Duna: Část druhá (2024)

Komu sa páčila prvá časť, bude sa mu páčiť aj druhá. Vileneuvovi ide karta, no trochu prekvapivo mi prvá hodina dych nevybila (ani zvyšok filmu vlastne), ale i tak sa mi každou ubehnutou minútou film páčil viac a viac. Konečne sme sa pozreli vo väčšej miere na Giedy Prime, krutý svet Harkonenovcov je vizuálne podmanivý a Austin Butler je presvedčivý nepriateľ, no nie nezabudnuteľný (niektorí novinári a ďalšie osoby zúčastňujúce sa VIP neverejných premietaní ho prirovnávali ku Antonovi Chirurgovi z No Country for Old Men či Ledgerovemu Jokerovi, ja by som sa pri chválach trochu krotil). Tí, čo sa vyžívajú v štýlových záberoch si prídu na svoje. Režisér vo filme opäť naservíroval viacero scén, pri ktorých si idete oči vyočit a keby bola možnosť v kine rýchleho rewindu o pár sekúnd dozadu, neváhal by som a pár doslova "obrazov" by som si pustil znova. No taktiež nám Denis naservíroval aj pomalé tempo a niekoľko (zbytočne) super spomalených záberov (našťastie, zdalo sa mi, že je ich trochu menej ako v prvej časti), no hyper aktívny jedinci zrejme budú v kine podriemkavať. Solídne kino.

Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023)

Nápad, ako si ozvláštniť sledovanie tohto filmu - dajte si súťaž v pití, vždy keď zaznie vo filme slovo "quantum", dajte si poldeci... budete v bezvedomí po prvej polhodine (čo bude možno lepšie, ako keby ste ho pozerali). Tento film je živým príkladom všetkých memečiek o fantazijnom svete komiksov, vždy keď ideme vysvetliť nejakú vymyslenú techniku alebo sci-fi vedu, pridáme od nej magické slovíčko, tu to je "kvantová"... ak by bol problém iba v tom, dopadlo by to ešte solídne, tu sú totiž ešte väčšie problémy, film je proste nezáživný, prvé dva Ant-manovské filmy boli aspoň neškodná zábava "pre celú rodinu", tu sa nevyskytuje už ani to. Film mi pripadal ako snaha vytvoriť Marvelácku odpoveď na Avatara (veľa svetielok, veľa bláznivých organizmov, veľa podivností, ale toto všetko film nezachráni, keď všetko ostatné absentuje). Zápletka, ktorej nekvalita by neobstála ani v slovenskom dennom seriály (tvorcovia si veľmi nelámali hlavu ako dostať postavy do kvantového sveta) kvalitne podkopáva nohy draho vyzerajúcej vizuálnej výprave po rozmanitých krajoch kvantového vesmíru. Tento film je slabý a obsahovo prakticky prázdny. Ponúka len slabo pozliepané náčrty deja - rozdelená rodina, boje medzi frakciami, ktoré divákovi nič nepovedia a ich osudy sú mu ukradnuté, "medzikvantových utečencov"? (alebo to boli povstalci? Ani neviem.) Veľmi lenivé. Ako bonus je zvyšných 80% zápletky umelo vybudovaných na tom, že babička Janet každému zamlčala svoje zážitky z kvantového sveta, čiže všetci okrem nej tápu v prázdnote, úplne zbytočne a nezmyselne....  Á propos, áno, efekty som vychválil, asi 99% efektov je neskutočne vyšperkovaných, ale jedno percento je zase prekvapivo odfláknuté, určite budete vedieť o čom rozpravám keď budete film pozerať, celkom trapas na 200 miliónovej produkcii. Vidí sa mi, že tento hrdina už svoj filmový potenciál vyčerpal minule, no v Disney sa rozhodli, že stoj čo stoj film natočia, len aby pripravili odrazový mostík pre Kanga. Vznikol z toho veľmi chabý mostík.

