Život je život (2015)

Tvůrci se humorem pohybují na nebezpečné hranici, jejíž překročení věstí troškovské megasračky. Překvapivě se až na výjimky drží na straně humoru snesitelného, ba dokonce dobrého. Film by bez hlavních protagonistů - Vetchého, Stašové, Taclíka a Táborského - byl pochopitelně poloviční, navzdory všem negativním očekáváním musím přiznat, že jsem se bavila a považuji tuto bláznivou taškařici za docela milou a vtipnou (ačkoliv se obsahově nevyhnula typickým českým stereotypům a předvídatelnému ději). Osobně bych vynechala některé bondovské pasáže, scénky z policejní stanice a toho debila převlečeného za ještěrku (čímž bychom ovšem přišli o pěknou scénu s Ježíškem). Scéně, jak Vetchý odbachnul Taclíka, jsem se smála ještě po návratu z kina. Za mně hodnocení slušného průměru a tři hvězdy, palec nahoru patř také minimálnímu využití product placementu, velkého nešvaru našich snímků posledních let.

Před půlnocí (2013)

Přemýšlím, kolik počítačů muselo být uškvařeno při psaní tak obrovského množství dialogů a padlo za oběť velkolepému kinematografickému dílu, které je ve výsledku filmem, jenž vlastně nepotřebuje plátno. Scenérie jsou sice krásné, nicméně v důsledku jde o plýtvání fimovým materiálem, s trochou nadsázky by stačilo vyrubat les a vydat to knižně. Tímto snímek v žádném případě nezatracuji. Herecké výkony hlavních protagonistů jsou mimořádné (nejen proto, kolik textu se museli naučit). Z filmu čiší opravdovost a příjemná atmosféra, do které se občas zabodne vyhrocenost dialogů. Ačkoliv je poměrně náročné udržet si pozornost při záplavě vyjádřených pocitů a úvah, kvalita scénáře vás chytne a neumožní vám od plátna odejít (ať už fyzicky či jen v myšlenkách). Silné tři hvězdy za poctivě odevedou práci.

Kingsman: Tajná služba (2014)

Žánrově přeplácaná, dějově plochá, zato vizuálně efektně podaná pseudobondovka, která neurazí, ani nenadchne. Výcvik uchazečů o tvídový oblek nemastný, klišoidně přesolený sociální nenávistí k hlavnímu hrdinovi, který chodí oblečený jako parta negramotných klacků z Bronxu. Nad úpadkem jeho matky zůstává rozum stát, stejně jako nad vulgárním análním závěrem. Přes to všechno, snímek u mě posbíral plusy za krvavou a precizně vychoreografovanou řežbu v kostele, kde se smrtícími zbraněmi stává i kadidlo a bible. K sežrání je i roztomilé duo Samuel v červené čepičce a jeho beznohá asistentka. No a některé gagy se taky povedly, stačí si prostudovat titulky novin vyvěšených u Colina na stěně, jeho vycpaný pes taky není k zahození. Slabé tři hvězdy.

Zombieland (2009)

"Ještě víc než zombíků se bojím zkurevenejch klaunů." V prvé řadě musím podotknout, že ze zombích produktů se mi dělá blivno (vyjma lehce primitivní hry na mobilu Plants vs. Zombies). Tenhle film je ale z jiného šuplíku. Už jen úvodní scény k titulkům a komentáře k nim dávají divákovi naději, že se tvůrci nebudou brát příliš vážně a on dostane slušnou porci zábavy k domácímu popcornu. Telecí Jesse Eisenberg umocňuje svým jalovým výrazem mistrně podanou nadsázku. Třešničkou mezi rozstřílenými půlkami zombíků je pak klasik Woody. Cameo Billa Murrayho je skvostné od začátku do konce, mezi mini top scény patří ruce na volantu a další vychytávky. Obvykle posílám zombie snímky do kategorie odpadu, tomuhle s klidným svědomím dávám silné tři hvězdy!

Divoké historky (2014)

Komentář obsahuje spoilery. Ten film prostě musíš vidět! To jsem poslouchala dlouhé týdny ze všech stran a popravdě, na prdel jsem si z něj nesedla. Úvodnímu letadlovému předtitulkovému skeči bych se i zasmála, nebýt ovšem skutečnosti, že o pár měsíců později to německý psycho kokot (pardon, kopilot) narval se skutečným letadlem a dvěmi sty nevinnými lidmi do alpského masivu. Ve světle této události mi už zase tak vtipný nepřijde. Druhá historka z restaurace byla úplně mimo mísu - vyšinutá sadistická kuchařka zabodne nějakého mafiózo politika (motiv i celé vystavění příběhu jsou zcela nečitelné). Historka ala česká D1 je vydařená, scéna kterak se buran snaží sfouknout již zapálenou košili v nádrži je skvostná. Další příbeh o rádoby šikanovaném týpkovi mi lehce připomněl Volný pád s Michaelem Douglasem, prostě den blbec, na který se začnou nabalovat neblahé důsledky a vám z toho nakonec jebne. Jenže sympatie k hlavnímu hrdinovi mít prostě při sebevětší vůli nelze. Kdybych měla vyhodit do vzduchu všechny baráky, v nichž mi bylo ukřivděno, zůstala by u nás stát snad jen hospoda (v níž mi určitě taky ukřivdili, jen si to díkybohu nepamatuju). Předposlední historka je silná pouze ve chvíli, kdy se strýček Skrblík kantne při vyplácení provizí, konec je zprasený. Jedinou historkou, která je od začátku do konce opravdovým filmařským majstrštykem, je svatební taškařice, která má gradující příběh, spád i pěkné vyvrcholení. Celkově jsem se nemohla zbavit dojmu telenovelského agrentinského zpracování, místy se film dost vleče. Rozhodně patří k tomu nejlepšímu z jihoamerické produkce, nicméně když už povídkový film, tak si znova raději pustím naše Knoflíkáře.

