• Pohádka
  • Rodinný

Líška a hrozno (1985) (TV film)

Na ostrove Samos žije filozof Xantos (Mikulík), ktorý má otroka Ezopa (Huba). Xantos sa v opilosti staví o svoj majetok, že vypije more. Kvôli tomu od neho ujde žena Kléia (Kocúriková). Xantos sľúbi Ezopovi slobodu ak mu ženu dokáže priviesť späť. Ezop to urobí, ale Xantos svoj sľub nesplní. Na druhý deň prosí Xantos Ezopa o pomoc ako vypiť more. Ten mu zadarmo poradí, stále má však jedinú túžbu - byť slobodným človekom.

Dnes večer hrám ja (1988) (seriál)

Doplním.  1988 (prvá relácia) Martin Huba r-Vajdička pov - Ako si Grétička trochu zdriemla (Fitzgerald), Čudný človek (Čechov), Lupič zo Shady Hillu (Cheever), 1988 Magda Vašáryová, r-Lihosit, pov - Správne pochopené ponaučenie (France), Polinka (Čechov), Luhár (Asimov), Nie je nič nové - komentár (Orkényi) ### 1990 Lasica, r-Vajdička, pov - Elija Isaakovič a Margarita Prokofievna (Babeľ), Pani McWilliamsová a blesky (Twain), Pán Preble sa zbavuje manželky (Thurber) ### 1990 Krížiková, r-Opálený, pov - Strašidlo (O´Henry), Herečka (Tolstoj), Môj poklad nežný (Dahl) ### 1990 Satinský, r-Vajdička, pov - Človek, ktorého vyznamenali (Maupassant), Krádež (Leskov), Vlastný život pána Bidwella (Thurber) ### 1991 Studenková, r-Vajdička, pov - Aristokratka (Zoščenko), Deň slávy (Schnitzler), Pán Ricciardo a pani Catella (Boccacio) ### 1993 Turzonovová, r-Lasica, pov - Láskavá účasť (Bunin), U Tellierovcov (Maupassant), Práve volal tvoj milenec (Updike) ### 1993 Machata, r-Vajdička ### 1994 Emília Vášáryová, r-Vajdička pov - Zboristka (Čechov), Šťastie (Matuteová), Byzantská omeleta (Saki) ### 1994 Labuda, r-Vajdička, pov - Cez škáru (Babeľ), Rodina podsudcu Petrovitsa (Csáth), Antoine (Maupassant) ### 1994 Dóczy, r-Vajdička ### 1995 Kramár, r-Vajdička ### 1995 Horváth, r-Vajdička ### 1995 Grúberová, r-Vajdička

Zhŕňajova nevesta (1978) (TV film)

Jedna z mála hudobných komédií kde sú piesne (hudba: Milan Dubovský) na úrovni a príbeh dopĺňajú, oživujú, posúvajú ďalej. Vlado Muller mal niekoľko legendárnych rolí (kaprál Hoferik zo Signum laudis, štátny žalobca Mason z Americkej tragédie, či chlap prezývaný Brumteles...), pre mňa je jednou z nich aj Ďuro Zhŕňaj. Je to riadny držgroš ("takto ja vyjdem na mizinu, takto peniažky moje plynú, každý z vás má na ne chuť, každý ma chce ošmeknúť"), na ženbu ani nepomyslí ("ktorá z nich je šporovlivá, každá troví ako divá, keby z nej dáky osoh mali, vari by ju vydávali?"), lebo žena by ho zruinovala ("a tebe povie: žije skromne, nefintí sa a nič nezje, len sem-tam zobne, to poznáme, dobehnúť sa nedáme, tu zob, tam zob, sem zob a ty na nej prerob, zob-zob a naostatok prídeš na psí tridsiatok, prezobe ti majetok"). Ale keď spozná, jednu čo "také meno má, najkrajšie zneje, meno nad mená, tá, čo nič neje", vezme si ju. Táto láskyplná žena (Zuzana Kronerová) sa ho snaží vyliečiť z lakomstva dusením (v komíne), poriadnou bitkou (v perine) a obarením vriacou vodou (dnes by to bolo exemplárne domáce násilie), čo sa jej nakoniec aj podarí.

Traja chrobáci (1976) (TV film)

Neviem aký superlatív ešte pridať, je to skutočne ojedinelé dielo. Traja chrobáci prichádzajú v zápalkovej krabičke do makrosveta ľudí, pascou na myši sa katapultujú do kukučkových hodín, spadnú dolu, jeden z nich do čaju. Z prechladnutia ho vylieči výrobok firmy Spofa tablety Isonal, ktroý sa dávkuje malou zápalkovou detonáciou. Potom si zakrepčia na gramofóne, zahrajú si chebový poker a sami sa odošlú v obálke naspäť domov, na lúku. ### Pridávam sa k "nascendi", tiež ma zaujíma, ktorý idiot vystrihol pasáž s kukučkou. Dávno to v TV s touto scénou nedávali. Dúfam, že to v archíve STV nepoškodili.