Blue Beetle (2023) odpad!

Naivná (konečne som vyštudoval a môj život sa zmení k lepšiemu!) báchorka o ťažkom živote chudobných, ale skromných a dobrých Mexičanov z geta (už som čakal kedy začnú svoju púť do USA), proste smiešna presladená rozprávočka (bude aj dejová linka a lá popoluška). Plus hnusné neónové farby všade kde sa človek pozrie, je mi z toho na vracanie. Nestačí, že hlavný hrdina je nesympatický truľko, zvyšok jeho celej rodiny je vyslovene na nevydržanie.... a ani efekty a tuctové akčné scény to nezachránia. Zbytočný film.... alebo len nie som kompatibilný so silným latino feelingom tohto filmu?

Flash (2023)

Osobu Ezru Millera pri hodnotení dám bokom, tu sa hodnotí film a nie ako by mal byť za svoje hnusné skutky odsúdený, to nechám na právnom systéme - akčné sekvencie sú celkom zábavné, dej nie je žiaden veľký prúser (boli tu aj väčšie hlúposti, no aj lepšie veci), je tu aj nejaký fan servis a trollovanie Marvelu, no film je zbytočne dlhý (nemohol mať do dvoch hodín?) a má znepokojivé množstvo vtipov so sexuálnym podtextom (začínam si myslieť, že v tomto filme to nebola náhoda)... je to proste OK film, slabší priemer. Keby nebol tak rozťahaný, možno by som šiel aj do do troch hviezdičiek.

Gotham Knights (2023) (seriál)

Od prvej časti tu bolo cítiť veľmi lacný prístup, tvorcovia si veľmi nedali záležať na vystavaní deja. A pritom to mohol byť celkom zaujímavý seriál o novej generácii vyrastajúcej za Batmanom. Ale dostali sme len nevýraznú kinder mafiu manekýnov ako z Beverly Hills 90210 a s akože krimi zápletkou v Gothame. Veľmi z tohto seriálu cítim Marveláckych Runaways, ktorí boli podobne povrchní, tú mame aspoň pobláznenú Duelu (Jokericu jr.), jediné živé pozitívum inak veľmi nezáživného seriálu.

Oppenheimer (2023)

Klasický Nolan, so všetkými pozitívami aj negatívami - veľkolepý, viacvrstvový, elegantný pri odoslaní posolstva pre diváka, no zároveň občas aj zbytočne doslovný, i tam, kde to byť nemuselo. Prvotriedne spracované dva nosné prvky, samotné zostavovanie bomby a aj to, čo sa udialo v rokoch dlho po vojne (samozrejme aj množstvo iných vecí). Pripravte sa na zrejme už Nolanov trademark, sledovanie viacero dejových línii naraz, a tu je to už celkom extrémne, lebo liniek nie je málo, striedajú sa celkom svižne a to po celých 180 plnotučných minút. Tento film teda nie je vhodný pre nenáročne pochrumkávanie popcornu v kine, človek musí byť reálne sústredený na dej (toto môže byť negatívum alebo aj pozitívum, podľa toho čo vám viac vo filmoch vyhovuje). Čo je ale jednoznačná kritika, je nevyváženosť postáv, je ich mnoho a pochopiteľne nie na všetkých sa dostane rovnakým dielom (to by musel byť film ešte o dosť dlhší), no niektoré sú až úsmevne jedno rozmerové, hlavne Emily Blunt bola vo filme len na to, aby sa opíjala a v pravidelných intervaloch, keď išlo do tuhého, nahučala na svojho manžela, že teraz musí "za nás" bojovať. I tak veľmi kvalitný film (scéna s výbuchom bola famózna, celé kino nevydalo ani hlások, tak boli všetci prišpendlení k plátnu), ktorý má čo povedať, obzvlášť v dnešnej dobe. Rozhodne neľutujem tie "preležaniny" :D  PS: A to množstvo hercov čo tu hralo, to by bežne vydalo aj na tri, štyri filmy!

