Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw (2019)

Přetechnizovaný břidok, bez napětí, bez inteligence a bez šance umožnit divákovi vcítit se do do příběhu nebo postav. Dalo určitě mnoho práce to vyrobit, ale je to absolutně bez dotyku s jakoukoliv možnou uvěřitelnou realitou.

Markýz del Grillo (1981)

Kdo by si přeložil název filmu jako "Markýz na grilu", tak by se sice mýlil, ale něco by to o filmu vypovědělo. Vynikajicí rozehrávka mezi postavou papeže a odbojným žertopášným šlechticem v podání Alberta Sordiho. V té době absolutní komediální špička. Kdo to měl rád tehdy, tak rád odhlédne od dobového zatížení. Kdo má rád filmy režiséra Maria Monicelliho, toho to jistě potěší. Vřele doporučuji i jeho další kousky jako Brancaleonova armáda (1966) nebo sérii filmů "Moji přátelé".

Clerks 2: Muži za pultem (2006)

Asi nejpestřejší a nejfilmovější film Smithových "zapultovek". Také pro mě mnohem vtipnější, protože to nestojí tolik na popkulturních odkazech, hláškách a přeartovaném divadelním tvrdnutí.

Flákači (1995)

O něco pestřejší než starší film "Podvodníci z New Jersey" (1994), ale je to pro ty, kteří dokáží ocenit popkulturní narážky a filmové hlášky. Toho, kdo není příznivcem StarWarspohádek, to asi nestrhne.

Zdrojový kód (2011)

Michele Monagan tady sice vypadá trochu jako Michael Jackson nebo jako ta maska z filmu "V jako Vendeta" (2005), ale jinak je to plnohodnotý časosmyčkový SF příběh. No a k tomu ještě dobře hrající Vera Farmiga...

Poslední souboj (2021)

Zase malebná, výpravná a profesionální podívaná od mistrů. K tomu dobré myšlenkově, a to také tím, že stejný příběh vyprávějí tři různí účastníci, avšak ty různé pohledy nejsou nijak překvapivě odlišné, aby to tak dlouhou stopáž filmu občas neunavilo. Přesto ale kdo si počká na ten poslední souboj, tak nebude litovat.

Mlčenlivý (1973)

Tradiční dobová špionážní rozehávka, ve které hrdinný Lino Ventura čelí všem, což mu naprosto sedí.

RocknRolla (2008)

Mafiánská klasika se vším všudy. Nic není dokonalé, ale tohle naplňuje žánr až po hrdlo i s trochou té stravitelné nadsázky.

Operace Valkýra (2009)

Není to dokument soustředěný jen na bombový atentát na Hitlera známý pod názvem Valkýra, který v létě 1944 provedl Claus Schenk von Stauffenberg. Film popisuje v širších souvislostech odpor tradičních německých vojenských elit proti "tomu kaprálovi" Hitlerovi. Obrazově nic moc objevného, ale jako shrnující dokument o rozsahu spiknutí a o zúčastněných osobnostech je to zajímavé. O tom, že do tohoto dosti rozsáhlého odboje byli zapojeni osobnosti jako admirál Wilhelm Canaris nebo polní maršál Erwin Rommel už jsme jistě slyšeli, ale zajímavé je, že o atentátu věděli jak Britové, tak třeba i Heinrich Himmler.

Ztracená minulost (2019)

Hrome, má to John Travolta zapotřebí hrát v takovém břidoku? Pokud je to o nějaké ztacené minulosti, tak možná o tom, že krimiblitkám z devadesátých let už dneska nikdo neuvěří.