Columbo - Columbo na univerzitě (1990) (epizoda)

Tento diel Columba je taký akosi komornejší. A to aj napriek tomu, že sa odohráva na univerzite, kde by mal poručík pobehovať po chodbách plných študentov a cítiť sa ako slon v porceláne. Postáv je tu však minimum a asi je to k dobru veci, pretože sa môžeme sústrediť na ústredný zločin a jeho vyšetrovanie. Opäť skvele vymyslené a vypointované. Jedna z najlepších častí 90tych rokov.

Columbo - Smrt bere jackpot (1991) (epizoda)

Taký typický 90kový Columbo, nie je to úplne na plný počet, aj keď príbeh je skvelo vymyslený a záverečná pointa je "obzvlášť vypečená". Opica nie je najlepší priateľ človeka, ale pes. Škoda, že si to vrah neuvedomil skôr. Najdôležitejšími atribútmi Columba sú záporák, pointa a občasné suché fóriky. Všetko perfektne funguje, ale na najlepšie časti to nestačí.

Columbo - Columbo a vražda rockové hvězdy (1991) (epizoda)

Výborný diel, ktorý má síce logické a nečakané vyústenie, ale ktoré je tak trochu málo vierohodné a neverím, že by sa na podobný fígeľ spoľahol chytrý vrah. Tento moment dáva niekoľko logických otázok, ktoré by boli spoilermi, kto videl, určite vie. Priebeh vyšetrovania je však excelentný a scenáristi ho vymysleli parádne, ako sme u nich skoro vždy zvyknutí. Takže mierna dilema s hodnotením, avšak kvôli menšej vierohodnosti pôjdem tentokrát s masou a piatu hviezdu nepridám.

Columbo - Vrabec v hrsti (1992) (epizoda)

Tento diel nie je žiaden vrabec v hrsti, ale plnohodnotný, premyslený typický Columbo. Mne sa naopak potácajúca sa vražedkyňa veľmi pozdávala, bola atypickým Columbovým protivníkom. Taktiež mám rád diely, kde sa rieši viac vrážd, ktoré vyplynú z deja a chovania postáv. Dopadnutie vraha je tiež veľmi vydarené, takže nevidím dôvod, prečo nedať za plný počet. V 90tych rokoch je to pre seriál skôr výnimka, ako pravidlo.

Columbo - Není čas na umírání (1992) (epizoda)

Vlaste prečo nie, námet je stále výborný, lenže vadilo mi však jeho spracovanie. Nevadí mi, ak sa tvorcovia snažia raz za čas natočiť niečo odlišné, lenže musí byť po ruke zaujímavý záporák. Ten, ktorý sa objavuje v tejto časti, je skôr karikatúrou, ako inteligentným poručíkovým protivníkom. Takže kvôli nemu musím znížiť hodnotenie príbehu o pol hviezdičky nadol. Diel si ale raz za pár rokov rád pozriem.

Columbo - Ve hře je všechno (1993) (epizoda)

Trochu ma prekvapuje nižšie hodnotenie, tvorcovia tejto časti mali možno v úmysle natočiť jeden z najzapamätatelnejších dielov a to vďaka Faye Dunaway. Tá je tu sympatická ako málokedy, a to aj napriek tomu, že vraždila. Lenže toto je typ vraždy, keď držíte palce skôr páchateľovi, ako polícii. Keďže je aj Columbo veľký sympaťák, nakoniec môžete mať slušnú dilemu. Aspoň sme sa dočkali na konci určitého kompromisu, takže sklamaný nebude nakoniec nikto.

Columbo - Motýl v šedých stínech (1993) (epizoda)

Výborná časť, výborný záporák, ale mne na rozdiel od ostatných neprišla záverečná pointa až tak geniálna. Ak by ten prípad riešil poručík v reáli, tak by bola, ale ako súčasť zábavného seriálu to bolo iba veľmi dobré rozuzlenie. Takže trochu s výčitkami svedomia dám tejto časti iba za štyri, snáď mi Falk so Shatnerom odpustia. Viackrát som už ale niektoré časti nadhodnotil.

Columbo - Columbo v přestrojení (1994) (epizoda)

Shera Danese má hneď jasno, o čo kráča a nebojí sa to povedať. Je to "polda". Asi má rovnako prečítaného aj svojho manžela v súkromí. Keď pozeráte Columba pravidelne, takéto výrazné odbočenie od klasickej schémy seriálu vám musí prísť vhod. Poviete si, že raz za čas je to super, ale už sa tešíte na ďalší klasický poručíkov fígeľ na konci. V tom tkvie kúzlo tejto časti.

Columbo - Podivní spojenci (1995) (epizoda)

Columbo si väčšinou vystačí na usvedčenie vraha sám, ale keď sa nedá inak a k dispozícii je aj veľmi neobvyklá partia na spoluprácu, prečo to nevyužiť a nenaservírovať divákovi aj niečo iné, ako záverečnú rozmluvu Columba s páchateľom v jednej miestnosti s vysvetlením usvedčujúceho dôkazu. Tentokrát dostaneme niečo iné a v rámci seriálu táto zmena pôsobí originálne a sviežo.

Columbo - Vražedné stopy (1997) (epizoda)

Znovu pekne vymyslené, avšak ako sme u neskorších dielov tak trochu zvyknutí, nie dokonalé. Je fajn, že sa scenáristi pohrali s hlavnými páchateľmi a ich vzťahom. Funguje medzi nimi chémia, ako aj medzi nimi ako dvojkou proti poručíkovi. Situácia je o to vtipnejšia, že ženu hrá pani Falková, ako všetci dobre vieme. Najväčší triumf dielu je ale Barry Corbin, škoda, že si niekedy nezahral aj vraha. Šediny Columbovi a jeho umu svedčia.