Avengers: Age of Ultron (2015)

Producenti avengerské dvojky mohou zběsile plácat po ramenou Roberta Downeyho a polévat jej šampaňským od hlavy k patě, protože ten film díkybohu utáhl. Zarputilá snaha tvůrců o pořádný nášup akce, efektů, napětí a snad i humoru působí dojmem ženské, která chce být tak strašně přitažlivá, že na sebe naplácá tunu mejkapu, šminek a jiného bordelu a ověsí se kilogramy klenotů. I počet aktérů z jedničky zřejmě přišel tvůrcům nízký, proto přidali pár nových klaďasů, záporáků a těch, kteří tuto linii přebíhají. Do toho se občas mihnou další známé ksichty z jedničky, tudíž ve finále je ve filmu postav jak v Márquezově románu Sto roků samoty. O akční scény není pochopitelně nouze, jen z té závěrečné by šel udělat samostatný film, jak byla nekonečná. A s tím závěrem přímo vybízejícím ke sledování hedlajnů, kdy půjde do kin trojka, mi taky radost neudělali. I tak jde řekněme o slušný průměr, který alepsoň pro mě zachraňuje kromě Iron Mana i občasný humor, psychedelické stavy Avengerů a některé vedlejší linie.

Predestination (2014)

Jak ošukat sám sebe a přitom tak trochu ojebat i diváky. No něco tak rozporuplného jsem snad ještě neviděla. Logicky je to takový maras, že kategorie žumpa je na to málo hluboká. Na druhou stranu dost hluboko jsem se posadila z famózního hereckého výkonu Sarah Snook a nebylo jediné minuty, kdy by ochabla má pozornost. S hodnocením jsem tudíž v pasti. U filmů, v nichž se skáče v prostoru a čase, odmítám hledat smysl, nicméně tady mi rádoby krimi zápletka přišla jen jako kulisa sloužící k tomu, aby se autor mohl vyřádit a pustit uzdu své chorobné fantazii. Ve finále tak můžu směle konstatovat, že film byl o megahovně. Tak nechápu, proč se mi vlastně docela líbil... Možná proto, že jsem velký fanda Cimrmanů a Predestination je taková variace na divadelní představení Vichr z hor. Já nejsem tvůj otec, já jsem tvůj syn :-)

Chlapectví (2014)

Jak to ten Ethan dělá, že nestárne??? Chlapectví je filmovým unikátem nejen proto, že jde o časosběrný snímek. Osobně jsem fandou dokumentů tohoto žánru, film ale nabízí něco víc. Především je to schopnost tvůrce ustát tlak na zatraktivnění snímku za cenu ztráty zachování objektivní reality. Film se nezaprodal falešné líbivosti prostřednictvím zdramatizování běžných událostí a nevěrohodným vyústěním životních problémů. Jak by bylo jednoduché udělat z hlavní postavy hrdinu, který se postaví otčímovi-alkoholikovi. A přidat trochu akce a vtipu. Film si však sympaticky uchovává výpovědní hodnotu obyčejného života, čímž pochopitelně lehce ztrácí na atraktivnosti z hlediska očekávání průměrného diváka. Z nabídnutého životopisu dospívajícího kluka jsem měla silný pocit neukotvenosti v prostředí a vztazích, potěšily mě výkony Ethana a Patricie, jediným výrazným mínusem byla přepálená stopáž. Trochu více prostříhat a vyřadit některé nedotažené scény, bylo by to za čtyři hvězdy.

Filosofové (2013)

Ano, kdybych se chtěla pitvat v logice filmu, udělala bych z něj fašírku. Ale nejsem patolog a chtě nechtě musím přiznat, že jsem se u snímku většinu času bavila. Vizuálně a hudebně na výbornou, závěr trochu na hlavu, nějaký hlubší rozměr chyběl, ale film obsahoval zajímavé myšlenky a pohledy na navozené situace. Kritikům castingu bych ráda připomněla, že nikdo se nechce dvě hodiny dívat na tlusté, zpocené, obrýlené a škaredé lidi. Ostatně proto v polovině amerických thrillerů honí darebáky sexy herečky s dokonalým makeupem, vystajlovaným účesem a na deseticentimetrových podpatcích ani jednou nezakopnou. Tak se trochu divím, že tady partička pohledných teenagerů tolika divákům trhá žíly. Nakonec kdyby ti studenti vypadali jako průměrní Američané, asi by v krytu nastal drobný problém s povinným plozením ve jménu přežití lidstva...

Kráska a zvíře (2014)

Nutno přiznat, že už jsem viděla zprasenější verze klasických pohádek (namátkou Šípkovou Růženku s Angelinou Jolie). Jen proboha, proč Vincent Cassel??? Dyť mu bude padesát a vedle té svěží třicítky s vyhlazeným ksichtíkem a pevným poprsím vypadá jako její fotr... Ubrat něco málo na stopáži by taky neuškodilo.