8 MM (1999)

Naprosto promyšlený thriller bez chyby, ale taky dost nechutný, ta atmosféra, mj. i díky hudbě, byla prosáklá nechutností. Musím pochválit dokonalý scénář od Andrewa Kevina Walkera, který má na svědomí i pecku Sedm. Kdysi jsem četl názor, že Cage zde hraje neustále s udiveným výrazem a jednotvárně, no jo ale já bych se taky tvářil udiveně, kdybych byl v kontaktu s výrobci snuffu. Jediná chyba je v až příliš přeslušnělém českém překladu, což vůbec nechápu, je přece jasné, že na film se nebudou dívat děti. Toto úplně bije do uší: "Vy svině, vy krysy, vy zrůdný žluklý neřádi." Samozřejmě v originále Cage říká "you fuckers". Tady se překladatelka, jistá Petra Jungwirthová, opravdu "předvedla". Fakt mě dost irituje český překlad u spooousty filmů, ale bohužel s tím nic neudělám, jedna z výjimek je Méďa 2. P.S.: POMO píše: "Neodporúčam psychicky labilným divákom." Nevím, co na to napsat, např. já takový jsem, a přesto jsem tento snímek přežil ve zdraví, v rámci možností. :)

Strážci - Watchmen (2009)

Původně jsem myslel, že nepochopím každý jednotlivý obraz tohoto spektáklu, avšak nakonec to tak nebylo, takže takto musím napsat, že se jedná o naprosto geniální dílo!!! Vypadalo to, že poslední třetina už nemá takové grády, ale ta pointa to celé zachránila, takže já osobně bych tento snímek pasoval na nejlepší komiksovou adaptaci, jakou jsem kdy viděl. Neuvěřitelně stylové - podobně jako Sin City, ale určitě doporučuji Ultimate Cut s titulky, toto je přesně ten film, kde původní znění zachovává onu nepopsatelnou syrovost.

Hačikó - příběh psa (2009)

Tento velice dojemný film byl pro mě smutný dvojnásob, před pár dny totiž zemřel nás pejsek. Pomíjivost života je strašná, když člověk někoho ztratí, je to vždycky strašné.

A co když je to pravda? (2005)

Jistě, není to žádné hluboké umění, ale je to neskutečně pozitivní dílo a být pozitivní je nesmírně důležité! Láska mezi ústřední dvojicí byla tak elektrizující. Jeden z mých nejoblíbenějších romantických filmů, něco takového bych si taky přál zažít, i když je to spíš z říše fantazie. Jsem rád, že i mně ukápla slza štěstí, i když mě možná někdo bude považovat za sentimentálního.

Osvícení (1980)

Osvícení od Kubricka je opravdu mistrovské dílo, ten stupňovaný děs z toho jen čiší. Mnohem lepší než ta novější verze!!!

Doktor Spánek od Stephena Kinga (2019)

Viděno v režisérském střihu s titulky a musím napsat, že je to jeden z nejlepších hororů. Takto vycizelovaný a komplexní příběh šel přímo na moji notu. Má to vynikající myšlenku, víc než důstojné pokračování Kubrickova Osvícení. Stephen, you badass, bravo! Přesto, tu tvou verzi Osvícení z roku 1997 ti nikdy neodpustím.

Hříšný tanec (1987)

Tento film jsem si pustil po 10, možná po 20 letech a musím říct, že mě opět dojal. Předtím jsem ho nepovažoval za vrchol žánru, spíš za takovou sladkobolnou limonádu, to se teď ale změnilo. Jak píše kleopatra: "pohádky jsou fajn. Občas určitě."

Hugo a jeho velký objev (2011)

Naprosto kouzelný příběh, který jsem plně docenil až po druhém nebo třetím zhlédnutí.

Le Mans '66 (2019)

Tak konečně jsem TO viděl - nejlepší film o závodních autech, dokonce mnohem lepší než Rivalové. Tento snímek má příběh a to takový, že úžasný. Christian Bale byl boží! Ani si nedokážu představit, jak těžké musí být řídit supersport v takové rychlosti a navíc na 24 hodin Le Mans!

Zápisky o skandálu (2006)

Judi Dench zde hraje takovou civilizovanější verzi Connie z Brickleberry, civilizovanější, ale o to rafinovanější. Tento film mi připomněl naši bývalou učitelku angličtiny na střední, taky byla blondýna a taky byla dost rajcovní, celé třídě se líbila, bylo na ní vidět, že musí být vášnivá a potom, co jsem se doslechl, že měla pletky s nějakým studentem, se jen potvrdilo to, co jsem si o ní myslel. Tento snímek mě zaujal svým tématem, a ne jen kvůli oné podobnosti. V Anglii je legální věk způsobilosti k pohlavnímu styku 16 let, v tomto smyslu učitelka porušila zákon, ale jinak nechápu ten povyk, fakt vo co de, jak zpívají Chinaski.