Poznámky z Eremocénu (2023)

Nezvyknem sledovať experimentálne dokumentárne filmy (tento je môj prvý, hehe) a preto bola celkom výzva hodnotiť takýto film. Musím povedať, že úvodnú polhodinu som pri sledovaní viacmenej trpel. Zvolená forma, kde asi 4 minútové abstraktné fázy striedajú pár minútové rozhovory (ktoré ako tak tvoria dej) sledovať nebola práve selanka. Najprv som si myslel, že celý dokument bude taký "randomizer" guláš, ale čuduj sa svete, film mal ucelenú myšlienku, ktorú podal aj celkom podnetným spôsobom. No stále si myslím, že každá abstraktná časť by mohla byť pokojne o minútku (či viac) kratšia a filmu by to neublížilo (možno naopak, aspoň mne by to nevadilo) a namiesto 78 minút mohol mať film pokojne 70, či dokonca 65 minút. Ale toto je dosť subjektívne, navyše keď aj tie rušivé časti majú svoj význam pre film a osekať ich na minimum by bol asi už extrém. PS: Musím sa priznať, že nebyť mojho kamoša Krasko666, tak by som takýto filmový experiment nevidel.

Shazam! Hněv bohů (2023)

Prvý Shazam bol doslova môj osobný filmový nepriateľ, ale tento diel som ako tak toleroval, nie je to až tak hrozné (ale stále dosť zlé). Humor občas prekvapivo zafungoval.

Spider-Man: Napříč paralelními světy (2023)

Vizuálna dokonalosť, podporená skvelým PRÍBEHOM (to, že je napísaný veľkým písmom má svoje opodstatnenie, kto film videl, zrejme pochopí), ktorej jedinou chybičkou je, že dejovo je to vlastne len remix prvého Moralesa ("multiverse je nejako deravý a ideme to opäť riešiť"), no je nutné povedať, že daná myšlienka je v pokračovaní rozvitá na úplne, ale že úplne novú úroveň. O prvom Milesovi som povedal, že je to zatiaľ najlepší Spidermanovský film, tu pôjdem ešte ďalej a nielenže je to opäť najlepší Spidemanovský film, ale jeden z najlepších komixových filmov vôbec (super-HRDINSKÝ námet tu bol zapracovaný excelentne). A do pekla, možno to je jeden z TOP filmov, aké som videl v posledných minimálne troch/štyroch rokoch... keby som si taký rebríček viedol a to už asi trochu preháňam a nechal som sa uniesť, ale film si zaslúži pochvalu a zakráda do naj rebríčka sa k mojím obľúbeným "serióznym filmom". Je fakt, že po tej nekonečnej záplave priemerných Marveloviek, ktoré sú plné len digitálneho bordelu, kde sa postupne bije každý s každým a väčšinou len drsne tmavých, no prázdnych DC-čiek je toto skutočne dobrý "hrdinský" film so všetkým, čo k tomu potrebuje - skvelé obsadenie, príbeh, ktorý chytí za srdce, nabušená akcia, krehká lovestory, veselé vtipy, ktoré obmäkčia napäté situácie a v neposlednom rade vizuál, ktorý vás prenesie do nirvány. A konečne nejaký film, pri ktorom netušíte ako končí už 40 minút pred jeho koncom...

Strážci Galaxie: Volume 3 (2023)

Áno, klasicky otravný, uvrešťaný, prilblbý guardani, nemal som ich rád v prvom filme, ani druhom a nemal som ich rád ani v tomto, veľa sa nezmenilo.... čo z toho, že to dobre vyzerá, ked je to taká hlúposť - podivný mix Fast and Furious (lebo family), Mad Max Beyond the Thunderdome a nejakých tých Marlevovskych/Disney tahov (musí sa predsa ubližovať roztomilým zvieratkám)... a to nechcite, aby som na tomto mieste rozprával o vianočnom špeciáli.