa, že sa využíva v právnických školách, kde sa študenti zoznamujú s postupom vyšetrovania. Tomu hovorím škola hrou. Na druhej strane musím priznať, že je predsa len trochu pritiahnutý za vlasy (odhalia vraha, vďaka žuvačke...). A má ešte jedno plus, učí kriminálnikov a vrahov, ako byť neviditeľní ;-)