Ktosi je za dverami (1978) (pořad)

Neprekonateľný vrchol slovenskej zábavy. Ja poznám týchto 10 (pozná niekto íné?): ### 01: 1978, r: Roháč, 0:47, (vo VŠ klube) hostia: Labuda, Turzonovová, Kopecký ### 02: 1979, r: Mikulík, 1:04, hostia: Hlaváček, Krajíček, Studenková, Chudík ### 03: 1979, r: Mikulík, 0:50, hostia: Filip, Emília a Magda Vašáryové ### 04: 1980, r: Mikulík, 0:48, hostia: Dočolomanský, Dibarbora, scénka: Úryvok z rozsiahlejšieho cyklu (Často sa uvádza bez úvodnej scénky "Nepijem") ### 05: 1980, r: Mikulík, 0:49, (1.krát v tv štúdiu) bez hostí, scénky: 1. pomoc, Náš hosť: Bobo Bobó ### 06: 1980, r: Mikulík, 1:00, hostia: Zelenay, Kňažko ### 07: 1981, r: Mikulík, 1:28, hostia: Magálová, Horníček ### 08: 1981, r: Mikulík, 0:38, bez hostí, zasadanie MVPPPP, scénka: hosť Štefan Vincúr (Lasica) z Podniku pre skúmanie hĺbkovej psychológie športových hier ### 09: 1981, r: Mikulík, 1:13, hostia: Kubal, Kronerová, Mináč, scénky: Krehkáč-Drsniak, Fíha, Dojíš Ďuro, dojíš?, Jánošík ### 10: 1982, r: Mikulík, 0:40, bez hostí, LS píšu životopis pre prijatie do zamestnania, scénky: Pridružená výroba, V mučiarni

Na baňu klopajú (1981) (seriál)

Kvalitný historický seriál z obdobia baníckych povstaní 1525-6 v Banskej Bystrici (nie Štiavnici ako je uvedené v obsahu), natočený ešte keď ČST Bratislava produkovala diela so serióznou výpravou, príbehom aj tvorcami. Hlavnými aktérmi sú členovia baníckej rodiny Radušovcov: otec Beňo (Štefan Kvietik) - rozvážny, ale v časoch, keď nebolo čo do úst, pridávajúci sa k odporu, synovia Ďuro (Ľubo Paulovič) - najväčší rebel a iniciátor vzbúr, Peter (Ján Greššo) a Andrej (Maroš Kramár). Neprehliadnuteľnou tragickou postavou je Relo (vynikajúci Július Vašek) - je smrteľne chorý, manželka ho podvádza s Ďurom, musí zachrániť svoje choré dieťa a do toho všetkého sa zapája do vzbury. Na druhej strane sú mestskí páni v čele s komorským grófom Beheimom (Mikuláš Huba) chránení hradbami a drábmi. Z nich vyniká surový veliteľ Unger (Jozef Adamovič), alebo dráb Zubáň (Ernest Šmigura), ktorého v zúfalstve Relo ubije kameňom na smrť. Nezabudnuteľná je dcéra majiteľa bane Kolbu (Ivan Rajniak) - Tereza (Beata Znaková), ktorá zvádza mladých baníckych synov, za čo sa tejto "nehanebnici" ženy kruto pomstia. Hepyend sa však nekoná, sme v Uhorsku v stredoveku a tak "na výstrahu Bystrici, Španej Doline, Starým Horám, Pieskom, Štiavnici a Hodruši" vzbúrenci sa odsudzujú na trest smrti obesením.

Zberné stredisko (1986) (divadelní záznam)

hrali: E.Romančík, Prechovská, Slezáček, Kráľovičová, Pántik, Krížiková, Obšil, Korenči, Javorková, Kvietik, Haverl, Hlaváček, Mikulík, Rajniak

Bratislavské pondelky (2021) (seriál)

réžia: Peter Hledík; Vďaka za dokument o slovenskej tv tvorbe. 3 diely sú o začiatkoch a 60. rokoch. Takže treba ďalšie diely - 70., 80. 90. roky - aj vtedy vzniklli kvalitné dramatické diela. ### Doplnené - vďaka za ďalšie diely.

Úklady a láska (1984) (divadelní záznam)

+hrali: Anna Šulajová (Lujza), Muller, Paveleková, Kucháriková, Kostovič, kamera: Laco Kraus; škoda, že RTVS znehodnocuje diela (toto nebolo vysielané aspoň 20 rokov) nezmyselnými nápismi - Beijing "dvojbodka" šport

Proso (1988) (divadelní záznam)

réžia: Jozef Bednárik, kamera: Jaroslav Zeman, + hrali: Eva Pavlíková, Jana Strnisková, Ján Greššo, Ivan (Béla) Vojtek st., Stano Král, Božena Slabejová, Eva Hlaváčová, Adela Gáborová, Oľga Hudecová, Žofia Martišová, Ján Kováčik, Ján Kusenda, Ernest Šmigura, Anton Živčic, Ján Gallovič, Rudolf Kraus, Mário Kečkéš